2007'den Bugüne 92,482 Tavsiye, 28,239 Uzman ve 19,999 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Vücudu Soğutan Sebzeler Serisi- Nane
MAKALE #22771 © Yazan Dyt.Şeyma SARAY | Yayın Haziran 2022 | 765 Okuyucu
Vücudu Soğutan Sebzeler Serisi- Nane

Yaz aylarında pek çoğumuz kendisini yorgun, halsiz ve stresli hissedebilir... Eğer herhangi bir sağlık probleminiz yoksa nemli havaya bağlı olarak gelişen sodyum fazlalığından muzdarip olabilirsiniz. Sizlere ilk önerim nane olacaktır. Özellikle de taze nane...
Nane yağı ilaç, gıda ve kozmetik sanayiinde geniş bir uygulama alanı olan
mentolun en zengin doğal kaynağıdır. Tıbbi aromatik bitkiler arasında oladukça popülerdir...
Sıcak ve nemli havalarda terlemeyle birlikte sıvı kaybı oluşur. Böyle havalarda bedenimiz sıcaklığını düşürmek için, sıcak ve kuru havaya göre daha fazla zaman harcar. Terleme ile birlikte deride sıvı buharlaşması olmadığı için derinizi sıcak ve nemli hissedebilirsiniz. Soğuk içeceklerle vücudun serinlemesine katkıda bulunmak isteyebilirsiniz.
Nane; A vitamini bakımından zengin olan nane, potasyum, magnezyum, folat ve omega 3 yağı da içermektedir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde son derece faydalı bir gıdadır.
Bazı araştırmalarda nanenin sinüzit ve migran ataklarında faydaları olduğu dile getirilmektedir.
Kas gevşetici etkisi nedeniyle dinleme süreçlerinizde kullanmanız rahatlatcaktır.
Ancak teşhisi konmuş bir rahatsızlğınız var sa örneğin gastrit, reflü gibi gıdalar sizlerin midesin rahatsızlık hissi uyandırabilir. Gebelik durumunda tüketilmesi ancak hekim önerisi/ izni varsa hekim kontrolünde gerçekleşebilir. Nanenin dozunda tüketimi sindirim sistemine olumlu etkileri sağlarken fazla tüketimi diyare yani ishale sebebiyet verecektir. Doz herşeyden önemli... Kan sulandırıcı ilaçlar ile kullanımı önerilmemektedir.
Nane ile ilgili en ilgi çekici bilgiler arasında antioksidan, antitümör, antimikrobiyal ve antialerjenik gibi birtakım biyolojik aktiviteleri yer almaktadır. Bunun yanında sindirimi kolaylaştıran mideyi rahatlatan ve vücudu serinleten etkileri yaz aylarında kurtarıcımız olan gıdalar arasında yer almasını sağlayacaktır.

Geleneksel olarak gastrointestinal rahatsızlıklarını yani sindirim sistemi problemlerini gidermede önerilen nanenin uçucu yağ fraksiyonunun huzursuz bağırsak sendromu için güvenli ve etkili bir kısa süreli tedavi edici özelliğinin olduğu belirlenmiştir (Dualı, 2010).


Ateş düşürücü yani vücudu soğutan etkileri nedeniyle de naneyi gribal durumlarda kullanabilirsiniz...

Bunun yanında nanenin anti enflamatuar etkisi vücutta oluşan serbest radikallerin atımında da fayda sağlayacaktır. Aynı şekilde bu etki nedeniyle uygun dozda kullanıldığında ağız florasında da olumlu etkileri olacağından ağız kokusu ile karşı karşıya kalınlığında ağız sağlığına da olumlu etkileri olacaktır.
Her ne yapıyorsak yapalım su içmeyi ihmal etmemeliyiz. Su bizim her mevsim kurtarıcımızdır. Nane hazmı kolaylaştıran barsak sağlığına olumlu etkileri olan bitkiler arasında yer almaktadır.
Yapılan Bazı araştırmalar da mevsimler alerji ile karşı karşıya kalınmış durumlarda nanenin olumlu etkilerinde bahsedilmektedir.
Ancak herhangi teşhisi konmuş bir rahatsızlığınız varsa nane ya da başka bitkileri hekiminize danışmadan kullanmamanızı öneriyorum.
Amerkan Diyetisyenler Derneği Bein ve Beslenme Rehperi
Tr. J. of Agriculture and Forestry 23 (1999) 465-472 © TÜBİTAK
10.29050/harranziraat.590827 Harran Tarım ve Gıda Bilimleri Derg. 2020, 24(1): 17-25
The Wonderful Activities of the Genus Mentha: Not Only Antioxidant Properties
Prospective of Essential Oils of the Genus Mentha as Biopesticides: A Review
A review of the bioactivity and potential health benefits of peppermint tea
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Vücudu Soğutan Sebzeler Serisi- Nane" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Şeyma SARAY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Şeyma SARAY'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Şeyma SARAY Fotoğraf
Dyt.Şeyma SARAY
Bursa (Online hizmet de veriyor)
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Şeyma SARAY'ın Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,999 uzman makalesi arasında 'Vücudu Soğutan Sebzeler Serisi- Nane' başlığıyla benzeşen toplam 10 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Susamış Olabilir Misin? Şubat 2022
► Sporcu Beslenmesi Ocak 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:20
Top