2007'den Bugüne 92,185 Tavsiye, 28,195 Uzman ve 19,962 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Anne Babalara Eşcinsel Aile Danışmanlığı Kapsamında Tavsiyeler
MAKALE #21889 © Yazan Abdullah ÖZER | Yayın Kasım 2020 | 1,378 Okuyucu
Çocuğunuz Eşcinsel mi?

Eğer oğlunuzun veya kızınızın eşcinsel olduğunu zannediyorsanız; fakat bundan kesin olarak emin değilseniz ve bunu kendisine direkt olarak sormaktan çekiniyorsanız, bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey şudur: Ona, eşcinselliğin sizin için hiç de anormal bir durum olmadığını hissettirin. Örneğin bunu bir konuşma esnasında sözü gey olan bir tanıdığınıza veya lezbiyen vb. olan bir sanatçıya getirerek yapabilirsiniz. Burada önemli olan, eşcinselliğe ilişkin olumlu bir konuşma yapmanızdır. Ona bir insanın cinsel yöneliminin ve yaşam şeklinin, o kişinin karakteriyle bir ilgisi olmadığını ifade edin.

Eğer bunu çocuğunuza soracaksanız ve oğlunuzun veya kızınızın bunu kaçamak cevaplarla geçiştirmeyeceğinden veya yalan söylemeyeceğinden eminseniz, bu soruyu ona sorun, zira henüz böyle bir açıklama yapmaya kendini hazır hissetmiyor olabileceğini de göz ardı etmeyin. Türkiye’nin kültürel kodları gereği eşcinsel olduğundan sıkıntı yaşayabileceğini ve sizden çekinip utandığını unutmayın.

"Anne, baba, ben geyim/lezbiyenim" Eğer bu veya buna benzer bir cümleyi oğlunuzdan veya kızınızdan duyarsanız, anne baba olarak nasıl davranmalısınız?

Her şeyden önce, çocuğunuza ister gey ister lezbiyen olsun veya her ne olursa olsun, onu her zaman sevdiğinize dair güven vermelisiniz. Çocuğun, sizin evladınız olduğunu ve bunun daima böyle kalacağını bilmesi ve buna inanması gereklidir ve sükûneti korumalısınız. Çocuğunuz zaten böyle bir açıklama karşısında sizden havalara sıçrayıp sevinmenizi beklemez. Tam aksine SİZE böyle bir itirafta bulunmadan önce çok uzun bir zaman endişe ve kaygı içerisinde kalmıştır ve muhtemelen o anda da oldukça tedirgin bir durumda olacaktır. Belki de hala daha kendi içsel dünyasıyla savaş vermektedir. Örneğin şöyle bir şey söylerseniz bunu anlayacaktır: "Bu, benim için büyük bir sürpriz oldu. Önce bunu bir düşünmem lazım. İzin ver bunu seninle yarın ayrıntılı olarak konuşalım; ancak ister eşcinsel ol ister olma, bu hiçbir şeyi değiştirmez. Sen benim çocuğumsun ve daima senin yanında olacağım".

Bu sayede zaman kazanırsınız ve kendi reaksiyonlarınızı daha netleştirebilir, gerekirse bilgi edinebilir veya güvenilir bir kişiyle bu konuyu konuşabilirsiniz. Bir anne babanın çocuğuna böyle bir durumla karşılaştığında verebileceği en büyük zarar, çocuğunu evden kovmak ya da şiddete başvurmaktır. Kimi eşcinsel gençler aileleri tarafından zorla sokaklara atılmaktadır ve özellikle de gey olan erkek çocuklar, şayet başka bir şekilde yardım alamazlarsa, sokaklarda cinsellikleriyle hayatlarını kazanmaya çalışmak zorunda kalmaktadır. Bazıları ise aileleri tarafından evden atıldıklarında intiharı (Öz kıyım) tek çözüm yolu olarak görmektedirler.

Anne babalar çocuklarına şu şekilde yardımcı olabilirler:

Çocuğunuz size eşcinsellik konusunu açarsa bunu ertelemeyin.

Çocuğunuzun, sizin eşcinselliği normal bir durum olarak karşıladığınızı ve bu konuda sizlerle konuşabileceğini bilmeye ihtiyacı vardır.

Şayet paniğe kapılırsanız bunu gizlemeyin; fakat çocuğunuza mutlak suretle cinsel yönelimleri ne yönde olursa olsun, onu yine daha önce olduğu gibi çok sevdiğinizi hissettirmelisiniz ve bu konuda ona güven vermelisiniz.

Sabırlı olun ve konuşma esnasında hep kendi sorularınızı ön plana çıkarmaya çalışmayın, aksine burada ön planda olan ve asıl konuşulması gereken, çocuğunuzun sorunları ve yaşadığı zorluklar olmalıdır.

Eşcinsel kızlar ve aynı şekilde genç hanımlar, çocuk doğurma konusunda erkeklerden daha duyarlıdırlar ve buna dair söylenen cümlelerden olumsuz olarak çok daha fazla etkilenmektedirler. Konuşma bu noktaya gelirse dikkatli davranın; çünkü kızınızın da anne olmayı isteyebileceğini göz ardı etmeyin. Bunlar tartışılması gereken öncelikli konular değildir. Konu buraya gelene kadar beklemeniz daha uygun olacaktır

Bu gerçekle karşı karşıya kalan ailelerin büyük kısmı, doğru kişiyle karşılaştığında çocuğunun heteroseksüel olacağını umut eder; fakat bu düşünce çocuğun gerçeğiyle uyuşmaz ve ona anlaşılmadığını hissettirerek onu daha da mutsuz edebilir. Her ne kadar kendinizi böyle bir duruma hazır hissetmeseniz de, en azından çocuğunuza bunu hissettirmemeye çalışın. Bu konuda bir uzman yardımı almak sizi rahatlatacaktır.

Ve bir tavsiye daha:

Bu durumun sizin için de zor olduğunu bilen ve bundan dolayı üzüntü yaşayan çocuğunuzu anlamaya çalışın ve doğru bir anne babanın yapacağı gibi her ne olursa olsun, onun sizin bir parçanız olduğunu unutmayarak çocuğunuza sahip çıkın.

Abdullah ÖZER

Sosyal Hizmet Uzmanı, Klinik Psikoloji Uzmanı, Aile Danışmanı
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Anne Babalara Eşcinsel Aile Danışmanlığı Kapsamında Tavsiyeler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Abdullah ÖZER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Abdullah ÖZER'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Abdullah ÖZER Fotoğraf
Abdullah ÖZER
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Psikoloji Uzmanı
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi40 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Abdullah ÖZER'in Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,962 uzman makalesi arasında 'Anne Babalara Eşcinsel Aile Danışmanlığı Kapsamında Tavsiyeler' başlığıyla benzeşen toplam 25 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Ego Durumları Terapi Nisan 2022
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:09
Top