2007'den Bugüne 92,182 Tavsiye, 28,194 Uzman ve 19,962 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Akupunktur ile Boyun ve Bel Fıtığı Tedavisi
MAKALE #13332 © Yazan Dr.Ebru EGEMEN UYSAL | Yayın Ekim 2014 | 13,074 Okuyucu
AKUPUNKTUR İLE BOYUN VE BEL FITIĞI TEDAVİSİ

1.BOYUN FITIĞI VE NEDENLERİ

Akupunktur boyun fıtığında ki yapısal bozuklukları tamir eder. Akupunkturla boyun fıtığı tedavisi uzun süreli etkili olmaktadır.
Amörtizor görevi yapan diskler bağ dokusundan oluşmuştur. Diskler omurlar arasında ki hareket serbestliği temin ederler. Daha da önemlisi omurlara (eğilme ve ağır kaldırma esnasında) gelen basıncı merkezden kenara doğru eşit miktarda dağıtırlar. Diskin içi jel gibi, peltemsi, yumuşak maddeden (sıvıdan) oluşan, dışı da özel lifli tabakayla çevrilmiştir. Beyine giden damarlar, ellere ve kollara hareket veren sinirler omurlar ve disklerin hemen yanından geçerler.

Masa başı iş yapmak, bilgisayarın başında öne eğik vaziyete, kambur halde çalışmak, uzun topuklu ayakkabı giymek, aşırı stres içinde yaşamak, yanlış duruş ve oturuşlar boyun disklerin yıpranmasına neden olur.

İlk başlarda disklerin içinde ki su miktarı azalır, sonra diskin liflerinde minik yırtılmalar başlar. Diskin içindeki jel madde minik yırtıklardan dışarı doğru fırlar ve komşu dokulara, damarlara ve sinirlere baskı yapar. Buna boyun fıtığı denir. Bunun sonucu hastada ki bazı şikayetler ortaya çıkar: Boyun ağrısı, omuz ağrısı, kol ağrısı, kürek kemikleri arasında ki ağrı, baş ağrısı ve baş dönmesi, kollarda uyuşma ve karıncalanma, kollarda güçsüzlük hissi, sabah yorgunluğu, kulakta çınlama ve uğultu.

2.BEL FITIĞI VE NEDENLERİ

Belimizde 5 omur vardır. Omurlar arasında amortizör görevi yapan diskler vardır. Diskler bağ dokusundan oluşmuştur. Diskler omurlar arasındaki hareket serbestliği temin ederler. Daha da önemlisi omurlara (eğilme ve ağır kaldırmalar esnasında) gelen basıncı merkezden kenara doğru eşit miktarda dağıtırlar. Diskin içi jel gibi, peltemsi, yumuşak maddeden (sıvıdan) oluşan, dışı da özel lifli tabakayla çevrilmiştir.

Hareketsiz bir iş ve hayat tarzı, oturarak iş yapmak, şişmanlık, spora ısınmadan başlamak, stres içinde yaşamak, yanlış duruş ve oturuşlar bel için zararlıdır. Sürekli yapılan yanlış hareketler, duruş ve oturuş bozuklukları, ağır kaldırma esnasında yanlış eğilme hareketleri diskin dışında ki özel lifli tabakanın yırtılmasına neden olur. Bunun sonucu diskin içinde ki jel gibi, peltemsi yumuşak madde omurların arasına dışarı doğru fırlar. Buna bel fıtığı denir. Liflerden dışarı taşan bu sıvı hem sıvı özelliğini kaybedip sertleşir, hem de etrafta ki bulunan damar ve sinirlere baskı yapmaya başlar. Bunun sonucu belde ve / veya bacaklarda dayanılmaz ağrılar, hareketlerde kısıtlılık, topallayarak yürümek, bacaklarda uyuşmalar, kuvvet kaybı ve bacakta incelme ortaya çıkar. Eğer fıtıklaşma arkaya doğru olursa (omur iliğe baskı sonucu) hastada idrar tutamama ve cinsel fonksiyon kaybı olabilir. Bu durumda fıtığın ameliyat edilmesi gerekmektedir. Fakat fıtıkların %80 ameliyatlık değildir. Ameliyat gerektirmeyen vakalar çoğu zaman fizik tedavi ve ilaçlarla tedavi olurlar. Akupunktur, bel fıtığı tedavisinde akla gelecek ilk tedavi yöntemidir.

Boyun Ve Bel Fıtığı Tedavisinde Akupunktur Etki Mekanizması

Akupunktur boyun ve bel fıtığında ki yapısal bozuklukları tamir eder. Akupunkturla boyun veya bel fıtığı tedavisi uzun süreli etkili olmaktadır. Merkezimizde boyun veya bel fıtığı tedavisinde kulak ve vücut akupunkturu uygulanmaktadır.

Akupunktur :

1. Ağrıyı giderir

2. Adaleyi gevşetir

3. Ödemi çözer

4. Psikolojik rahatlık sağlar ve boyun fıtığını böylece kökten tedavi eder

1. Akupunktur vücuttaki bulunan ağrı kesicileri harekete geçirir. Akupunktur sırasında batırdığımız akupunktur iğneleri vücuttaki bulunan Endorfini harekete geçirir. Endorfin vücudun çok güçlü bir ağrı kesicidir.Böylece hasta ağrı kesici ilacı almadan ağrısından kurtulur.

2. Akupunktur vücuttaki bulunan kas gevşeticileri harekete geçirir. Biz kulak kepçenin önünde bulunan temsili Valiyum noktasına akupunktur iğneyi batırarak Gaba’yı salgılarız. Gaba (Gama-amino-butirik-asit) çok güçlü kas gevşeticidir.Böylece hasta kas gevşetici ilaç almadan ve kendi vücudunda bulunan kas gevşeticiyle boyun bölgesinde oluşan kas spazmını yok eder.

3. Akupunktur vücuttaki bulunan ödem çözücü maddeleri harekete geçirir.Biz kulaktaki bulunan böbrek üstü bezinin temsili noktasına akupunktur iğneyi batırarak böbrek üstü bezini uyarırız ve kortizon salgılanır. Kortizonun ödem çözücü etkisi vardır. Kortizon fıtığın olduğu bölgede ve çevresinde oluşan ödemi dağıtarak, bölgeyi rahatlatır, böylece o bölgede damar ve sinirlere yapılan baskı ortadan kalkar.

4. Akupunktur vücuttaki bulunan sakinleştirici maddeleri harekete geçirir. Akupunktur kanda Serotonin ve Endorfin seviyesini artırarak tedavi sırasında kişiye huzur verir ve sedasiyon sağlar.

Akupunktur limbik sistemin çalışmasını dengeleyerek kişinin strese karşı tepkisini değiştir ve bünyeyi strese karşı daha dayanıklı kılar.

Akupunktur haftada 2-3 kez olmak üzere toplam 15-20 seans uygulanmakta. Seanslar 20-30 dakika arası sürer.

Akupunktur randevusu almak veya daha detaylı bilgi için lütfen 0216 384 20 85-384 20 86 kliniğimizin telefon numaralarından bizi arayınız.

SIKÇA SORULAN SORULAR:

*Akupunktur tedavi sonrası bel veya boyun ağrılarım ortadan kalkar mı?

Akupunktur yapısal bozukluğu tamir ettiği için ağrılar ve tüm diğer şikayetler ortadan kalkar.

* Kaçıncı seansta ağrılarım hafiflemeye başlar?

Ortalama 7. seansta ağrılar hafifleyip, tedavi bitince ağrılar tamamen ortadan kalkıyor.

* Akupunktur tedavisi ne kadar sürer,hangi sıklıkla uygulanır?

Bir seans ortalama 20 dakika sürer. Bazı durumlarda 40-60 dakika kadar uzatılabilir. Seans sıklığı, hastalığına göre her gün haftada 2-3 kez veya haftalık ve aylık şeklinde değişir.

* Seans ve kür ne demektir?

Bir akupunktur tedavisine seans denir. 10-15 seans akupunktur tedavisine 1 kür denir. Bazı hastalıkları tedavi etmek amacıyla 1 kür yetmeyebilir. 6 ay yada 1 yıl sonra 1 kür daha yapılabilir.

* Akupunktur iğnesi acı verir mi?

Bir çok kişi bu durumu merak eder. Akupunktur neredeyse ağrısız bir tedavi yöntemidir. İğneler çok incedir ve iğne batırılırken çok hafif bir sinek ısırığı hissi olur. İğne çıkarılınca acı vermez.

* Akupunktur hangi tür hastalıklarında kullanılır?

Akupunktur bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Başta şişmanlık, sigara bağımlılığı, boyun fıtığı, bel fıtığı, siyatik, migren, fasiyal paralizi-yüz felci, trigeminal nevralji, sinüzit, alerjik rinit-saman nezlesi, mide ve bağırsak şikayetlerini tedavi etmektedir.

* Akupunkturun yan etkisi var mı?

Hayır. Çünkü dışardan herhangi bir ilaç veya kimyasal madde verilmez. Akupunktur vücutta ki bulunan ilaçları ve hormonları harekete geçirerek hastalıkları tedavi etmektedir.

* Çocuklarda akupunktur yapılır mı?

Evet. Fakat çocuklarda iğne yerine lazer ile akupunktur yapılır.

* Akupunkturun etkisi psikolojik mi?

Hayır. Akupunktur’un etkileri laboratuar ortamında kanıtlanmıştır. Ayrıca küçük çocuklarda ve veterinerler tarafından hayvanlarda uygulanan akupunktur tedavisinde iyi sonuçlar alınmıştır ki bu hasta gruplarında bir psikolojik etkinlik olması söz konusu olamaz.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Akupunktur ile Boyun ve Bel Fıtığı Tedavisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Ebru EGEMEN UYSAL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Ebru EGEMEN UYSAL'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     4 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ebru EGEMEN UYSAL Fotoğraf
Dr.Ebru EGEMEN UYSAL
İstanbul
Doktor "Akupunktur"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Ebru EGEMEN UYSAL'ın Yazıları
► Boyun Fıtığı ve Akupunktur Dr.Cemalettin EKMEKCİOĞLU
► Akupunktur ile Bel Fıtığı Tedavisi Dr.Ebru EGEMEN UYSAL
► Boyun Fıtığı ve Tedavisi Fzt.Cihat SEYREK
► Boyun Fıtığı(Boyun Kireçlenmesi) Prof.Dr.Kadir KOTİL
► Boyun Fıtığı ve Boyun Kireçlenmesi Prof.Dr.Semih KESKİL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,962 uzman makalesi arasında 'Akupunktur ile Boyun ve Bel Fıtığı Tedavisi' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Akupunktur ile Zayıflama Eylül 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


06:59
Top