TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Çocuk ve Şiddet

Kemal TUNCER Fotoğraf
Psk.Dnş.Kemal TUNCER
Denizli
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi58 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 49 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 166,

* Yayın Tarihi : 05-01-2017 - 13:01 (48 gün önce),

* Ortalama Günde 3.46 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 6191 , Kelime Sayısı : 738 , Boyut : 6.05 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Dnş.Kemal TUNCER hakkında söyledikleri:
Değerli Kemal hocam ile, ölüm gerçeğini yaşamam ve öğrenmemin takdir edildiği döneminde, yakınımın kendisinden yardım almasıyla tanıştım. Böylesine zor bir süreci yakınım ve ailesi ilaç tedavisi almadan, Kemal beyin seanslarıyla olabileceğinin en iyi seviyesinde süreci yaşadılar.
Kemal beyin başarısını en yakınlarımda gördükten sonra, kendi yaşamımla ilgili köklü sorunlar için doğru adresin Kemal bey olduğuna karar verdim. Evliliğimle ilgili ciddi sorunlarım vardı. Uzun bir süre bu sorunları eşim ben ve çocuğum yaşadık, eşim ve ben sorunlarımızı çözemedik. Kemal beyle tanışmadan öncesine k... [DEVAMI..]

(Ayşe, Danışan, 11-02-2016)

Duygu ve düşüncelerinizden dolayı yargılanmadan, güvenli bir ortam içinde problemlerinizi inceleyerek profesyonel bir destek almak isterseniz kesinlikle Kemal bey'i tavsiye ederim.Bende bir yakınımın tavsiyesi üzerine gitmeye başladım ve çok memnunum içtenliği ve sıcak kanlılığı samimi oluşu ilk seansta bile kendinize çok yakın bir arkadaşınızla dertleşiyor gibi hissettiriyor aldığı eğitimi,mesleğindeki başarısı en önemlisi de işini çok severek yapması zaten size olumlu bir şekilde yansıyor.İçinize dert olmuş her ne sorununuz var ise bunu rahatlıkla anlatabilir ve nasıl bir yol izlemeniz konus... [DEVAMI..]
(B.Ç, Danışan, 11-02-2016)

kemal abi bizim canımız her saat ulaşabildiğimiz kankamız derdimizi her saat dinleyen dert ortağımız çözümleri de anında üretebiliyor meşgul bile olsa vakit ayırıyor internetten gördüm seanslara öyle başladım iyiki de başlamışım teşekkür ederim beni kendime getirdi her derde deva hastalara şifa bana fayda sağladığı için ellerinden öper seanslara devam ederim cansın kemal abi eksiklerin var ama olduğu kadar artık seni böyle kabul ettik[tabiki şaka süpersin Kemal abi seni çok seviyorum] samimi yeşil gözlü sarışın arabası son model kendi güzel insan : ))
(mühendishanım, Danışan, 25-02-2016)

Psk.Dnş.Kemal TUNCER Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Çocuk ve Şiddet

ÇOCUK VE ŞİDDET...

Aile kurumunun en önemli görevlerinden biri;toplumumuzun birlikteliğinin ve bütünlüğünün korunması,güçlendirilmesi,çocuklarımızın geleceğe güvenle hazırlanmasıdır.Eşler arası iletişim sorunları,aile içi yaşanan çatışmalar ve boşanmalar nedeniyle ilgiye,sevgiye ve bakıma muhtaç çocuklarda stres faktörüne yol açmakta,uyum ve davranış sorunları gösteren çocukların sayısı hızlıca artmaktadır.
Günümüzde çok tartışılan ve konuşulan bir konu olan şiddet sadece ülkemizde değil birçok toplumda da aynı şekilde gittikçe büyüyen bir sorun haline gelmiştir. Seyrettiğimiz dizilerden sokaktaki sıradan yaşantılara kadar geniş bir yelpazede görebileceğimiz bu olgu kaçınılmaz bir şekilde çocukları da etkilemektedir. Son zamanlarda çarpıcı boyutlarda gözlemlenen çocuklardaki şiddet gösterileri sadece kendilerine değil anne, baba ve arkadaşları gibi yakın çevrelerine de yansıtılmaktadır. Bu noktada üzerinde durulması gereken nokta çocukların bu duruma hangi sebeplerle geldikleri ve nasıl durdurulabilecekleridir.

Saldırganlık küçük yaşlardan itibaren sıkça görülen bir tepki biçimidir. Çocuk ihtiyacı duyduğu güvenlik, mutluluk yada başka bir gereksinimini bu şekilde karşılamaya çalışabilir. Bu yaş döneminde yetişkinlerden ihtiyaç duyduğu ilgiyi yaşıtlarına vurarak, onları ısırarak, eşyaları fırlatarak, tekmeleyerek, tükürerek ve zarar vermeyi amaçlayan tehditler şeklinde sözel saldırılarda bulunarak giderme yolunu seçebilirler.
Kişilerin, çok küçük yaşlardan itibaren problemlerin çözümünde bazen de ortada hiçbir sebep yokken şiddet içeren davranışlar sergilemeleri birçok değişik nedene bağlı olabilir. Örneğin bazı bilim adamları beynin merkezi sinir sisteminin ve endokrin sisteminin saldırganlığa yol açtığını öne sürerken bazı bilim adamları da beyinde saldırganlığa neden olan merkezlerin dışında beyindeki tümörlerinde saldırganlığa yol açtığını savunmaktadırlar. Kalıtımsal faktörlerinde saldırgan ve şiddet içeren davranışlarda etkili bir zemin hazırladığı düşünülmektedir.

Bu görüşlerin yanı sıra çocukların gösterdiği şiddeti besleyen bir diğer ana kaynak da çevresel faktörlerdir. Çocuk içinde bulunduğu sosyal çevreden özellikle ailesinden çok etkilenir. Anne ve babasını model alan çocuk için, öfke ve saldırganlık düzeyini kontrol edemeyen ve bunu sağlıksız şekilde ifade eden model davranışlar ona hem sözle hem de fiziksel saldırganlığı ve katı bir şekilde eleştiriyi öğretir. Evde dayak yiyen bir çocuğun kardeşini veya okul arkadaşlarını dövmesi kaçınılmazdır. Bu durumda çocuğa herhangi bir ceza vermeden önce anne ve babanın evdeki tutumlarını iyice gözden geçirmesi gerekir. Bununla birlikte çocuğun şiddet içeren davranışlarına anne-babanın tepkisinin nasıl olduğu da çok önemlidir. Çocuğun herhangi bir konudaki istekleri bu tip davranışlar yapınca yerine getiriliyorsa, çocuk isteklerini yaptırmada saldırganlığı bir araç olarak görmeye başlar. Bu yolla isteklerinin yerine getirildiğini gören çocuk bu davranış kalıbını öğrenir. Öğrenilmiş bir davranışın yeniden yapılandırılması yeni bir davranışın öğretilmesinden daha zorlu olacağı için anne ve baba bu konuda çok dikkatli olmalıdır. Aile yapılarındaki değişik tutumlar da çocuktaki saldırgan ve şiddet içeren tutumları desteklemektedir. Oldukça katı bir disiplin anlayışına sahip olan, çocuğun herhangi düşüncesini ortaya koymasına izin vermeyen, kendi düşüncelerini dayatan, onun adına kararlar alıp uygulamaya çalışan aile yapılarının isyankarlığa ve saldırganlığa neden olduğu görülmektedir.

Genetik ve aile faktörlerinin yanı sıra, küçük yaşlardan itibaren hayatımızı etkisi altına alan televizyon programları da çocukların üzerinde oldukça etkili bir faktördür. Her gün seyrettikleri ve tamamen zararsız görülen çizgi filmler zaman zaman hiç de masum olmayabilirler. Birçok hayali kahraman, hemen her macerada şiddet uygulamakta ancak hepsinden kurtulmakta ve sonra da yeni maceralara atılmaktadırlar. Bunları izleyen özellikle okul öncesi çocukları, oyunlarında bu kahramanları taklit etmekte onlara benzemeye çalışmaktadırlar. Çizgi film izlemek, 3-6 yaş arasındaki çocukların düş güçlerini geliştirme için önemli olmakla birlikte ana baba denetiminde izlenmesi gereken ve çeşitli açıklamalar yapılması gereken bir etkinliktir.

Birçok değişik sebebi var olabileceği şiddet içeren davranışları engellemek için anne ve babaların dikkat edebilecekleri bazı önemli noktalar vardır:
Katı bir disiplin anlayışından uzak durarak çocuğun kendini uygun bir şekilde ortaya koymasına izin vermesi,
Aile içinde demokratik bir düzen kurularak dengeli bir bağımsızlık modeli sağlaması,
Anne-babanın çocuğa saldırganlık modeli olmadan, kendi karşılarına çıkan problemleri şiddet içermeyen yollarla çözmesi,
Çocuğun uyması gereken kuralların ve içinde bulunduğu sınırların kendinin algılamasına uygun bir şekilde anlatılması,
Çocuğa sosyal olgunluğuna uygun çeşitli sorumluluklar verilmesi, başarabileceği kadar görev veya sorumlulukların başlatılması ve bitirmesinin sağlanması,
Çocukla ilgilenip onunla iletişim kurularak ve kaliteli zaman geçirip gerektiği ölçüde kontrol edilmesi ve çocuğun büyüyen potansiyeline ulaşmasında yardımcı olunması,
Öncelikle çocuğu iyi tanıyarak kapasitesine uygun beklenti içine girilmesi ve ihtiyaç duyduğu gereksinimlerinin sağlanması
Çocuğa, şiddet içeren davranışının dezavantajları gösterilip, bu yolla isteklerini elde edemeyeceğini, tam aksine istediği şeyleri kaybettiğini görmesi ve yaşaması,
Çocuğun izlediği televizyon programlarının kendi yaşına uygun olmasına ve içeriğinde olumlu karakterlerin yer almasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
Unutmayalım ki;Mutlu toplumlar mutlu bireylerden oluşur.Mutlu bireylerin tohumları da mutlu ailelerde atılır.Büyük eğitimci Pestalozzi,çocuk eğitimini çiçek yetiştirmeye benzetmişti:''Yetiştirici toprağı kazıp tohumu eker.Filizlenmesi için gerekli koşulları sağlar ve bekler.Yeşeren bitkiyi kötü dış etkilerden korur.Zamanında sular,gübreler,toprağı çapalar,asalak otları ayıklar.Kısacası bitksine sevgi ve özenle bakar.Ama ne çok dokunup örseler,ne de başıboş bırakıp kurutur.Çocuk yetiştirmek de bir bakıma bu denli sade,ama beceri isteyen bir iştir.Her şeyden önce İLGİ,ÖZEN VE SAĞDUYU işidir.''

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Çocuk ve Şiddet ile İlgili Kavramlar : çocukta şiddet, çocuklarda şiddet, çocuk ve şiddet
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Çocuk ve Şiddet" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Kemal TUNCER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  18:16
  Top