2007'den Bugüne 91,792 Tavsiye, 28,132 Uzman ve 19,906 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Susamış Olabilir Misin?
MAKALE #22687 © Yazan Dyt.Şeyma SARAY | Yayın Şubat 2022 | 632 Okuyucu
Su kışın çoğumuzun içmeyi ertelediği ya da unuttuğu ancak çok susayınca saatler sonra aklına gelen hayati sıvı... İlk insanlar susadığında muhtemelen yakınında göl, dere, akarsu... vs. varsa şanslıydılar. Yoksa muhtemelen Dünya'yı ve Dünya'nın nimetlerini keşfederken elde ettiği bilgilerin arasına gıdaların keşfini de kattılar ve su ihtiyaçlarını belki de sulu gıdaları yiyerek giderdiler belki deeee işte... Umarım ilk insanların Dünya'ya ilk gönderildikleri yer su kenarıdır yoksa çok zorlanmış olabilirler... :) Neyse :)

Su diyorduk, önemli biliyoruz ve biliyorduk. Su içmediğinde ne oluyor temel olarak yazayım;
Plazma osmolaritesi artıyor. Yani vücudunda su azalınca kandaki sodyum, glukoz, üre veya klorür gibi maddelerin konsantrasyonları birim başına artmış gibi görünüyor tahlilde çünkü vücudundaki hayati sıvı azalmış. Şöyle örnek vereyim; 1 lt. suya 5 yemek kaşığı şeker koyduk tadına baktık, daha sonra bu suyu ateşe koyduk ısıttık mesela 1 saat ısıtmış olalım. Şekerli su azalır haliyle ama içinde şeker gene aslında 5 yemek kaşığı ama su azalmış ve tadına baktık daha çok şekerli gibi gelir değil mi? İşte sen gerektiği kadar su içmediğinde de ilk olan şey bu. Kanı kan yapan öğeler yoğunlaşıyor.

Daha sonra; vücut bu konuda kendini koruma altına almaya çalışıren hücre içindeki su hücre dışına çıkıyor. Bu durumda hücre dışında hücre içine göre daha fazla elektrolit yoğunluğu oluyor. Uyarıcılar çok fazla çalışıyor ve susama gelişiyor. Su içmelisin bu durumda erteleme... Hala erteliyorsan; yoğunluğu fazla kokulu olan idrar çıkışı olur ki bunun başka dönüşleri de olur sana bağırsak ve böbreklerine yaptığın yük eğer sürekli böyle yaşıyorsan sana sıkıntı olarak geri dönme ihtimali var. Neden mi?
Su içmediğinde bedeninin temizlenmesini geciktiriyorsun. Eğer bir de çok fazla çay, kahve ve alkol tüketiyorsan.... Bu gıdalarda yerine göre güzeldir ama dozunda olunca güzel. Eğer çok çay içiyorsan içtiğin çay kadar su ekle içmen gereken su miktarına. Eğer çok fazla kahve içiyor her fincan kahvenin yanında suyunu içi ama günlük su tüketimin haricinde olsun. Alkol ise ertesi günü bol bol lifli sebzeler, C vitamini geçirilmesi gereken bir besin türü. Bu konulara dikkat et inan daha mutlu olacaksın :) Aslında faydaları saymakla bitmez. Hücreleri daha uzun süre genç kalmasını sağlar. Bu aralar herkesin dilinde olan kolojen dokunun da önemli bir yapı taşıdır. Yani herkes su zehirlenmesi yaratmayacak şekilde su için. Su zehirlenmesi çok fazla su içmekten kaynaklanır. Suyu tadına vara vara güne yayarak için ki şifaını daha çok görün :) Eğer reflü gibi mide üst kapakçığınızda herhangi bir sorun var gece yatmadan önce ne su ne de başka bir sıvı gıda zaten içmemelisiniz fakat kendiniz rahatsız etmeyecek şekilde du içmeniz gün içinde iş performansınızı da olumlu yönde etkileyecek :) Su içince çok tuvalete gidiyorum iş yerinde diye şikayet edenleri biliyor ve sanki duyuyorum. Değerli okurlar bu sizin için çok büyük bir şanstır. Eğer bu konuda bir takıntınız varsa size tavsiye çok şanslı olduğunuzu düşünün ve rahatlatın kendinizi :) Su aynı zamanda tansiyon dengeleyicidir ama dediğim gibi gereğinden fazla içerseniz su zehirlenmesi gerçekleşebilir ve bedeninizden fazla mineral atımına sebebiyet verebilirsiniz ki bu istenile bir durum değildir. Spor öncesi ve sonra tartıldığınızda aradaki farka bakarak ne kadar ter attığınız konusunda da fikir edinebilirsiniz. Su ile ilgili en şaşırtıcı bilgilerden biri vücut ısısının dengesini sağlamasıdır. Kışın özellikle çok üşüyorsanız yetersiz içiyor olabileceğiniz aklınızın bir köşesinde olsun.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Susamış Olabilir Misin?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Şeyma SARAY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Şeyma SARAY'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Şeyma SARAY Fotoğraf
Dyt.Şeyma SARAY
Bursa (Online hizmet de veriyor)
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Şeyma SARAY'ın Yazıları
► Kilo Verememenizin Nedeni Kabızlık Olabilir mi? ÇOK OKUNUYOR Dyt.Bilge ÇETİN DARI
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,906 uzman makalesi arasında 'Susamış Olabilir Misin?' başlığıyla benzeşen toplam 59 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Sporcu Beslenmesi Ocak 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:38
Top