2007'den Bugüne 89,675 Tavsiye, 27,648 Uzman ve 19,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Muhabbet Kuşunuzun Yaşını Anlama Kuş Veteriner Kliniği , Kuş Veteriner, Kuş Veterineri
YAZI #7194 © Yazan Vet.Hek.Tolgay AYTAR | Yayın Eylül 2021
Muhabbet Kuşunuzun Yaşını Anlama iyikuş alıntıdır
Muhabbet Kuşlarınızın yaşlarını belirlemek için temel 3 yol vardır.
1) Kafa Tüyleri / CAP TÜYLER - Genellikle kafa tüyleri ve göz irisine bakarak muhabbet kuşlarının yaşlarını tahmin edebiliriz. Fakat net şu kadardır demek pek doğru olmayabilir. Çünkü bazı istisnalar mevcut. Örneğin Lutino, Albino gibi tüy işaretleri olmayan muhabbet türleri için bu test uygulanmaz. Cere Renginden başlayarak kafasını saran tüm işaretler,çizgiler mevcutsa ve her yavruda olmasa da gaga ucunda bebekliğini simgeleyen bir koyuluk varsa 3 aydan küçük olduğunu gösterir. Yaklaşık 3-4 ay civarında tüy değişimi başlar ve tüy işaretleri enseye doğru geriler. Bu sürede hala gözler değişmemiştir. Bu yöntemle kuşunuzun bebek yada yetişkin olduğunu ayırt edebilirsiniz.
Örnek:
kusyasi.png

2) GÖZLER - Çoğu durumda, genç mubişlerin gözleri tamamen siyah olur. Yaşlandıkça, iris yavaş yavaş açık gri / kahverengi renkte yanar. Tamamen siyah gözlü bir mubiş, muhtemelen 4 aydan küçük olur. Koyu gri irisli bir mubiş muhtemelen 4-8 aydır. Açık gri veya kahverengi irisli bir mubiş muhtemelen 8 aydan daha büyüktür.

İstisnalar :
Lutino / Albino , Dantel Kanatlılar , Fallow - Her yaşta bu kırmızı gözlü çeşitlerin her zaman açık renkli (pembe) bir irisi vardır.
Recessive Pied , Dark-Eyed Clear - Bu çeşitlerin her zaman yaşı ile değişmeyen koyu gözleri vardır.

3) KİMLİK BANDI / BİLEZİKLER - Bazı muhabbetlerin bacaklarından birinin etrafında ban bulunur. Yakından bakarsanız, bazı sayıları ve harfleri görebilirsiniz. Bu bir kimlik bandı. Eğer grup harfler veya rakamlar olmaksızın boşsa, bu bir " aile grubu " olup, onun yetiştiricisi değilseniz kuş hakkında hiçbir şey söylemeyecektir.

Kimlik bandı Kuşun hangi yıl dönümünde doğduğunu söylemek için daha kolay olan (ancak daha az güvenilir olan) bir yöntem, kuşunuz kaç yaşında olduğunu söyleyecektir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tolgay AYTAR Fotoğraf
Vet.Hek.Tolgay AYTAR
İzmir
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi57 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Tolgay AYTAR'ın Makaleleri
► Veteriner Kardiyoloji Vet.Hek.Gökhan ÖZTÜRK
► Veteriner Hekim Anlamaz Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
► Veteriner Hekim Olmak Vet.Hek.Dr.Başak TUNÇER ULUKARTAL
► Avrupada Veteriner Hekimlik Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Kamuda Veteriner Hekim İstihdamı Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Kurban,hayvancılık ve Veteriner Hizmetleri Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Abd Uygulaması; Akredite Veteriner Hekimlik Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Hayvan Refahı ve Veteriner Hekimlik Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Sahipsiz Hayvanlar Sorunu ve Veteriner Hizmetleri Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,669 uzman makalesi arasında 'Muhabbet Kuşunuzun Yaşını Anlama Kuş Veteriner Kliniği , Kuş Veteriner, Kuş Veterineri' başlığıyla benzeşen toplam 23 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:59
Top