2007'den Bugüne 92,165 Tavsiye, 28,191 Uzman ve 19,957 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Cinsellik Nedir?
MAKALE #2355 © Yazan Uzm.Psk.Şahin UÇAR | Yayın Şubat 2009 | 10,241 Okuyucu
Cinsellik fizyolojik bilişsel ve davranışsal bileşenleri içeren ve gelişimsel ve kültürel etkilerle biçimlenen karmaşık bir oluşumdur. Bu nedenle cinsellik ülkemizde sosyal değerlerin yargıların ve inançların etkisi altında geç kalındığının bilinmediği bir sınavdır. Sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam için kendinize ilgi göstermeniz gerekmektedir.

Cinsellik nedir ? beden ve ruh sağlığımızın en temel olgusudur cinsellik. Türkiye ‘de gerek toplumsal gerekse dini açıdan tabu olarak kabul edildiği için çözümlenmesinde zor toplumsal sorunlara neden olabilen çok hassas bir dürtüdür. Bu dürtü ikincil öneme sahip bir dürtüdür. Amacı neslimizin devamını sağlamaktır, ayrıca zevk verdiği için, iletişim paylaşım olduğu için ve yapılması gerekli olduğuna inandığımız bir şey olduğu için cinsellik yaşarız.

Duyguları, korkuları, sevinçleri ve özlemleri olan bir insan olduğunuzu unutmamalısınız. Yaşamın tüm zorluklarını göğüslemeli güneş ışığı gibi olmalı yaşamın tüm güzel renklerini içinizde barındırmalısınız. Tüm bunlara rağmen cinsel yaşamınızı renklendirmek ve sorunlarınıza çözüm bulmak ihtiyacınız olduğunda bir uzmandan yardım ve destek almaktan geri durmamalısınız.

Cinsel sorunların birçoğu bilgisizlikten, korku, endişe, güvensizlik, kaygı ve ön yargıların yarattığı gereksiz baskılardan kaynaklanır. Sorunlu cinsellik hem kişiyi ve ilişkilerini yıpratmakta hem de kişilerin toplumdaki görevlerini aksatmalarından dolayı toplumun bütününü olumsuz etkileyebilmektedir.

Cinselliği mitolojik kavramlarda da görmemiz mümkün. Yunan efsanesine göre tanrılar Hermafrodites’ in kendi kendine yetmesini bir türlü içlerine sindiremezlermiş. Çünkü hermodites hem kadın hem erkekmiş. Hermofrodites hem kendine yeten kimseye hatta tanrılara bile ihtiyacı olmayan yarısı kadın yarısı erkek dört kollu dört bacaklı biri doğuya bakarken diğeri batıya bakan iki yüzlü, dört gözlü dört kulaklı iki ağızlı ve iki çift kanadı olan koskocaman bir yaratıkmış. Tanrıların Hermafrodites’ i içine sindirememeleri nedeniyle ona karşı duydukları öfkeyi günün birinde Hermafrodites’ i birbirini tamamlayan iki parçaya bölmelerine yani ikiye ayırmalarına yol açmış ve erkek ve kadın böylece ortaya çıkmış. İşte herkesin bir şekilde yorumlarının olduğu ahkam kestiği ‘’seks’’ sözcüğü de bu ayırmayı anlatır. ve Latince bölme ayırma anlamına gelen secare sözcüğünden türemiştir. Yine efsaneye göre o gün bu gündür kadın kayıp diğer yarısı erkeği, erkek ise kayıp diğer yarısı kadını arayıp durur. O zamandan beri erkek ve kadın birleşmeye çalışmaktadır. Bu nedenle kendini sevme kendini keşfetme ve yaşamın gerçek anlamını arama yolculuğunun başlangıç noktasıdır.

Cinsellik öncelikle kendini ve partnerini tanımakla başlar. Kendi ruhsal ve bedensel bütünlüğünden mennun olan birey partnerine de saygı duyar. Kendine güvenen birey bu duygularını partnerine de yansıtır. Cinsellik yaşadığı sırada çiftlerin biribirine saygı duymaları, mahremiyetlerine özen göstermeleri gerekmektedir.

Cinsellik yaşandığında, ruhsal ve bedensel rahatlama sağlayarak kişilerin iletişimlerini güçlendirir. Yıllardır cinselliğin ne kadar sık yaşanırsa o kadar iyi olduğuna dair doğrudan veya dolaylı bilgiler verildi. Ama cinsel bilgiler verilmesi konusunda geri duruldu.

Cinsellik yaşamımızın en önemli bileşenidir. Çünkü; İnsanoğlu cinselliği üremek için zevk aldığı için, zevk verdiği için, iletişim ve paylaşımı artırdığı için, yapılması gerektiğine inandığı için yaşar. Sağlıklı ve mutlu bir cinsellik için öncelikle büyük bir devrime hazır olmak gerekir. Zihinsel değişimi, cinsellikle ilgili ön yargılardan ve mitlerden kurtulmuş olmamız gerekir. Kendimizi ve partnerimizi iyi tanımamız, cinsel yaşamla ilgili partnerimizle rahat konuşabilmemiz gerekmektedir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Cinsellik Nedir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Şahin UÇAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Şahin UÇAR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Şahin UÇAR Fotoğraf
Uzm.Psk.Şahin UÇAR
Bursa (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog - Uzman Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi164 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Şahin UÇAR'ın Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,957 uzman makalesi arasında 'Cinsellik Nedir?' başlığıyla benzeşen toplam 30 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Evlenmeden Önce Dikkat Aralık 2013
► Hipnoz ve Doğum Temmuz 2013
► Hipnoz Haziran 2013
► Hipnoz ve Hipnoterapi Mayıs 2013
► İş Stresi Mayıs 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:42
Top