2007'den Bugüne 89,675 Tavsiye, 27,648 Uzman ve 19,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Ekmeğin Kuşlar Üzerine Etkisi Kuş Veteriner
YAZI #7165 © Yazan Vet.Hek.Tolgay AYTAR | Yayın Eylül 2021
İyikuşcom
Herkese merhaba uzun zamandır araştırdığım bir konuyu paylaşmak istedim. Ekmek zararlı mı yararlı mı ? Aslında basit bir konu. Ancak bayağı tartışmaya açık. Bir çok siteden araştırma yaptım kimisinin gaga felcinden tut iç kanamaya kadar zararlı dediği kimisinin de zararsız demiş olduğu bir konu. Bende araştırdım ve bahsetmek istedim. İyi okumalar :)

Verilen ekmekleri 3'e ayırmışlardı bende hepsine farklı açıklama yaptım.

Süte bandırılmış ekmek:

Ekmeğin normal şartlarda kuşlara zararı yoktur ancak ekmeğin içeriği ve tazeliği çok önemli bir noktadır. Örneğin kimisi ekmeği süte bandırıp verin der. Bu yanlıştır sütün içinde laktoz bulunur ve bu kuşlarda sindirim bozukluklarına yol açmasının yanı sıra ishalede sebep olabilir. Bu nedenle süte bandırmak yanlıştır.

Taze ekmek:

Taze ekmeği hemen hepimiz severiz. Ancak böyle kabartılmış *mayalı* ekmek bir daha güzel olur değil mi? Ancak kuşlarımız için değil. Maya fazla tüketildiğinde insanlara bile zararlıdır. Mayalı ekmek de aynı şekilde. Bunun doğruluğundan emin olmamakla birlikte söylüyorum; "mayası henüz tamamen etkisini kaybetmemiş ekmekler kuşlarda iç parazitlere yol açabilir."

Kuru ekmek:

En en zararsız olarak görünen ekmekmiş. Kuşlar kurumuş ekmeği çok severler ancak fazla bir yararı yoktur. Bu nedenle uzun vadede vermemelisiniz. Belli aralıklarla mesela 1-2 ayda bir vermeniz yeterli olur. Alıştıklarında besin reddedebilirler. Bu nedenle verilme ölçüsüne dikkat edilmeli.

Zaten faydalı bir besin değil. Maksat farklı bir tad olsun.

Fazla ekmek tüketimi kuşlarımızın sağlığını da bozabilir. Fazla verilmesi kursak mantarına da yol açabilir. Örneğin yağlanma gibi bir durum uçmalarına engel olabilir. Buda kireçlenmeye sebep olabilir. Yani gerek dolaylı gerek dolaysız yoldan ekmek tüketimi belirli seviye de olmalı ki sağlıklarını bozmasın.
"Fazla verilmesi kursak mantarına da yol açar."
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tolgay AYTAR Fotoğraf
Vet.Hek.Tolgay AYTAR
İzmir
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi57 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Tolgay AYTAR'ın Makaleleri
► Veteriner Kardiyoloji Vet.Hek.Gökhan ÖZTÜRK
► Veteriner Hekim Anlamaz Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
► Veteriner Hekim Olmak Vet.Hek.Dr.Başak TUNÇER ULUKARTAL
► Avrupada Veteriner Hekimlik Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Kamuda Veteriner Hekim İstihdamı Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Kurban,hayvancılık ve Veteriner Hizmetleri Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,669 uzman makalesi arasında 'Ekmeğin Kuşlar Üzerine Etkisi Kuş Veteriner' başlığıyla benzeşen toplam 76 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:45
Top