2007'den Bugüne 90,549 Tavsiye, 27,855 Uzman ve 19,765 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Veteriner Hekim Kimdir?
MAKALE #1787 © Yazan Vet.Hek.Doç.Dr.Ali AYYILDIZ | Yayın Kasım 2008 | 13,905 Okuyucu
VETERİNER HEKİM KİMDİR?

VETERİNER HEKİM


Evcil, küçük ve büyükbaş hayvanların sağlığının korunması, hastalıkların teşhisi, tedavisi, hayvanlar arasında salgın hastalık ve hayvandan insana geçen hastalıklarla mücadele, hayvan ırklarının iyileştirilmesi, hayvansal ürünlerin artırılması, bunların insan sağlığındaki yeri konularında çalışmalar yapan kişidir.


Veteriner kelimesinin kökeni Latinceye dayanmaktadır. Latincede veteriner kelimesi “hayvan” anlamına gelmektedir. Ülkemizde Veteriner Hekimliği mesleği 1842 yılına dek uzanmaktadır. İstanbul’da kurulan Baytar’ı Mektebi Aliye ilk Veteriner Hekimliği Fakültesidir. 1980’li yıllara kadar büyükbaş hayvanlara yönelik veteriner hekimliği revaçtaydı. 1985’ten sonra ülke ekonomisinin dışa açılması, televizyonun yaygınlaşması ve hayvanlara yönelik program sayısındaki artış nedeniyle evcil hayvan sevgisi körüklenmiş ve hayvan kliniklerinin sayısında artış meydana gelmiştir. Veteriner Hekimleri Birliğinden alınan bilgiye göre 2005 yılı sonu itibariyle ülkemizde yaklaşık 19000 Veteriner Hekim bulunmaktadır.


Veteriner Hekim hayvanı muayene eder, gerekirse röntgen filmi çeker, inceler, hastalık, sakatlık ve yaraları teşhis eder, gerekli tedavi ve ameliyatları yapar. Hayvansal besinlerin sağlıklı bir biçimde ve yeterince üretilmesini sağlar. Salgın ve paraziter hayvan hastalıklarının önlenmesi için her türlü tıbbi çalışmayı yapar, gerekli tedbirleri alır, aşı, serum vb. ilaçlar üzerinde araştırma yapar.


Veteriner Hekim olmak isteyen kimsenin normalin üzerinde bir genel yeteneğe sahip, inceleme ve araştırmaya meraklı olması, iyi gözlem yapabilmesi, fen bilimlerine özellikle biyoloji ve kimyaya ilgi duyması, hayvanlarla ilgilenmekten hoşlanması, çabuk ve doğru karar verebilmesi, sabırlı, dikkatli, düzenli ve sorumluluk sahibi olması gerekmektedir.


Veteriner Hekimleri özel ve resmi hastanelerde, kliniklerde ve muayenehanelerde görev yaparlar. Ayrıca Veteriner Fakültelerinde Öğretim üyesi olabileceği gibi Tıp Fakültelerinin Temel Tıp Bilimlerinde de Öğretim üyeliği yapabilirler.Özellikle Anatomi konusunda çok yoğun bir Eğitim aldıklarından Tıp Fakültelerinde İnsan Anatomisi konusunda Uzmanlaşmış ve Öğretim Üyeliği yapan bir çok Veteriner Hekim vardır. Bunun dışında aşı, gıda ve ilaç sektöründe, ayrıca halk sağlığı ve çevre sağlığı ile ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler. Büroda çalıştıkları gibi salgın ve paraziter hayvan hastalıkları görüldüğünde sık sık köylere gitmek zorunda kalabilirler. Hayvanların bulunduğu ortamlar nemli olup havada rahatsız edici koku olabilir. Ayrıca tepme, ısırma ve tırmalama gibi hayvanlardan gelebilecek tehlikelerle karşı karşıyadırlar.Özellikle Zoonoz Hastalıklar Veteriner Hekimlerde çok görülür (Brucellozis ve diğerleri ) , Çalışma saatleri düzensizdir. Çalışırken önlük giyerler, eldiven ve maske kullanırlar.


Ülkemizde Veteriner Hekimler de son yıllarda Tıp Doktorları gibi iç hastalıkları, anatomi, biyokimya, patoloji, cerrahi vb. uzmanlık alanlarına ayrılmaya başlamışlardır. Meslek eğitimini tamamlayan Veteriner Hekimler işe ilk başladıklarında asgari ücretin üç katından az olmamak üzere ücret almaktadırlar. Bu ücrette hizmet süresi, uzmanlık alanı, çalıştığı kurum ve kuruluşların yapısı ve büyüklüğüne göre artış olabilmektedir. Kendilerine ait işyeri bulunanların kazanç durumu değişkendir.


Veteriner Hekim olabilmek için Veteriner Fakültesini bitirmek gerekir. Veteriner Hekimliği Mesleğinin Uluslararası kısaltması D.V.M ( Doctor of Veterinary Medicine ) dir. Veteriner
Fakültesinin Öğretim - Eğitim süresi 5 yıldır.


Sağlıklı günler dileği ile….

Dr. Ali AYYILDIZ

Veteriner Hekim - İnsan Anatomisi Uzmanı – Dr.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Veteriner Hekim Kimdir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Doç.Dr.Ali AYYILDIZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Vet.Hek.Doç.Dr.Ali AYYILDIZ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     3 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ali AYYILDIZ Fotoğraf
Vet.Hek.Doç.Dr.Ali AYYILDIZ
Antalya
Veteriner Hekim
İnsan Anatomisi Uzmanı Dr.
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi6 kez tavsiye edildiTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Doç.Dr.Ali AYYILDIZ'ın Yazıları
► Veteriner Hekim Kimdir, Nedir ve Neler Yapar Vet.Hek.Uveys Veysel BECERMAN
► Veteriner Hekim Anlamaz Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
► Veteriner Hekim Olmak Vet.Hek.Dr.Başak TUNÇER ULUKARTAL
► Kamuda Veteriner Hekim İstihdamı PDF Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Veteriner Kardiyoloji Vet.Hek.Gökhan ÖZTÜRK
► Avrupada Veteriner Hekimlik PDF Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Kurban,hayvancılık ve Veteriner Hizmetleri Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,765 uzman makalesi arasında 'Veteriner Hekim Kimdir?' başlığıyla benzeşen toplam 47 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Antiviral İlaçlar Nisan 2020
◊ Latince Atasözleri ÇOK OKUNUYOR Aralık 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:51
Top