2007'den Bugüne 92,421 Tavsiye, 28,232 Uzman ve 19,992 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Hayal Etmenin Gücü - Panik Atak
MAKALE #16860 © Yazan Psk.Ceren AKBOYAR | Yayın Temmuz 2016 | 3,973 Okuyucu
Bir felaketi, kötü bir durumu veya olayı hayal ettiğimizde vücudumuz sanki o olay gerçekmiş gibi tepki verir. Bazılarımız bu konuda oldukça deneyimlidir. Oldukça gerçekçi hayaller kurarak vücudu alarm durumuna sokarlar. Panik atak bunun en iyi örneğidir. Biz hayalini kurduğumuz durumla ilgili olumsuz bir değer yargısına sahipsek ve beynimizi buna programlamışsak alarm halinde olmamız da normaldir. Fakat ortada gerçek bir olay olmadığı için de kaçmak, korunmak veya savaşmak tepkilerini de veremeyiz. Dolayısıyla bu konuda elimiz kolumuz bağlanır. Kendimizi çaresiz hisseder ve ne yapacağımızı bilemeyiz. Elbette ki vücudumuz da vermesi gereken fizyolojik tepkileri verir ve duygu değişimlerini yaşarız. Bunlar o kadar çabuk gelişir ki bu düşüncelerin otomatikleşmesiyle birlikte farkına bile varamayız. Bu hız beynimizin yapısından kaynaklanır.

ZİHİN NASIL İŞLİYOR?

Aynı olaydan biri korkuyor, biri korkmuyor, bunun nedeni nedir? Bunun nedeni aynı olaya kişilerin farklı anlamlar vermeleridir. Zihnin görevi anlam vermektir. Anlam yanlış tanımlanırsa zihin de yanlış çalışır ve yanlış yorumlar. Zihin bizden amaç ister. Bu amacı zihin bilmeli ve tanımalı, ifade etmeli. Amaç net olarak bilinmeli ve tanımlanmalı. Eğer bu yapılmazsa zihin bundan sonra varsayımlar üretir ve bir müddet sonra bu varsayımlara inanır.

Beynimizin sol lobu düşünce, mantık, dil ve semboller ile; sağ lobu ise ortam algıları, hayaller ve alışkanlıklarla ilgilidir. Ayrıca sağ lob, inkar edileni deşifre edemez. Örneğin; yemek yerken ‘şuanda yemek yemiyorum’ diye düşündüğünüz halde bunu görerek algılarsınız. Aynı sebeple de unutmaya çalışmak diye bir kavram yanlıştır. Unutmak çabasız bir eylemdir. Unutmaya çalıştığınız anda unutmamayı garantilersiniz.

İleriyi tahmin etme davranışı da buna benzer bir yaklaşımdır. Örneğin yeni bir ortama girdiğimizde saçmalayacağımızı öngörürsek yüksek ihtimalle saçmalarız. Çünkü hemen tüm ayrıntılarıyla nasıl saçmalayacağımızı, nasıl rezil olacağımızı ve herkesin bize güldüğünü hayal etmeye başlarız. Bu da kendini gerçekleştiren bir kehanet olarak gerçeğe dönüşür. Bir anlamda kendi kendini gerçeğe dönüştürür. Elbette ki bu özelliğimizi olumlu şekilde de kullanabiliriz. Olumlu hayaller kurarak zihnimizi pozitif yönde motive edebiliriz. Bugüne kadar kendimizi sabote etmek için kullandığımız zihnimizi lehimize çalıştırabiliriz.

Düşünce - Duygu - Davranış Koordinasyonu ve Zihnin İşleyiş İlkeleri

- Yaşananlar kayıtlıdır, silinmez.
- Unutmaya çalıştığımız müddetçe o olayı canlandırırız.
- Önemli olan olayın bizdeki etkisini azaltmaktır.
- Zihnimizi rahatlatacak olan yapabildiklerimizin ne olduğuna bakmaktır.
- Kontrolü bizim dışımızda olan olaylar için çok fazla enerji harcamamak gerekli.
- Geçmişe ve geleceğe takılıp kalmak hastalıktan başka bir şey getirmez.
- Şimdi ve şuanda ne yapabileceğimize bakmalıyız.

Olaylar karşısındaki tepkilerimizi, hissedeceğimiz duyguları, yaşadığımız olaylar değil, hayata bakış açımız belirler. Yıllar içinde edindiğimiz deneyimler ve bunların meydana getirdiği değer yargılarımız duygu ve davranışlarımızı şekillendirir.

Sıklıkla Endişelenen İnsan

– Tehlike kavramını gerçeklikten uzak yorumlar.

– Görebileceği zararın olasılık oranını abartır.

– Tehlikenin ölçüsünü abartır.

– Görebileceği zararı sürekli zihninde tekrar eder.

– Korkmaktan korkar.

– Uygun olamayan genellemeler yapar.

– Sahip olduğu yetileri küçümser veya görmezden gelir. Olumlu olayları hatırlamaz.

Nadiren Endişelenen İnsan

– Gerçekten tehlikeli bir durumda endişeye kapılır.

– Görebileceği zararı doğru değerlendirir.

– Tehlikenin ölçüsünü doğru değerlendirir.

– Korkusunu hayal etmez, tekrar tekrar zihninde canlandırmaz.

– Gerçek tehlikeli durumdan korkar.

– Korktuğu olayı genellemez.

– Kendine güvenir ve motive olmak için olumlu olayları hatırlar.

Uzm. Klinik Psikolog
Ceren AKBOYAR
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Hayal Etmenin Gücü - Panik Atak" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Ceren AKBOYAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Ceren AKBOYAR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Ceren AKBOYAR'ın Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,992 uzman makalesi arasında 'Hayal Etmenin Gücü - Panik Atak' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Olumlu Düşünme Teknikleri ÇOK OKUNUYOR Mart 2010
► Psikoterapi Nedir? Eylül 2009
◊ Hakkımda... Eylül 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:31
Top