TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!OKULÖNCESİ DÖNEMDE UYKU KONUSUNDA SIK KARŞILAŞILAN SORUNLAR

Selen MORAY Fotoğraf
Psk.Selen MORAY
İstanbul
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 6 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 99,

* Yayın Tarihi : 02-01-2017 - 23:05 (21 gün önce),

* Ortalama Günde 4.71 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 5363 , Kelime Sayısı : 803 , Boyut : 5.24 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Selen MORAY hakkında söyledikleri:
Selen hanıma gittiğimde umutsuzluk içindeydim. Daha önce pek çok psikologa gitmeme rağmen bende hiç Bi gelişme olmaması düzelmeyeceğimi düşünmeme neden olmuştu. Sonra bir yakınımın tavsiyesi ve desteği üzerine kendisiyle tanıştım. Daha 3. Seansta geceleri beni uyutmayan hayattan nefret etmeme sebep olan depresyonumun hafiflediğini görmem hem şaşırmama hem de umudumun artmasına sebep oldu. kendisine ne denli teşekkür etsem az. Hayatımda karşılaştığım en iyi insanlardan biri olmasının yanı sıra mesleğine verdiği önem, sizi gerçekten dinlemesi ve en önemlisi anlaması sizinle birlikte hastalığınız... [DEVAMI..]
(Miray G, Danışan, 29-04-2016)

Uzun zamandır depresyonla mücadele ediyordum. Yaklaşık 2 yıl psikiyatriste giderek çeşitli ilaçlar kullandım ama tam bir iyileşme gösteremedim. Her defasında bu sefer iyileştim deyip tekrar depresyona girmek benim için büyük bi yıkımdı. Psikiyatristim bir psikologa da gitmemi tavsiye etti. İnternetten araştırarak Psikolog Selen hanımı buldum. Başlarda ilk defa psikologa gittiğim için oldukça olumsuzdum. Ancak Selen hanımın beni gerçekten anladığını hissetmem her yıkıldığımda beni cesaretlendirmesi ve özellikle de insancıl tutumu seanslara devam etmem konusunda bana büyük motivasyon oldu. Seans... [DEVAMI..]
(Asım, Danışan, 22-10-2016)

Psk.Selen MORAY Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
OKULÖNCESİ DÖNEMDE UYKU KONUSUNDA SIK KARŞILAŞILAN SORUNLAR

Uyku, çocuktaki fizyolojik gereksinimlerin başında gelen etmenlerden biridir. Uyku, çocukta sadece dinlenmeyi sağlamaz aynı zamanda gelişimi, büyümeyi destekler. Uyku esnasında, çocukta büyüme hormonunun salınımı gerçekleşmekte, vücuttaki tüm organların rejenarasyonu (yenilenmesi) söz konusu olmaktadır. Aynı zamanda düzenli ve kaliteli bir uyku, çocuğun sosyo-duygusal ve bilişsel gelişiminde de destekleyici bir görev taşımaktadır.

Okul öncesi dönemde uykuya dair yaşanan problemlere baktığımızda, çocuğun yatma saatinde uyumamak için direnmesi ve anne-baba ile birlikte yatmak istemesi sık karşılaşılan konuların başında gelir. Bu iki sorunun çözümlenmesi için öncelikle çocuğu iyi tanımak ve uyku alışkanlıkları ile ilgili farkındalık içinde olmak gerekmektedir. Çocuğun kendi yatağında yatması ve düzenli bir uyku alışkanlığına sahip olması bir anda gerçekleşen bir durum değildir. Anne-baba olarak istikrarlı bir tutum içinde olunmasını, esnek ancak net kurallara sahip olunmasını içeren belli bir süreci gerektirir.

Okulöncesi dönemde çocukların gereksinim duyduğu uyku süresi, araştırmalara göre 11-13 saat arasında değişmektedir. Ancak bu noktada her çocuğun farklı olduğu, gelişimsel düzeyine göre uyku süresinin ayarlanması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır. Bu yüzden ideal yatma saati, çocuğun durumuna göre belirlenmelidir. Çocuğun her gün aynı saatte yatırılması, bu konuda çocuğa bir sınır konulması, uyku alışkanlığının kazanılması yönünde ilk adımdır. Ancak uyku saati kuralı bir takım istisnalara göre esneklik gösterecek bir biçimde ayarlanmalıdır.

Uyku saati gelmeden önce bir takım rutinler belirlemek, psikolojik açıdan çocuğu uykuya hazırlamak açısından faydalıdır. Uykudan en az bir saat önce çocuğun teknoloji ile iletişiminin kesilmesi bu hazırlığın başında gelir. Bundan dolayı çocuk huzursuzluk belirtecektir ancak bunun yerini alacak aktiviteler hissettiği eksikliğin giderilmesine yardımcı olur. Bu sürede anne ya da baba çocuğun banyo hazırlıklarına yardımcı olabilir ve ardından çocuğun odasında onunla vakit geçirebilir. Uyku öncesi birlikte vakit geçirme, hareket içermeyen bir oyun oynamak/aktivite yapmak şeklinde olabilir. Bu esnada rahatlatıcı müzikler dinlenilmesi çocuğun rahatlamasına katkı sağlayabilir. Uyku öncesinde loş bir ışıkta masal okumak, hem çocuğun ebeveyniyle iletişimini güçlendirmesi hem de uykuya hazırlanması açısından yarar sağlar.

Çocuğun uyuması için kritik etken zihinsel açıdan rahatlamış olmasıdır. Bu nedenle uyku öncesinde, evde gerçekleşen bir çatışma, televizyonda izlenen hareketli bir film, fiziksel etkinlikler içeren oyunlar, aktiviteler, çocuğun uykuya hazırlanması ve uyuması açısından olumsuzluk teşkil eder.

Bir diğer önemli konu, çocuğun kendi odasında uyumasıdır. Çocuğun kendi odasında uyuması psikolojik açıdan önemlidir. Ayrı bir odada, kendi başına uyuyan bir çocuğun bireyselleşme ve bağımsızlaşma süreci daha sağlıklı bir şekilde ilerlemektedir. Bu nedenle kendi başına uyumak, çocuğa sosyo-duygusal yönden değerli katkılarda bulunur.

Anne babasıyla uyumak isteyen bir çocuğun, bu isteği ardındaki nedenin öğrenilmesi, sorunun çözümlenmesi yönündeki ilk adımdır. Bu durum alışkanlıklardan kaynaklanabildiği gibi, korku nedenli de olabilir. Kendi başına yatmaktan korkan bir çocuk için odasının kapısını açık bırakmak, loş bir ışık bulundurmak gibi etmenler fayda sağlayabilir. Çocuk kendi odasında yatıyor olsa da gerektiğinde anne babaya ulaşabileceği konusunda rahatlatılabilir. Çocuk, anne babasıyla fazla vakit geçiremediği için kendi odasında yatmak istemiyor da olabilir. Bu durumda uyku öncesinde birlikte yapılan faaliyetler, çocuğun birliktelik ihtiyacı için doyum sağlamasına olanak tanır.

Kendi odasında yatan bir çocuğun gece yarısı uyanarak ebeveynlerinin odasına gitmesi de sık karşılaşılan durumlardan biridir. Bu gibi durumlarda anne ya da babanın çocuğa birlikte yatmak için izin vermesi, çocuğun bu alışkanlığı devam ettirmesinin önündeki en büyük nedenlerden biridir. Örneğin bir gece birlikte uyumak için izin vermek ancak sonraki günlerde izin vermemeye devam etmek, çocuğun izin verilen geceyi aklında tutarak sürekli birlikte uyumak konusunda denemelerde bulunmasına neden olur. Çocuk ebeveynlerinin odasına her geldiğinde istikrarlı bir şekilde kendi odasına götürülmeli, rahatlatılarak yatağında uyuması yönünde teşvik edilmelidir. Bu noktada anne babanın tutumu oldukça önem taşır. Odasına gelen çocuğuna sert bir biçimde yatağa dönmesini söylemek, korktuğunu söyleyen çocuğunun korkularına üstün körü cevap vererek uyumaya zorlamak, olumsuz tutumlardandır. Böyle bir durumda korkuları konusunda onu teskin etmek, çocuğu yatağına götürerek bir müddet onunla birlikte kalmak, fiziksel temas kurarak onu rahatlatmak gerekir.

Yatağında ve/veya saatinde uyuma alışkanlığı kazanmamış bir çocuğun direnç göstermesi, ağlaması, istediğinin olması için tutturması oldukça normaldir. Bu noktada anne babanın sabırlı davranması ve her defasında hoş görülü bir biçimde sınırları belirtmesi ve aynı tutumu göstermesi büyük önem taşır. Çocuklarda doğru alışkanlıkların geliştirilmesi için belli bir zaman gerektiği ve kimi çocuklarda alışma sürecinin zorlu olabileceği unutulmamalıdır.

Psk. Selen MORAY

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

OKULÖNCESİ DÖNEMDE UYKU KONUSUNDA SIK KARŞILAŞILAN SORUNLAR ile İlgili Kavramlar : çocukta uyku, okul öncesi dönemde uyku, çocukla birlikte uyuma, çocuğun uyumaması, çocukta uyku sorunları
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"OKULÖNCESİ DÖNEMDE UYKU KONUSUNDA SIK KARŞILAŞILAN SORUNLAR" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Selen MORAY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Sınav Kaygısı Ve Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma Yolları , Sadık SUN
 • Acı Hatıra Travma , Uzm.Yasemin BAĞRIAÇIK
 • Mutlu Ve Uzun Ömürlü Evlilik İçin 8 İpucu , Ayşin AKDAĞ
 • Psikoterapi Nedir? , Uzm.Yasemin BAĞRIAÇIK
 • İntihar Düşünceleriyle Baş Etme , Uzm.Beyza ÜNAL
 • Kayıp Ve Yas , Uzm.Beyza ÜNAL
 • Obsesif Kompulsif Bozukluğu (Okb) Ve Tedavisi , Sadık SUN
 • İlişkilerde Öfke Patlamaları Neden Olur ? , Uzm.Eyüp SARI
 • Depresyondan Nasıl Kurtulurum , İbrahim GÜLYAŞAR
 • Şiddetsiz İletişim Nedir? , Uzm.İrem BRAY
 • Karne Zamanı Ve Anne Babaların Tepkileri , Selin ALKIŞ AYTEN
 • Bebeklerin Uykuları Ve Uyuma Döngüleri , Uzm.Ayfer SUMMERMATTER
 • Depresyonla Başetmenin Yolları , Aysel KESKİN
 • Şimdi Ve Burada Hissetmek Ve Depresyon , Ayşenur BAYRAKTAR
 • Toplumsal Bilinç Ve Empati Üzerine , Uzm.İpek ERDEM
 • Parmak Emme Ve Tırnak Yeme , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Cinsel Gelişim Ve Eğitim , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Çocuğumun Anaokuluna Hazır Olduğunu Nasıl Anlarım? , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Kimler Manüplasyon Yapar , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon Teknikleri , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  08:02
  Top