TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Sistemik Terapi ve Depresyon - Vaka

Emine YILDIZELİ Fotoğraf
Psk.Dnş.Emine YILDIZELİ
Eskişehir
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi6 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 2 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 219,

* Yayın Tarihi : 09-01-2017 - 14:13 (45 gün önce),

* Ortalama Günde 4.76 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4753 , Kelime Sayısı : 620 , Boyut : 4.64 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Dnş.Emine YILDIZELİ hakkında söyledikleri:
Merhaba arkadaşlar sevgililer saygılar yaklaşık üç yıldır tanışıyoruz Yıldızeli hanımefendi ile. Sosyal medya aracılığıyla tanıdım kendisini. Güler yüzlü çalışkan bir kişi kendisi. Başarılar diliyorum kendisine. Uzatmadan konuya gelirsek ben kaygı bozukluğu hastalığı geçiren bir kişi olarak Emine hanımefendi ile bu konuda çok yazışmalarımiz oldu ve çok güzel tavsiyeleri oldu bana yönlendirici nasıl bu hastalıkla başa nasıl çıkılır çok güzel önerileri oldu sağolsun yararlı da oldu ara ara yine bazen başım sıkışsa hemen danışır önerilerini dinler kendimce söylediklerini yapmaya çalıştım çalışıyo... [DEVAMI..]
(Ahmet Taxx, Arkadaş/Tanıdık, 07-12-2016)

Emine Hanımla yaklaşık 7 ay önce tanıştım. Karşılaştığımız ilk andan itibaren sıcak, samimi ve içten tavrı ile karşısındaki insana çok iyi bir izlenim bırakan, tanıdığım nadir insanlardan biridir. Kısa süre içinde sözleri ve sevecen tavrı ile insanlara güven vermeyi başaran ve danışanlarına karşı her zaman cömert davranarak paylaşmayı çok sevmiştir.Oldukça bilgili ve kültürlü bir donanıma sahip olması, onun danışanlarına vereceği hizmetin son derece kaliteli olacağını göstermektedir. Yurt dışında yaşamış olması,eğitim görmesi,kendine özgü yorumları ve farklı bakış açıları ile sorunları çözüml... [DEVAMI..]
(Gülay, Arkadaş/Tanıdık, 07-12-2016)

Psk.Dnş.Emine YILDIZELİ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Sistemik Terapi ve Depresyon - Vaka

Ali 48 yaşında ve büyük bir şirkette bölüm yönetici olarak çalışıyor. Kişisel hayatında da herşey yolunda gidiyor: Ali 20 yıldır mutlu bir evlilik içinde, 15 yaşında bir kızı ve stabil ve destekleyici bir arkadaş çevresi var. Ali açık ve girişken bir insan ve boş zamanlarında birçok alanda aktif.

Fakat son aylarda kendisini belirgin bir şekilde daha kötü hissediyor. Son zamanlarda oldukça düşünceli olmaya başladı. Eskiden onu mutlu eden şeyleri yapmakta artık zorlanıyor ve kendisini çok çabuk yorgun ve bitkin hissediyor. Uykuya dalmakta problemler yaşıyor ve geceleri sıklıkla uyanık kalıyor ve düşünüyor. Bir zaman sonra Aile hekimine başvuruyor ve kendisini muayene ettiriyor. Ali bedensel olarak tamamen sağlıklı ve aile hekimi Ali’ye depresyon şüphesinden bahsediyor. Ona psikoterapötik bir yardım almasını öneriyor.

Bir yakını ona bir sistemik terapisti tavsiye ediyor. “Sistemik”, Ali bu kavramın ne anlama geldiği ile hiçbir fikre sahip değil. “Aile terapisini” daha öncesinde duymuştu ama onu aile ile birlikte yapılan bir terapi olarak düşünmüştü. Sistemik yaklaşımların bireysel terapide de uygulanabildiğini duyduğuna şaşmıştı.

Terapistle gerçekleşen ilk oturumlarında terapist ona şunu sormuştur: “Size bugün hangi konuda yardımcı olabilirim?” Ali henüz bu sorunun oturumlarda her zaman giriş sorusu olarak yöneltildiğini bilmiyor ve o an şaşırıyor. O bunu nereden bilsin ki- uzman olan terapist, öyle değil mi? Biraz düşündükten sonra terapiste semptomlarını ve bunlardan kurtulmak istediğini betimliyor. Depresyonun onda nasıl geliştiğini ve buna karşı neler yapabileceğini keşfetmek istiyor. Terapist bunu Ali ile birlikte terapi hedefleri formüle etmek için ele alıyor. Ona doğru biçimde yardım edebilmek için Ali’yi ve isteğini tam anlamak istiyor.

Ali, bu ve diğer oturumlarda depresif belirtilerinin bir bozukluk veya hastalık olarak görülmemesine ve terapistin bu semptomları daha büyük bir bağlamda incelemesine hayret ediyor. Ali’ye ve de depresif semptomlarına karşı temelde değer yükleyici tutum sergiliyor. Ali’ye, sağlıklı veya hasta gibi kesin kategoriler için düşünerek değil, daha çok bu depresif semptomların ortaya çıktığı kontekst koşulları içinde görerek yardımcı oluyor.

Birkaç oturumdan sonra Ali, şu sıralar mesleki bir karar durumu içine olduğunu fark ediyor. Çalıştığı firmada kariyer olanaklarının hepsini kullanmış ve onu zorluk çıkaracak hiçbir şey kalmamıştır artık. Bu, onda gerçek bir yaşam krizine yol açmıştır. Kızı da artık yavaş yavaş bağımsız olacağı ve adım adım evden uzaklaşacağı yaşlara gelmiştir. Ali kendisini artık ihtiyaç duyuluyormuş gibi hissediyor ve önündeki yıllarını nasıl şekillendirmek istediği ile ilgili kararsızlık yaşıyor.

Sistemik açıdan bakıldığında bu depresif davranış kalıplarının ilgili sistemde sıklıkla önemli işlevleri vardır. Ali, bu depresif semptomların onun hayatında da belirli işlevselliğe sahip olduğunu anlıyor ve bundan dolayı kendisini hafiflemiş hissediyor. Depresyon, Ali’nin yaşamını tekrar bilinçli bir şekilde kendi ellerine alması ve birşeylerin değişmesi gerektiğini kabul etmesi için tek olanaktı.

Bu farkındalıklara terapistin sistemik soru teknikleri ile ulaşmıştır, örn.:

“Eşiniz veya kızınız, önümüzdeki 10 yıl içinde yaşamınızın nasıl görüneceğini söylerdi?”
“Artık depresif semptomlar olmadan yaşamınıza devam etmek istediğinizi söylediğinizde- depresif semptomlara sahip olmamak size nasıl hissettiriyor? Böyle hissetmeniz için ne yapmanız gerekirdi? Depresif semptomların ortadan kalktığını nereden anlardınız?

Terapist farklı sorularla Ali’nin güç kaynaklarını etkin hale getiriyor:

“Diğer zorluklarla nasıl baş ettiniz? Böylesi süreçlerde size neler yardımcı oldu?”
“Nelerden gurur duyuyorsunuz?”

Sistemik soru teknikerinin yanı sıra terapist paradoks müdahale yöntemini de kullanmıştır; Ali’den örneğin uyku bozukluğuna ilişkin bilinçli olarak daha uzun süre uyanık kalmasını ve hiçbir şekilde uyumamasını istiyor. Her oturumun sonunda, terapist oturumundaki olayları özetleyerek, değer yükleyerek, ya yorumlayarak ya da bir sonraki oturuma kadar bir ev ödev vererek bir sonlandırma müdahalesi yapıyor.
Ali bu kısa zamanda bir değişim görülmesinden etkilenmiştir. Altı oturumda bile semptomlarının çoğu belirgin bir şekilde azalmıştır. Ona göre terapist birçok noktada “gözlerini açmıştır” ve yeni perspektifler sunmuştur. Artık hangi alternatiflere sahip olduğunu düşünüyor ve kendisini ve güncel yaşam durumunun tamamen farklı sorgulamaya başlıyor. O da bakışını artık problemlere ve olumsuz etkilerine değil, olanaklara ve durumunun içerdiği şanslara yöneltiyor. Bakış açısını değişmiştir ve yaşamı ve yaşam planlamasına ilişkin kendi eylem ve şekillendirme seçeneklerini tekrar algılıyor ve kullanabiliyordur.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Sistemik Terapi ve Depresyon - Vaka ile İlgili Kavramlar : depresyon, sistemik terapi
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Sistemik Terapi ve Depresyon - Vaka" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Emine YILDIZELİ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Psk.Dnş.Emine YILDIZELİ Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Çift İlişkilerinde Şiddet
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  08:54
  Top