2007'den Bugüne 84,616 Tavsiye, 26,457 Uzman ve 18,846 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
İlişki Nedir?
MAKALE #21729 © Yazan Uzm.Psk.Gökçe MAMATİ | Yayın YENİ Eylül 2020
NEDİR BU İLİŞKİ?

İnsan doğası gereği sürekli iletişim içindedir. Zaman zaman hepimizin ağzından “Onunla olan ilişkim bitti, konuşmuyoruz, küstük... vb.” Söylemler duyarız. Bu söylemler ne kadar doğrudur, ne kadar gerçekçidir bilinmemektedir. Fakat bilinen bir şey vardır ki bir ilişki başlayan ve bitmemekte, sürmekte olandır. Sadece bazı ilişkiler kullanılmamaktadır.

İlk ilişki annenin memesiyle kurulan ilişkidir. İlişki yaşamayı öğrenmeye böyle başlamaktayız. Daha sonraki ilişkilerimiz ise öğrendiklerimizi ve öğrenmeye devam ettiklerimizi tekrarlayan niteliktedir. İlişkiler biz de izler bırakırlar, bizleri bu güne kadar belirlemiştir. Ebeveynlerimizle kurduğumuz ilişkiler, romantik ilişkiler, arkadaşlık ilişkileri gibi kurduğumuz çoğu ilişki bizi belirlemiştir. Bu belirlenmişliklerle hayatımıza devam ederiz. Bu belirlenmişlikler karşılıklı olmaktadır. Yani birinin davranışı karşısındakinin de davranışını belirlemektedir. Bu durum zaman zaman birbirlerine karşı olan davranışı belirlese de bazen de kişinin kendi içsel yolculuğundaki davranışlarına etki etmektedir. Bu belirlenmişlikler ilişkiyle belirlenmiştir. İçimiz de bir yer de ilişki askıda dahi olsa belirlenmişlikler devam etmektedir. Dolayısıyla bir ilişki başlar ve bitmez. Bu nedenledir ki iletişimsizlik aslında kendi başına bir iletişim şeklidir. İçimizdeki belirlenmişliklerin iletişimidir.

İnsanlar da ilişkiyi belirleyen şey ise tekrarlayan iletişim olgusudur. İletişimin çeşitleri vardır. Dolayısıyla ilişkileri de çeşitlendirir bir yerdedir. İletişim, ilişkiyi sağlıksız bir duruma götürebilmektedir. Ama bu durum yine iletişimle çözülebilmektedir.

İletişim kurarken her zaman söylemek istediğimizi söylememekteyiz. Böyle durumlar da insanın beden dili söylemek istediğini saklayamamaktadır. Bu bağlamda söylemek istenenin aksi yönünde tepki veren bedenin tavrı karşımızdaki insan tarafından, anlayan kişi anladığının farkında olmasa bile, anlaşılmaktadır. Örneğin, çiftler arasında “Seni seviyorum.” denildiğinde her zaman inandırıcı gelmemektedir. Bunun nedenin buradaki uyumsuzluktan kaynaklandığı söylenebilmektedir. Böyle kurulan ilişkiler bir yerden sonra iletişim kopukluğu, güç savaşı ve duygu kaybı getirmektedir. İletişim, güç ve duygu ise bir ilişkinin bileşenleridir. Bu nedenle bu bileşenler de tökezlenirse içinde olunan ilişki de kişilerin hoşnut olunmayan durumlara maruz kalması kaçınılmazdır.

İnsan doğası gereği ilişki içinde var olmak durumundadır. Bu ilişkiler çeşitlendirilebilir. Romantik ilişki, dostluk ilişkisi, aile ilişkisi, iş ilişkisi, öğretmenle olan ilişki hatta telefonla, yemekle, kahveyle olan ilişki diye sayfalarca sıralanabilmektedir. İlişki, insanın olduğu her yerdedir. Bizleri zaman zaman açmaza sokan ilişkiler, hayatımızı zorlaştırmaktadır. Bunlar;

evlilik problemleri,

kişiler arası ilişki bozukluğu,

boşanma süreçleri,

iş yerindeki anlaşamamazlıklar,

duygusal ihmal ve istismar,

huzursuzluk hissi,

ebeveynlik süreçlerinde yaşanan durumlar.

Bu zorluklar zaman zaman şu nedenlerde yol açabilmekte ya da bu durumlardan etkilenmektedir;

depresyon,

kaygı bozukluğu (anksiyete),

duygu durum bozukluğu,

takıntı ve zorlantı bozukluğu,

ilişki karmaşası,

bağlanma problemleri,

boşanma,

boşanma süreci zorlantıları,

ayrılık kaygısı,

aşk acısı,

gibi durumlarda kaynaklanabilmektedir. Bu zorluklarla baş etmenin yolu ise ilişkiyi çalışmaktan geçmektedir.

Uzman Klinik Psikolog & Aile ve Çift Terapisti Gökçe MAMATİ
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"İlişki Nedir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Gökçe MAMATİ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Gökçe MAMATİ'nin izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Gökçe MAMATİ Fotoğraf
Uzm.Psk.Gökçe MAMATİ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Gökçe MAMATİ'nin Makaleleri
► Nedir İlişki? Psk.Halil GÜNGÖR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,846 uzman makalesi arasında 'İlişki Nedir?' başlığıyla benzeşen toplam 23 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
--
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:19
Top