TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Ergenlik Dönemi ile İlgili Bilmemiz Gerekenler

Pınar ERSÖZ Fotoğraf
Psk.Pınar ERSÖZ
İzmir
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi267 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 20 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 10176,

* Yayın Tarihi : 14-01-2009 - 21:38 (2964 gün önce),

* Ortalama Günde 3.43 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4177 , Kelime Sayısı : 447 , Boyut : 4.08 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Pınar ERSÖZ hakkında söyledikleri:
Psk. Pınar Ersöz, alanda tanıdığım, mesleki gelişimine en çok önem veren psikolog arkadaşlarımdandır. Aktif ve danışanına yardımcı olabilmek için her türlü gayreti sarfeden biridir. Onu, İzmir'de çeşitli seminer ve eğitimlerde uzman olarak görmeniz mümkündür :) Çalışma alanları adına bu denli kendini yenileyen bir psikologun danışanlarının isteklerini karşılayacağı konusunda hiç tereddüt etmeden başvurabileceğiniz bir uzmandır. Meslektaşıma Sevgilerimle...
(Psk.Gülçin Dönmez FİDAN, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 31-01-2008)

Merhabalar. Pınar hanımı uzun yıllardır tanıyorum psikoloji ye olan aşkına yakından tanık oldum.Arkadaşlık ve dostluk yönü dışında mesleki yönünü sürekli taze tutan , işini severek yapan ,kendini geliştiren ,titiz ve araştırmacı tavrı ile insan ilişkilerindeki samimiyeti , danışanlarından aldığı olumlu geribildirimler, sorunların çözümüne yönelik yaklaşımı ve mesleki başarısı ile yüz güldüren bir psikolog olduğuna emin olduğum sevgili meslektaşımı şiddetle tavsiye ediyorum.
(Zeliha ŞAHİN, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 22-05-2008)

Psk.Pınar ERSÖZ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Ergenlik Dönemi ile İlgili Bilmemiz Gerekenler

ERGENLİK ÇAĞI

Ergenlik dönemi insan yaşamının en gergin,en buhranlı dönemi olarak adlandırılabilmektedir.bu yüzden halk arasında “buhran çağı” “delikanlılık” “ateşli gençlik” “kabına sığmazlık” olarak adlandırılabilmektedir.ergenlik sürekli bir değişimi ifade eder.aslında her bir değişim gelişimi,bir diğer basamağa çıkmayı ifade eder.peki ergenlik ne zaman başlar?bu sürekli tartışılır ve net bir söylem açıkçası zordur ama ortalama 11-12li yaşlarda başlar ve 20li yaşlara kadar devam eder. Bu sebeplerden 3 evreye ayrılır:
1) buluğ(erinlik): kızlarda 11-13,erkeklerde 13-15 yaşları arasında belirgin olarak fark edilir.
2) Orta dönem:13-15 li yaşlardan 17li yaşlara kadar devam eder.
3) Son dönem:18li ve 20li yaşlarda görülür.

İlk dönem:

Buluğ dönemi fizyolojik değişikliklerin en çok olduğu dönemdir.boy uzar,kızlarda göğüsler belirginleşir,erkeklerde ses kalınlaşır,vücut hatları belirir.kızlardaki hatlar daha kıvrımlı ve kadınsı,erkeklerde ise omuzlar geniş ve kalça dar olur.koltuk altı ve cinsel organ bölgelerinde tüylenmeler oluşur.özellikle cinsiyetle ilgili bir takım değişiklikler olur.kızlarda östrojen,erkelerde androjen hormonu salgılanır.kızlarda mens dönemi,erkeklerde erkeklik organının gelişmesi oluşur.bu durum gencin vücuduna yönlenmesine ve sürekli vücuduyla ilgilenmesine sebep olur.böylece genç kendiyle yer yer çelişir.bir yandan gelişmeleri görürken bir yandan bu durumun güzel-çirkin yanlarıyla çelişir,kaygı yaşar,sıkılıp üzülür.hatta utanır,içine kapanır,çevreden uzaklaşır.bir yandan da kendini yetişkin grubunda görüp gururlanır,değişiklikler onun hoşuna gider.göğüslerini ortaya çıkara dargiysiler giyer.aynı yönden erkek sakalından iğrenirken bir yandan da daha güçlü çıkması için traş olmak ister.sürekli bir çelişki içerisindedir.

Orta dönem:

Durumları kendi açısından değerlendirir.agresiftir,benmerkezcidir.yaşadığı problemleri gözünde büyütür.HEP EN KÖTÜYÜ O YAŞIYORDUR(!).hep o olumsuzlukla o karşılaşıyordur(!) ya da hep onun annesi ya da babası en kötüdür(!)…çabuk kızar,saldırganlaşabilir.her şeyi en uçta yaşar.başka birinin bir gülümsemesi onu mutluluğun doruklarına çıkarabilirken asık bir yüz onu kaygının,mutsuzluğun en uç noktasına taşır.kendisi evrenin merkezindedir ve çok etkindir.en pasif olanlar ise anne-babadır.anne-babayı aşağılar-küçümser.derslere ilgisi azdır.aşırı özgürdür,sorumluluk yüklenmek istemez.yiyeceğine ,eve giriş çıkış saatlerine karışılmasını istemez.alabildiğince özgür ve sorumsuzdur..

Son dönem:

Bu farklılığını fark etmeye başlar.kendine hedefler koyar ve hedeflerinin peşinden gider.maratoryum(arayış)dan uzaklaşmıştır.fakat şimdi de yeni çıkmaya başladığı bu dönemde yoğun kaygılar yaşar.güven-güvensizliği gelişir.fakat bu dönemde dini kimliği ile ilgili sorgulamaya geçer,kişisel görüşleri oluşmaya başlar ve bazı şeylerde netleşir.yavaş yavaş gençlik dönemine girer.

Vücuttaki değişikliklerin etkisi:

Ergen vücudundaki değişiklikleri fark etmesiyle bir bocalama dönemine girer.ayna onun en sevdiği ,en yakın arkadaşıdır.odası ise onun dünyası olmaya başlamıştır.bu değişikliklerle birlikte bazı gelişim dönemleri beraberinde gelir.

1)zihinsel gelişim:

Çok yönlü düşünür,projeler üretir.sürekli bir arayışta olmasına rağmen yavaş yavaş ideallerini ortaya koyar.hedefler planlar,problem çözme becerisine sahip olmaya başlar.kendi ve toplumla ilgili ilgi-yetenekleriyle ilgili farkındalığı artar.doğru-yanlışı değerlendirir,ayırır.

2)sosyal gelişim:

Toplumla bütünleşir,çabalar.aileden bağımsızdır,ayrı bir ferttir.anne-baba dışında herkesle iyi bağ kurmaya gayret eder.kendini yeni gruplara ait hisseder.anne-babaya meydan okuma dönemidir.giyim zevki gelişir.dostları olur.konuşma değişir,üslup değişir.

3)fiziksel gelişim:

Dengeli beslenme onlar için önemlidir.gelişigüzel beslenme büyüme –gelişme çağında olduklarından çok önem arzeder.kızlar ergenliğe erkeklere oranla daha önce girerler,daha erken gelişirler.

Dış görünüşe fazla önem verilir(anoreksiya-nervoza bu dönemde yoğun görülebilir)sivilceleri çıkar,terlemeler başlar,öz bakım önemlidir.sakarlıklar ,kamburluklar,vücut posturunda farklılaşmalar olur.

Pınar ERSÖZ

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Ergenlik Dönemi ile İlgili Bilmemiz Gerekenler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Pınar ERSÖZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Yalnızlıkla Yaşamak , Zeynep Sinem ERDOĞAN
 • Depresyon Nedir? Sebepleri ve Tedavisi , Uzm.Gülcem YILDIRIM
 • Kadın Olmak , Uzm.Özlem ŞENBAY
 • Teknoloji ve Çocuklar , Uzm.İpek ÖRGÜT
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  04:28
  Top