2007'den Bugüne 89,872 Tavsiye, 27,682 Uzman ve 19,693 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Vajinismus Belirtileri
MAKALE #12801 © Yazan Psk.Ali BIÇAK | Yayın Haziran 2014 | 3,220 Okuyucu
Vajinismus Tedavisi

Birçok kadın vajinismus olup olmadığını merak eder. Hissettikleri ve yaşadıklarından yola çıkarak bir cinsel sorunum var mı diye kendi kendiklerine sorarlar. Vajinismus muyum değil miyim diye sorarken, bu rahatsızlığın tam olarak ne olduğunu bilmiyorsanız, kendi kendinizi rahatsız edebilirsiniz. Bu yüzden bu yazımızı, vajinismus nedir, vajinismus belirtileri nasıl ortaya çıkar ve vajinismus tedavi için yapılabilecekler hakkında bilgi vermek amacıyla hazırladık.

Günümüzde hala birçok kadında belirtileri ortaya çıkabilen vajinusmus, gerdek gecesi veya cinsel ilişkinin anına kadar her hangi bir sorun olarak algılanmayabiliyor. Ne zaman ki penis-vajen birleşmesi ile yüz yüze gelinsin, ya da kadının kendi parmağı olsun partnerinin parmağı olsun, vajinal bölgelere dokunması ile birlikte tüm vücudu saran panik atak benzeri bir fizyolojik belirti ortaya çıkar. Panik atakta da kişi kendi kontorlü dışında kap krizi geçiriyorum, nefesim duracak, felç olacağım diye hisseder. Kadın bu durumda bilinçlidir, olanların farkındadır, ancak kontrol kendisinde değildir. Kasılma ve partneri itme ile baş gösteren bütün vucudun top yekün partneri reddetmesi bilinçli ve isteyerek yapılmaz. Bu süreci kadın kesinlikle bilinçdışı ve kontrolü olmadan gerçekleştirir. Vajinusmus negatif hipnoz halidir. Vajinismus sadece cinsel ilişkiye girememek hali değildir. Cinsel birleşme olabilir, ancak cinsel organınızda bir takım rahatsız edici duyumlar almanız da vajinismus belirtisi olabilir.
Vajinismus rahatsızlığı olan birisi, en belirgin şekilde aşağıdaki belirtileri gösterir:
• Penis vajinaja girerken yoğun ağrı hissi
• Penisin vajinaya girmesini engelleyecek şekilde tüm vucudun kasılıp kapanması. Bu pozisyonda penisin vajinaya girişi imkânsızdır.
• Cinsel ilişki mümkün olur ancak bu süreç cinsel organ ağrı, yanma ve batma hissi verir.
• Belirgin bir nedeni yokken ilişki sırasında ağrılar duyma
• Vajinaya tampon yertleştirememe
• Jinekolojik kontrolün hiç ya da çok zor yapılması
• Cinsel ilişki sırasında soluk alıp vermenin zorlaşması, duracak noktaya ulaşması
• Kadının vücununda belirli bölgelerde kasılma, kramplar yaşanması (kollar, bacaklar, bel vb.)
• Yapamayacağım, cinsel ilişkiye asla girmemeyeceğim diye seks yapmaktan köşe bucak kaçılması, cinsel isteksizlik belirtisi
*Bütün bu belirtilere bakarak kendinizde vajinismus rahatsılığı olup olmadığını düşünebilirsiniz. Bu belirtilerden biri dahi olsa, Antalya psikolog, cinsel terapist, psikolojik danışmana başvurmalısınız. Psikoterapist, size gerekli test ve anketleri uygulayarak, sözlü olarak ifade etmenize yardım eder. Kesin bir tanının konabilmesi için psikolojik uzmanlardan birine görünmelisiniz. Cinsel terapist, sizin vajinismus belirtilerinizi anlayıp doğru tanıyı koyabilmek için kadın doğum uzmanı ile görüşüp sizi yönlendirecektir.
Vajinismus rahatsılığı olan çiftler genellikle bu durumun tek sorumlusunun kadın olduğunu düşünürler. Genellikle kadını ortaya sürer, onda bir hastalık varmış gibi çeşitli uzmanlık alanlarına, belki de mistik kaynaklara götürürler. Bu tamamen yanlış bir tutumdur. Ülkemizde cinsel işlev bozuklukları alanında hizmet veren yeterli uzman olmamaması vajinismus teşhisinin konmasını güçlendiriyor. Sizin yapmanız gereken bulunduğunuz çevrede vajinismus gibi cinsel işlev bozukluklarında uzmanlaşmış bir cinsel terapiste eş olarak birlikte başvurmanızdır. Yani nokta atışı yapmak durumundasınız. Yanlış teşhis ve yetersiz uygulamalar sizin güveninizi ve iyileşmeye dair umudunuzu körertebilir. Kendiniz için, ilişkiniz için en doğru uzmanı bulmak sizin sorumluluğunuz. Vajinismus cinsel terapi ile iyileştirilebilen bir rahatsızlıktır. Tercih edilen hem kadının hem de erkeğin birlikte katılımıdır. Zira vajinismus sadece kadının sorunu ve onun sorumluluğunda gelişen bir rahatsızlık değildir. Bu durum çiftin ortak sorunudur. Çözüm sürecinde eşinizle birlikte hareket etmeniz gerekir. Tedavi, vajinismus egzersizleri, aşk oyunları eşin de katılımı ile yapılacak alıştırmaları içerir. Cinsel terapist ile görüşürken cesurca ve olabildiğine her şeyi anlatabilme konusunda açık olmanız iyileşmeye büyük katkı sunacaktır. Rahatsızlık duyduğunuz her şeyi anlatmanız en doğru teşhisi koymada çok gereklidir.
Ali Bıçak
Psikoterapist-Cinsel Danışman
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Vajinismus Belirtileri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Ali BIÇAK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Ali BIÇAK'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ali BIÇAK Fotoğraf
Psk.Ali BIÇAK
Antalya (Online hizmet de veriyor)
Klinik Psikolog - Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi28 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Ali BIÇAK'ın Yazıları
► Depresyon ve Belirtileri Psk.Necdet DÖNMEZ
► Depresyon ve Belirtileri Psk.Adem OCAK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,693 uzman makalesi arasında 'Vajinismus Belirtileri' başlığıyla benzeşen toplam 47 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Panik Atak Güncesi Haziran 2020
► Emdr Terapisi Nedir? Kasım 2018
► Aşkın Psikolojisi Mayıs 2016
► Kadın Cinayeti ve Öfke Kasım 2015
◊ Antalya Hipnoz Kasım 2018
◊ Antalya İntihar Güncesi Haziran 2017
◊ Terapi Nasıl İşler? Mayıs 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:16
Top