2007'den Bugüne 91,472 Tavsiye, 28,076 Uzman ve 19,897 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!İlişki
MAKALE #8073 © Yazan Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ | Yayın Ocak 2012 | 5,945 Okuyucu
İLİŞKİ

İlişmek,ilişik yaşamak,ilişki kurmak….İnsan olmanın temeli ‘Ben ‘ olmak olabilmek için ‘Öteki’ nin varlığına ihtiyaç duymak.Sen varsan.. ben olurum….’Ben’ im ben olabilmem için senin varlığına ihtiyacım var…Senin de sen olmam için ‘ban’a..Ben in ben olmak için ötekinin varlığına muhtaçsa ,ilişkiye de ihtiyaç var mı? İlişki kurmaya ,ilişki kurgulamaya…

Ben ve Sen ikilisi zaten ilişkinin temeli için yeterli mi?
Yoksa bu iki unsur ilkinin kolonu da harcı duygulanımlar mı?

İlişki ve ilişki kurmak Özne ve Nesne ikilisinin alt varlıklarıyla birlikte,aradaki ara alanda oluşan alış-verişin,gidip gelişin şu veya bu şekilde etkileşimin toplamıdır.
İlişkinin dinamizminden söz edilir.Stabilizasyon iki heykelin karşılıklı konumlanışıdır.İlişkinin ara alanında sürecin sürerliği ve dalgalı bir biçimde ilerler.Duygulanımsal,eylemsel,düşünsel aktivasyonlar bu sürecin sürerliliğini sağlarlar.Bu unsurlar etkilenerek,,etkileyerek,etkileşerek ve üstelik bunların etkin bir biçimde gerçekleşmesiyle mümkündür. Özne ve nesne arasındaki alanda, arkaik,aktüel,bilinçli,bilinçdışı fenomenlerin uçuştuğu zaman zaman yüzeysel zaman zaman derinsel hareketlerdir ilişki…..

,O günün aynasından yansıyanlarla ,geçmişin aynasının yansımalarından yansıtılmış ve iç içe geçmiş,zaman zaman netliğini kaybetmek üzere olan hafıza izleri,bazen de canlılığını ilk günkü tazeliğinde taptaze anılar,izler,kirler,güneş lekeleri gibi..

Özne ve nesne arasındaki o anki duygularla ilgili zannedilen öfkeler,kızgınlıklar benliği uyuşturan aşk ve gelecekte varlığı umut edilen sevgi..

İlişki; sözle başlayan,sözlerle paylaşılan sırlar,zevkler,arzular,istekler…eğer devam ederse ,özne ve nesnenin birbiri ile iliştiği zamanlar iç içe geçiştiği,ilk baştaki öznenin nesne,nesnenin özne olduğu ya bir açmaz ya bir çıkmaz ya da çiçekli bir yol sonsuza dek…

Gerektiğinde gerekmediği halde haset,kıskançlık ve yıkıcılığın devreye girdiği ilişkinin çamurlu tarafları…Çamurlanmış taraflarından toparlanmış ya da toparlanma niyeti olmaksızın bataklığa gömülen teyellenmiş ilişkiler..

Suçlamaların havada uçuştuğu,sorumluluk duygusunun karaborsaya girdiği,hakaretler,in prim yaptığı ilişkiler..

Yoruculuğuna rağmen devam eden kavgalar,çözümsüzlüğün içindeki acının vermiş olduğu tatlı sarhoşluğu yaşamak isteyen öz yıkımlar…

Ne yapacağını,nereye gideceğini bilmeyen çaresizler,yeni bir sayfa açmanın faydasına inanan reformistler…

Boşanmayı adet edinmiş,bir türlü ilişkilenemeyenler,sevmediğini ilk kavşakta anlayan ama yoluna devam edenler..

Her özne-nesne ikilisine özgü olan ayrı ayrı ilişkiler,ikililer…Benzerlikleri olduğu gibi özgünlükleri olan ilişkiler..Ne kadar yeni olursa olsun ,temel,i geçmişe kadar uzanan kolonlar üzerine çakılan harcı duygulanımlar olan ilişkiler..

İki kişi gibi görünen ama ara alanda dörtlüyü hatta altılıyı barındıran fakat en son halini bizim verdiğimiz ,rengini bizim belirlediğimiz tamam mı devam mı kararını aldığımız yapılardır ilişkiler…

İlişki; kimlik, benlik, bedendir.Her bir ilişki parmak izidir her ne kadar benzerlikleri olsa da.Ayrı bir bedendir.Her ilişkinin içsel dili vardır.Sadece ilişenlerin anlayabildiği dil.Zaman ilerledikçe gelişen ve telaffuzu düzelendir…

Zamanla köklenen,ilgi ile büyüyen, anlama çabasıyla zenginleşen yatırımlarla yapılanandır ilişki. Yapılandıkça sağlamlaşan, sağlamlaştıkça dayanılan,yaslanılan ve kendimizi bırakabildiğimiz,kontrolü teslim etmekte tereddüt etmediğimizdir ilişki…

Yavaş yavaş ilerlemesi gereken,sindirildikçe hazmedilen, hazmedildikçe keyif verendir ilişki..


Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"İlişki" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Fatih SÖNMEZ Fotoğraf
Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi79 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ'in Yazıları
► İdeal İlişki ve İlişki Terapisi Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,897 uzman makalesi arasında 'İlişki' başlığıyla benzeşen toplam 21 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Arzu Dürtü Talep Nesne Temmuz 2023
► Emdr Nedir Şubat 2023
► Algının Kaygısı Ocak 2021
► Evlilik Terapisi Ağustos 2019
► İlışki Danışmanlıgı Ağustos 2019
◊ Evlilikte Kilitlenme Nisan 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:18
Top