2007'den Bugüne 89,675 Tavsiye, 27,648 Uzman ve 19,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kuşlara Buğday Ruşeymi Kuş Veteriner
YAZI #7160 © Yazan Vet.Hek.Tolgay AYTAR | Yayın Eylül 2021
İyikuşcom
1 ton buğdaydan sadece 1 kg elde edilen Buğday ruşeymi buğdayın kalbi olarak bilinmektedir.

Ruşeym, kelime olarak "Buğday Özü” anlamına gelmektedir. Buğday ruşeymi, tanenin filizlendiği bölgedir. Döllenmeden sonra oluşan tohumda bitki embriyosu ile beraber besin deposu bulunur. Embriyo, bitkinin küçük bir kopyasını içinde barındırır. Besin deposu ise, bitki kendi besinini üretebilecek hale gelene kadar embriyonun büyümesini sağlayacaktır.

Döllenmeden sonra tohum oluşurken bitki türüne göre nişasta ve protein ile birlikte şeker ve yağ da tohumla birlikte besin olarak depolanır. Nişasta tohum için gerekli olan enerji kaynağını sağlar. Depolanmış proteinler de bitki açısından önemli olan diğer proteinleri inşa etmek için embriyonun ihtiyaç duyacağı aminoasitleri sağlayacaktır. Buğdaydaki toplam proteinin yaklaşık % 8’ini içeren ruşeymin protein miktarı % 30 civarındadır.

Ruşeym, buğday unundan daha yüksek oranda protein, yağ, şeker, lif, vitamin ve mineral maddeler içermektedir. Doymamış yağ asitlerince zengin bir bileşime sahiptir. Dengeli diyetin ayrılmaz bir parçası olan ve sağlığa oldukça yararlı olduğu kabul edilen, antioksidan aktiviteye sahip vitaminler rüşeymin yapısında önemli miktarda bulunmaktadır. Ruşeymin % 15 oranında ekmeğe ilave edilmesi ile besin değeri yüksek, oldukça lezzetli ve iç yapısı homojen bir ekmek elde edilmiştir.

Mineral maddeler açısından zengin olan ruşeym yüksek oranda kalsiyum, demir, çinko, magnezyum, fosfor, potasyum ve bakır içermektedir. B gurubu vitaminler, diyet lifi ve mineraller açısından zengin bir kaynak olmakla beraber yapısında bulunan proteinlerin önemli bir kısmı esansiyel amino asitlerden oluşmaktadır. Buğday ruşeyminin içerdiği proteinlerin biyolojik değeri hayvansal proteinlere eşit değere sahiptir. Enerji ve besin maddelerince zengin bir kaynak olmasının yanı sıra tat ve lezzetinin de güzel oluşu nedeniyle gıda maddelerinin protein ve vitaminlerce zenginleştirilmesinde kullanılabilecek bir kaynaktır.

Buğday ruşeymi, tüm tanenin % 2-3’ünü oluşturur, gıdalarda ve kozmetikte aranan bir üründür. Gıda kullanımına uygun olan ruşeym oranı en fazla % 0,5’tir. Geleneksel bir değirmen sisteminde ruşeym, kepek azaltma pasajlarında elde edilir.

Ekmek, bisküvi, kek gibi fırıncılık ürünleri, fermente gıdalar, diyet ürünleri gibi birçok ürünün besleyici değerini yükseltmek için kullanılmakta ve bu ürünlerin yararlılığını artırmaktadır.

Hadi gelin bir de detaylı besin değerine bakalım:
1618068637487.png 1618068669939.png


Kuşlarımızda Neden Mi Buğday Ruşeymi Kullanmalıyız ?
-Yüksek derece E vitamini sağlar ve %100 doğaldır. (Doğal afrodizyak özelliği gösteriyor diyebiliriz.)
-Sindirim sistemini destekler ve düzenler, bağırsaklarının daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlar.
-Gelişim Destekler.
-Kuşların yüksek enerji ve protein ile beslenmesini sağlar.
-Sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlıyor.
-Vücutta hücre zarının dayanıklılığını sağlayarak bağışıklık sistemini destekliyor ve kanseri önlüyor.
-Mamaların daha sağlıklı ve daha verimli olmasını sağlar.
-Kansızlığı önlemede yardımcı olduğu gibi halsizliğe de iyi geliyor.
-Dişilerin daha iyi yavru beslemesine yardımcı olur.
-Erkeklerin sperm kalitesini artırır.
-Yavruların sağlam ve iyi bir bağışıklık sistemi ile büyümesine yardımcı olur.
-Kuşlar buğdayı çimlenmiş bir şekilde çok severek tüketirler fakat zaman alıcı ve çok özenle hazırlanması gerekmektedir. Eğer iyi bir şekilde dezenfekte edilmeden kullanılan çimlendirme kuşlarınızı ishal edebilir. Bu yüzden rüşeym çok kullanışlı ve faydalıdır.

Ruşeymi büyük marketlerin sağlıklı ürünler satan reyonlarından ya da aktarlardan temin edebilirsiniz. Ayrıca sağlıklı ürünler satan dükkanlardan da ulaşabilirsiniz.

Not: Paketi açtıktan sonra mutlaka cam kavanoza koyup dolapta saklayın. Çünkü ruşeym çok hassas bir maddedir.

Hazırlayacağınız yumurta mamasının içerisine kullanabilirsiniz. Tamamen organiktir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tolgay AYTAR Fotoğraf
Vet.Hek.Tolgay AYTAR
İzmir
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi57 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Tolgay AYTAR'ın Makaleleri
► Veteriner Kardiyoloji Vet.Hek.Gökhan ÖZTÜRK
► Veteriner Hekim Anlamaz Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
► Veteriner Hekim Olmak Vet.Hek.Dr.Başak TUNÇER ULUKARTAL
► Avrupada Veteriner Hekimlik Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Kamuda Veteriner Hekim İstihdamı Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Kurban,hayvancılık ve Veteriner Hizmetleri Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Abd Uygulaması; Akredite Veteriner Hekimlik Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Hayvan Refahı ve Veteriner Hekimlik Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Sahipsiz Hayvanlar Sorunu ve Veteriner Hizmetleri Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,669 uzman makalesi arasında 'Kuşlara Buğday Ruşeymi Kuş Veteriner' başlığıyla benzeşen toplam 13 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:27
Top