TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
ZİHİN ENGELLİ ÇOCUKLAR VE ÖZBAKIM BECERİLERİ

Erdi KANBAŞ
İstanbul
Özel Eğitim Uzmanı
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 32 Makalesi varTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 8413,

* Yayın Tarihi : 08-08-2008 - 14:01 (3089 gün önce),

* Ortalama Günde 2.72 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 5738 , Kelime Sayısı : 693 , Boyut : 5.60 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Erdi KANBAŞ hakkında söyledikleri:
Erdi beyle biz arkadaşız. ikimizde özel eğitim öğretmeni olarak aynı kurumda çalıştık.Erdi bey sevecen ,kişilere çok samimi bir şekilde empati kurarak yaklaşan, işinin ehli olan biri. Özel eğitime muhtaç çocuklarla ilğili çok deneyim ve tecrübe sahibi.Çalışmalarıyla öğrencileri ve ailererini memnun eden ailelerin beklentilerine cevap veren bir arkadaş. Özel eğitime muhtaç çocuk velisi olan ailelere tavsiye ediyorum.bilğilerinden ve deneyim,tecrübelerinden faydalanmalarını tavsiye ediyorum.
(yunus, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 19-12-2009)

Ben sınıf öğretmeniyim.Sayın Erdi Kanbaş ile öğrenme güçlüğü problemi yaşadığından şüphelendiğim bir öğrencim için internette araştırma yaparken tesadüfen tanıştım.
Öncelikle beni dikkatle dinledi .Öğrencimle ilgili detaylı bilgi aldı.Velimi ona yönlendirdim.Veli ve öğrenci ile çok ilgilendi.
Farklı şehirlerde yaşıyoruz ama bu öğrencim ile ilgili çalışmaları birlikte yürütüyoruz.Bana ve veliye sürekli dökümanlar gönderiyor.Aslında öğrencinin kısa aralıklarla kendisine gitmesi gerekiyor.Ulaşım zorluğu olduğu için gidilemeyen zamanın telafisini birlikte yapıyor olacağız.Sadece bu bile kendis... [DEVAMI..]

(Seher Öxx, Danışan, 14-12-2009)

Erdi KANBAŞ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
ZİHİN ENGELLİ ÇOCUKLAR VE ÖZBAKIM BECERİLERİ

Normal çocuğun yaşamında erken yaşta başlayan özbakım becerilerinin gelişimi anne-babalardan bağımsızlığın başlangıcını gösterir. Yetersizliği olan çocuklar için bu bağımsızlık, çevresel beklentiler kadar zihinsel, fiziksel ve davranışsal yetersizliklerin bu temel becerilerini yavaşlatma, sınırlama ya da süresiz olarak ertelenmesine rağmen eşit önemdedir. Tuvalet eğitimi, yemek yeme ve giyinme becerileri en temel özbakım becerileridir. Bu becerileri el-yüz yıkama, diş fırçalama, burun temizliği ve banyo yapma becerileri izler. Bu sürekliliğin sonunda tırnak bakımı, cilt bakımı, kozmetik ürünlerin kullanımı, saç bakımı ve cinsel organların temizliği gelir. Ayrıca günlük yaşam işlerini yerine getirme yeteneği özbakımın niteliğini etkiler. Elbise satın alma ve bakımı (basit tamir, seçim, renk ve biçim eş güdümü,ütüleme,temizlik ve koruma) yaşa ve havaya uygun giyinme,ilaçların kullanımı,sağlıklı yemek yeme alışkanlıkları ve cinsel davranış (cinsel farklılıkların farkına varma,gizliliğe saygı ve kadın-erkek sosyal ilişkileri)ileri düzeydeki özbakım becerileridir.

Zihinsel yetersizliğin dışında pek çok neden, engelli çocuğun öz bakım becerilerini kazanmalarını geciktirebilir. Bunlardan bazıları büyük kas becerilerindeki yetersizlikler (kol ve bacak kaslarındaki), görme yetersizliği, el-göz eş güdümündeki yetersizlik, manipülatif becerilerdeki yetersizlik, yemek yeme becerileri ile ilgili olarak ağız ve ağız içindeki bölümlerde şekil bozukluğu ya da tam gelişmemiş olmasıdır. Eğer bir çocuğun küçük kas gelişimleri tam olarak gelişmemişse düğmelerini iliklemede, sert yiyecekleri ısırmada, fermuarını ve kemerini sıkıca kapamada zorluk çekebilir. Zihin engelli bir çocuk görsel dikkat, hareketleri taklit, basit emir ve cümleleri anlama gibi temel bilişsel becerilerin bazılarını öğrenememişse, bu durumda, öz bakım becerilerinin kazanılmasını geciktirir.
Küçük kas becerilerinin gelişimindeki yetersizlikler, sinir sistemiyle ilgili yetersizlikler, ağız boşluğu ve kas yapısındaki bozukluklar (tavşan dudak, yarık damak, vb.) ve diyet yapmayı gerektiren durumlar, yemek yeme becerilerinin kazanılmamasına ya da geç kazanılmasına yol açabilmektedir. Görme ya da işitmedeki yetersizlikler ve uygun olmayan öğrenme çevreleri de (aşırı koruyucu ebeveynler, niteliksiz öğretmenler vb.) yemek yeme becerilerinin kazanılmasını olumsuz etkileyebilir.

Giyinme becerileri, engelli ya da normal olsun tüm çocuklar için soyunmayla ilgili becerilerden daha zordur. Bu nedenle, çocuk giysileri çıkarmayı beceremiyorsa, öncelikle bu becerilerin öğretilmesi gerekir. Giyinme ile ilgili öğretim ise, daha sonra yer alır. Düğme açma, kapama, çıt çıt takma, fermuar açma-çekme, düğüm ve fiyonk yapma el-göz eş güdümü ve parmakla ilgili tam bir gelişme gerektirir. Temel giyinme becerileri kazanıldıktan sonra, uygun giysi seçimi ve giysi bakımı ile ilgili becerilerin zihin engelli çocuklara kazandırılması gerekir. Engelli birey rengi ve biçimi uyumlu olan ve aynı zamanda yapacağı etkinliğe ve hava şartlarına uygun olan giysiyi seçebilmelidir. Engelli olan bireyin yaşına uygun etkinliklere katılması ne kadar önemli ise, yaşına uygun giysiler giymesi de o kadar önemlidir. Zihin engelli olan bazı bireylerde büyüme gecikebilmektedir. Böyle bir durumdaki engelli bireyin çocuk giysileri ile dolaştığı görülebilmektedir. Oysa, bu bireyin yaşına uygun giyinmesi onun toplumda yaşıtlarının arasına katılmasını kolaylaştıracaktır.

Çocuk gelişiminin en önemli parçalarından olan tuvalet becerisi, sinirsel ve psikolojik olgunlaşma sonucu genellikle yaşamın ilk beş yılında öğrenilmektedir. Tuvalet becerisinin öğrenilmesinden önce bağırsak ve mesane kontrolü için olgunlaşmanın gerçekleşmiş olması gerekir. Normal gelişim gösteren çocuklar öncelikle mesane, daha sonra bağırsak kontrolü ve son olarak gece kontrolünü kazanırlar. Zihin engelli çocuk ve ailesi için ise tuvalet becerisinin öğrenilmesi genelde sorunlar içerir. Zihin engelli çocuğun, bağırsak ve mesane kontrolünün oluşması normal gelişim gösteren bir çocuktan oldukça yavaş ve geçtir. Bu nedenle orta ve ağır derecede zihin engelli çocukların ergenlik-yetişkinlik çağına kadar tuvalet becerilerini öğrenemedikleri görülmektedir. Ayrıca pek çok engel türünde duyusal bozukluklar, dikkat, kas kontrolü, algılama-anlama sorunları tuvalet becerilerinin öğretimini aksatan etkenlerdir. Zihin engelli çocuklar, bu etken ve özelliklerinden dolayı özel eğitim yöntemleri olmadan tuvalet becerisini kazanamamaktadır.

Özbakım becerileri (tuvalet eğitimi, temizlik ve yeme alışkanlığı vb.)doğuştan getirilmeyen sonradan öğrenilerek kazanılan davranışlardır. Özbakım becerileri , zihin engelli çocukların toplum içinde bağımsız birey\kişilik kazanabilmeleri amacıyla kazandırılan becerilerdir. Zira kendi özel ihtiyaçlarını karşılayamayan bireylerin bağımsızlıklarından söz etmek mümkün değildir. Normal çocuklar, anne-baba gibi modeller ya da onlara tanınan fırsatlar aracılıyla gelişim evreleri içinde özbakım becerilerini kazanabilmektedir. Buna karşın zihin engelli çocuklar, genellikle normal çocuklara tanınan fırsatlara sahip bulunamamaktadır. Çünkü aileler zihin engelli çocuğun özbakım becerilerini nasıl kazanacağına ilişkin yeterli bilgiye sahip değildirler. Aileler zihin engelli çocukların bu tür becerileri yapmaları yerine bu tür becerileri genellikle onlar için kendileri yapmaktadırlar. Zihinsel yetersizlik kadar anne-baba ve çevrenin olumsuz tutumları ve sistemli yaşantıların sağlanamaması, zihin engelli çocukların özbakım becerilerini kazanabilmelerini etkileyebilmekte ve geciktirebilmektedir. Bu yüzden zihin engelli çocuğun özbakım becerilerini kazanabilmeleri özel birtakım düzenlemeleri gerektirmektedir.

Erdi KANBAŞ – Özel Eğitim Uzmanı

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

ZİHİN ENGELLİ ÇOCUKLAR VE ÖZBAKIM BECERİLERİ ile İlgili Kavramlar : zeka geriliği, özbakım becerileri, zihin engelli çocuklar, gelişimsel gerilik, özel eğitim, günlük yaşam becerileri
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"ZİHİN ENGELLİ ÇOCUKLAR VE ÖZBAKIM BECERİLERİ" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Erdi KANBAŞ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Erdi KANBAŞ Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Özel Eğitime Gereksinimli Çocuklar Ve Kaynaştırma Eğitimi
 • Kaynaştırma Eğitimi Uygulamalarında Yaşanılan Sorunlar Ve Kaynaştırma Uygulamalarının Başarısızlık Nedenleri
 • Özel Eğitim Ve Özel Eğitime Gereksinimli Çocuklar
 • Williams Sendromlu Çocukları Tanımak
 • Öğrenme Güçlüğü Ve Zeka
 • Engelli Çocuk Ve Aile
 • Down Sendromlu Çocukları Tanımak
 • Öğrenme Güçlüğü Olan Çocuklarda Akademik Başarısızlık Ve Özgüven
 • Spina Bifida
 • Zihin Engelli Çocuklar Ve Kaynaştırma Eğitimi
 • Zihin Engelli Çocuklarda Cinsel Eğitim
 • Zihin Engelli Çocuklarda Obezite
 • Prader-Willi Sendromu
 • Özel Eğitim Ve Zihin Engelli Çocuklar
 • Otizmle Yaşamak - Otistik Çocuklar
 • Hidrosefali : Tanım, Belirtiler, Nedenler, Tedavi
 • Otistik Çocuklar
 • Zihin Engelli Çocuklar Ve Özellikleri
 • Otistik Çocuklarda Tuvalet Becerilerinin Kazanımı
 • Williams Sendromlu Çocuklar
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Çocuğunuzun Aldığı Karneye Vereceğiniz Tepki Nasıl Olmalı? Sömestr Tatilini Nasıl Geçirmelisiniz? , Uzm.Burcu KARAKAŞ
 • Özgüveni Yüksek Çocuk Yetiştirmek , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklarda Takıntı Ve Tedavisi , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Bebeklik Döneminde Bağlanma Sorunlarının Yetişkinlik Dönemine Etkisi , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocukta Tuvalet Eğitimi Otorite Savaşına Dönmesin , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Dış Dünyaya Atılan İlk Minik Adımlar , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Kardeş Kıskançlığı, Taht Kavgası , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklar Cinsel İstismardan Nasıl Korunur? , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklara Kreş, Anaokulu Ve Okul Seçerken Anne-Babaların Dikkat Etmesi Gereken Konular , Gönül BAYALTUN
 • Çocuk Depresyonu Ve Kaygı Bozuklukları , Afife SELVİTOPU
 • Çocuklarda Travma Sonrası Görülen Sorunlar - Çocuklarda Yas Durumları , Meltem VARAN
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğunda Erken Keşif Hayat Kurtarır , Afife SELVİTOPU
 • Çocuğunuzun Gelişimi Yaşı İle Uyumlu Mu? , Afife SELVİTOPU
 • Bebek Psikolojisi Ve Bağlanma Problemleri , Afife SELVİTOPU
 • Otizmli Çocukların Eğitim Hakkı , Pınar KAYA DÖŞLÜ
 • Otizmli Çocuklarda Öfke Nöbetleri Ve Saldırganlık/ Ne Yapılmalı , Pınar KAYA DÖŞLÜ
 • Evliliklerde Aldatma Psikolojisi , Sedat BAŞ
 • Karne Uyarısı , Sedat BAŞ
 • Öfke Kontrolü , Sedat BAŞ
 • Teknoloji Bağımlılığı - Aptallaşıyor Muyuz? , Sedat BAŞ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  15:04
  Top