TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
TATLI YEMEDEN YAŞAYAMAYANLAR: REAKTİF HİPOGLİSEMİ ve DİYET TEDAVİSİ

Seçil KENAR Fotoğraf
Dyt.Seçil KENAR
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 22114628 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 26448,

* Yayın Tarihi : 27-07-2008 - 23:00 (3094 gün önce),

* Ortalama Günde 8.55 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4856 , Kelime Sayısı : 621 , Boyut : 4.74 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Seçil KENAR hakkında söyledikleri:
Merhabalar,23 yasinda ve 87 kiloyum Secil Hanim'i bir arkadasimin tavsiyesi üzerine buldum.Tedaviye baslayali daha 13 gun oldu ve bu kisa surede 3,5 kilo verdim suanda tedavim devam etmekte ve daha once gittigim doktorlardan cok farkli bir kisiligi var.Suan cevremde kilo sorunu olan arkadaslarima akrabalarima kisacasi herkese cözüm icin Secil Kenar diyorum.Diyet listemde hep sevdigim seyler var sütlü tatlim bile var bir sonraki randevumda kac kilo vericem merakla bekliyorum ;)
(Kezban axx, Danışan, 07-11-2011)

Gerçekten çok başarılı bir uzman. Samimiyetine inanıyorsunuz. En önemlisi de sizin yemek istediklerinizi göz ardı etmiyor ve size basmakalıp bir liste vermiyor. Yiyeceklerinizi belirlerken sizin isteklerinizi ve karakterinizi de göz önünde tutuyor. Okadar kararlı bir duruşu var ki ister istemez bu kararlılığı siz de benimsiyorsunuz. Ertelemeyin, ona bir kez danışınca yapabileceğinize inanan bir ruh haline geleceksiniz. Randevu almak için acele edin çünkü bu kadar başarılı ve maddi açıdan da uygun olduğundan boş saat bulmakta zorlanabilirsiniz.
(Çiğdem, Danışan, 17-10-2011)

Dyt.Seçil KENAR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
TATLI YEMEDEN YAŞAYAMAYANLAR: REAKTİF HİPOGLİSEMİ ve DİYET TEDAVİSİ

TATLI YEMEDEN YAŞAYAMAM ! ( REAKTİF HİPOGLİSEMİ ve DİYET TEDAVİSİ)


Polikliniğe zayıflamak için başvuran bir çok hastadan ilk duyduğum cümle budur. Hiçbir şey yemeden, aç durabilirim fakat çikolata yemeden asla duramam. Hastaların beslenme alışkanlıklarını dinlediğinizde genelde benzerdir. Sabah kahvaltı yapma isteği yoktur, öğlen hafif bir şeyler atıştırmaları yeterlidir, fakat akşama doğru tatlı isteği yoğunlaşır, özellikle akşama kadar tatlı besinleri atıştırma ve aşırı acıkma hissi gelişir, gece uykudan uyanıp tatlı veya yemek yiyerek tekrar uyumak genel yeme alışkanlıklarıdır. Sürekli diyet yapma çabası vardır kişide fakat diyetler çok kısa sürelidir ve başarı sınırlıdır.

Bu kişilerin açlık kan şekerlerine baktığınızda değerlerin normal olduğunu görürsünüz. Fakat şeker yüklemesi yapıldığında, hastaya REAKTİF HİPOGLİSEMİ tanısı konur. Normal zamanlarda kan şekerleri 70-110 mg/dl arasındadır. Reaktif hipoglisemi özellikle yemek yedikten sonra kan şekerinin yükselmesiyle insülin hormonunun fazla salgılanması sonucunda yemeği takiben kan şekerinde oluşan düşüşlerin sonucunda oluşur. Burada düzensiz, aşırı bir insülin salgılanma durumu vardır. Kişinin özellikle kan şekerini hızla yükselten besinler yedikten sonra (çikolata, pasta, hamurlu tatlılar v.b) terleme, taşikardi, aşırı acıkma hissi, tekrar tatlı ve besin tüketim isteği gibi durumlar oluşur. Bunların sonucunda sürekli tatlı tüketimi ve kilo artışı yaşanır.

Reaktif hipoglisemi düzensiz beslenen, öğün atlayan, psikolojik durum bozukluğu, aşırı ve hızla kilo alıp veren ve ailede şeker hastalığı olan kişilerde gözlenebilmektedir. Reaktif hipoglisemi ileride şeker hastalığının habercisidir. Tanı konduktan sonra en temel tedavisi diyettir.

Zayıflamak ve diyet yapmaya karar veren kişilerin mutlaka doktor ve diyetisyen gözetiminde, kendi metabolizmalarına uygun diyetlerle zayıflamaları gereklidir.

Reaktif hipoglisemide diyet tedavisi
 • kan şekerinin hızla yükselen ve ardından kan şekerinin hızla düşmesine sebep olacak basit karbonhidratların ( çay şekeri, bal, reçel, pekmez, pasta, tatlı, kurabiye v.b) tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Kan şekerinin hızla yükselmesine sebep olan rafine edilmiş, glisemik indeksi yüksek besinler yerine posa içeren kompleks karbonhidratlar tüketilmelidir. Kepekli ekmek, bulgur, kepekli pirinç, kepekli makarna gibi posa içeriği yüksek karbonhidrat kaynakları tercih edilmelidir.
 • Kan şekeri yemek yedikten 3 saat sonra düşmeye başlar. Bu yüzden mutlaka 3-4 saatte bir 3 ana öğün, 3 ara öğün olmak üzere az az sık sık beslenme şekli benimsenmelidir.
 • Glisemik indeksi yüksek meyvelerin tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Yaşa ve boya göre olması gereken kilo aralığında olunmalı, zayıflamak gerekiyorsa mutlaka profesyonel bir yardım alınmalıdır.
 • Öğün atlanılmadan düzenli besin tüketimi sağlanmalı, öğünlerde her besin grubundan yeterli olarak tüketim sağlanmalıdır.
 • Vücudumuz enerji veren karbonhidratlardır, belirli düzeyde karbonhidrat tüketilmeli, sadece protein ve yağ içeren diyetler yapılmamalıdır.
 • Düzenli yapılacak egzersiz kan şekerini dengeler fakat egzersize aç başlanması veya çok uzun süre yoğun egzersiz yapılması kan şekerinin düşmesine sebep olur. Bu yüzden kepekli sandviç, kepekli makarna, ayran, meyve, kepekli bisküvi gibi karbonhidrat içeren bir besin egzersiz öncesi alınmalıdır.
 • Ara öğünlerde probiyotik yoğurt, kepekli tost veya sandviç, meyve, kepekli bisküvi+peynir, ceviz veya fındık gibi besinler tüketilebilir.
 • Alkol kan şekerini önce yükselmesine daha sonra düşmesine sebep olduğundan tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Meyve suyu, şeker içeren içecekler, aşırı çay, kahve tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Beyaz undan yapılmış besinler (börek, poğaça, mantı, kurupasta v.b) yerine kepekli undan yapılmış besinler tercih edilmelidir.
 • Şeker isteği hissedildiği takdirde meyve, kepekli sandviç gibi besinlerden doğal şeker alınmalıdır.
 • Glisemik indeksi düşük besinlerin tüketimine ağırlık verilmelidir.
 • Posa içeriği yüksek sebze ve salata tüketimi arttırılmalıdır.
BAZI BESİNLERİN GLİSEMİK İNDEKS DEĞERLERİ


Yerfıstığı 21
Portakal suyu 74
Fruktoz 32
Kivi 75
Soyulup yuvarlanmış arpa 36
Tatlı patates 77
Süt, tam 39
Patlamış mısır 79
Barbunya 42
Mango 80
Mercimek, yeşil 42
Müsli 80
Mercimek, yeşil 45
Muz, fazla olgunlaşmış 82
Süt, yağsız 46
Pirinç, yüksek amilozlu 83
Muz, olgunlaşmamış 51
Sakkaroz 87
Elma 52
Muffin 88
Kuru fasulye 54
Bisküvi 90
Domates 54
Çavdar ekmeği unu 92
Elma suyu 58
Buğday krakeri 99
Spagetti, beyaz 59
Beyaz ekmek 101
Portakal 62
Bal 104
Makarna 64
Patates kızarması 107
Laktoz 65
Mısır gevreği 119
Pirinç, önkaynatılmış 68
Patates, pırında pişirilmiş 121
Çavdar ekmeği 71
Pirinç, düşük amilozlı 126
Kırılmış arpa 72
pirinç 128
Barbunya, konservelenmiş 74
Glikoz 138

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

TATLI YEMEDEN YAŞAYAMAYANLAR: REAKTİF HİPOGLİSEMİ ve DİYET TEDAVİSİ ile İlgili Kavramlar : reaktif hipoglisemi, tatlı krizi, hipoglisemi, kan şekeri düşmesi, diabete yatkınlık
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"TATLI YEMEDEN YAŞAYAMAYANLAR: REAKTİF HİPOGLİSEMİ ve DİYET TEDAVİSİ" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Seçil KENAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Diyette Kuruyemiş Tüketimi , Dyt.Sinem AKGÜN
 • Probiyotiklerin Obezite İle İlişkisi , Dyt.Gülşah GÜROL
 • Meyve Ve Sebzelerle Çalışanlar İçin Pratik Diyetetik Öneriler , Dyt.Güler ENGİN
 • Kış Sebzeleriyle Sağlıklı Beslenme , Dyt.Güler ENGİN
 • Sporcularda Antrenman Ve Karşılaşma Öncesi, Sırası Ve Sonrası Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Diyet Hataları , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Tatlandırıcılar , Dyt.Gülşah GÜROL
 • Kilo Nasıl Alınır? , Dyt.Perihan KOCA ÇELİKDELEN
 • Besin Allerjileri , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Müzikle Tedavi Mümkün Mü? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Kilo Vermek İçin Yeni Beslenme Güncellemesi: Vegan Beslenme , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Depresyon Tedavisinde Beslenme , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Vegan Süt Nasıl Yapılır? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Bal Mı Pekmez Mi? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • D Vitamini: Popülarite Mi Sağlık Mı? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Diyet Yemek Nedir? , Dyt.Nursel EROĞLU
 • Kabızlık Neyin Habercisi? , Dyt.Yağmur Meryem YAŞAR
 • Kilo Verdiren Bitki Çayları , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Kış Aylarında Hastalıklardan Korunmanın Püf Noktaları , Dyt.Seyit KALAYCI
 • Kan Grubuna Göre Beslenme , Dyt.Güneş AKYIL AYNACI
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  18:05
  Top