2007'den Bugüne 86,845 Tavsiye, 26,955 Uzman ve 19,239 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Estetik Ameliyata Uygun Musunuz?
MAKALE #10995 © Yazan Op.Dr.Murat TEZCAN | Yayın Mayıs 2013 | 2,556 Okuyucu
Estetik bir ameliyata karar verirken çıkış noktası kişinin kendisi olmalıdır. Bir başkası istediği için (bu en yakınınız, eşiniz veya bir arkadaşınız bile olsa) estetik ameliyat olmamanızı öneririm. Anlık kararlar ameliyata karar verirken sağlıklı bir davranış biçimi olarak kabul edilmez. Bir münakaşa sırasında karşı tarafın bedensel bir kusurunuzu dile getirmesi sizi bir estetik ameliyata sevk etmemelidir. Karı-koca arası anlaşmazlıklar da bir estetik ameliyatın nedeni olmamalıdır.
(Örneğin aldatıldığını öğrenen bir kadının eşine daha çekici görünmek kaygısı ile ameliyata karar vermesi gibi...)

Sağlıksız ameliyat kararlarının bir diğer örneği ise depresyon durumlarında alınan ameliyat kararlarıdır. Kişi içinde bulunduğu karamsar durumdan çıkış için bedensel bir değişiklikten medet ummamalıdır.


Hayatta karşılaştığımız sorunların üst üste geldiği ve bizi soluksuz bıraktığı anlar olabilir. Bu durumdan kurtulmamız için estetik ameliyat çözüm olmayacaktır. Çünkü tüm bu sorunların sebebi vücut kusurlarımız değildir. Tüm bu bahsedilen durumlarda yapılan estetik ameliyatlarının sonucu ne kadar iyi olursa olsun çıkış noktası yanlış olduğu için kişiyi mutlu etmeyecektir.


Doktorunuzla neden estetik ameliyat olmak istediğinizi konuşun, belki bu konuşma sizi bilinçaltınızla yüzleştirecektir. Bir estetik ameliyat vücudunuzda kalıcı değişikliklere yol açaçaktır. Bu değişiklikler her ne kadar olumlu da olsa , psikolojik olarak buna hazır olduğunuzdan emin olmalısınız.


Estetik ameliyat sonucu konusunda beklentilerinizin gerçekçi olması gerekir. Yüzünüze veya vücudunuza yakışmayacak nitelikte beklentileriniz varsa doktorunuz sizi uyaracak ve beklentilerinizi makul sınırlara taşımanızı isteyecektir. Bu durum ameliyat sonrası dönemde hayal kırıklığı yaşamamanız için çok önemlidir.


Hasta beklentisi ile doktorun yapabileceklerinin örtüşmesi başarıyı getirir. Bu nedenle hasta doktor ilişkişi çok önemlidir ve sadece hastanın muayenesi ile sınırlı kalmayıp, ameliyat, beklentiler, ameliyata karar vermeyi sağlayan etkenler konusunda uzun görüşmeleri de içermelidir.

Ben hastalarıma sadece bir görüşme ile ameliyata karar vermemelerini tavsiye ederim. Zira doktor ile yapacağınız ilk görüşme sırasında belki heyecan ile bazı konuları sormayı unutabilir veya doktorunuzun verdiği bilgileri duymayabilirsiniz. Bu durumda hem doktorunuzu daha iyi tanımak, hem daha iyi bilgilenmek ve hem de kendinizi doktora daha iyi anlatabilmek için ikinci hatta üçüncü kez görüşme yapmanız tavsiye edilir.

Bütün bu genel bilgilerin yanısıra bazı estetik ameliyatlara özgü uygunluk kriterleri de vardır;


  • Burun estetiği kemik gelişiminin tamamlandığı kızlarda 17, erkeklerde 18 yaşına kadar başka bir zorunluluk ve tıbbi neden yoksa yapılmamalıdır.
  • Meme ile ilgili ameliyatlar emzirme dönemi bitip üzerinden en az 6 ay geçmeden yapılmamalıdır.
  • Karın germe ve liposuction gibi ameliyatlar doğum yapıldıktan sonra normal hormonal dengeye kavuşulana kadar yani ortalama 1 yıl sonra planlanmalıdır.
  • Kepçe kulak ameliyatları için en uygun dönem 4-6 yaş arası okul öncesi dönemdir. Bu sayede çocuklar okulda arkadaşlarının insafsız alaylarına maruz kalmaktan kurtulabilirler. Bu dönem kaçırıldıysa hayatın herhangi bir döneminde yapılması mümkündür.
  • Vücütta herhangi bir nedenle oluşmuş kötü izlerin giderilmesine yönelik ameliyatlar ise yaralanmanın olduğu tarihten en az 6 ay sonra yapılmalıdır.
  • Revizyon amacıyla yapılacak ameliyatların ilk ameliyattan en az 6 ay sonra yapılması gerekmektedir.

Estetik ameliyatlarda en iyi sonuç doğru hastaya doğru zamanda yapılan doğru ameliyatla elde edilir...
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Estetik Ameliyata Uygun Musunuz?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Murat TEZCAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Murat TEZCAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Murat TEZCAN Fotoğraf
Op.Dr.Murat TEZCAN
Bursa
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Murat TEZCAN'ın Yazıları
► Estetik Cerrahide Yeni Trendler ve Yaz Öncesi Estetik Prof.Dr.Aylin BİLGİN KARABULUT
► Kolay İnciniyor Musunuz? Dr.Sevilay ZORLU
► Estetik, Sanat ve Estetik Cerrahi Op.Dr.Esra ÇELİK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,239 uzman makalesi arasında 'Estetik Ameliyata Uygun Musunuz?' başlığıyla benzeşen toplam 53 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Burun Estetiği Eylül 2015
► Botoks Mayıs 2013
► Doğal Estetik Mayıs 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:53
Top