2007'den Bugüne 90,558 Tavsiye, 27,858 Uzman ve 19,766 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Doğal ve İzsiz(Endoskopik) Yüz Germe
MAKALE #2374 © Yazan Dr.Erhan ERYILMAZ | Yayın Şubat 2009 | 16,858 Okuyucu
Yüz gençleştirmede neler hedeflenir?

Önde ve yukarıda duran anatomik yapılar gençliği ve sağlıklı görüntüyü, aşağıda ve geride duran anatomi ise yaşlılığı çağrıştırır. Alın, çene ucu, yanak ve elmacık bölgesinin önde ve yukarıda durması gençlik ve sağlıktır. Tersi geride ve aşağıda duran çukura kaçmış gözler, silik ve sarkık yanak ve çene ucu, yaşlı ve hasta görüntü verir. Yani yaşlanma üç boyutlu bir süreçtir. Yaşlanmanın ilk bulguları, göz çevresinde beliren yorgun ifade, alt göz kapaklarında torbalanma ve yanakta silinmedir. Bu görüntü yüze yorgun ve somurtkan bir ifade verir. Yüz gençleştirme girişimlerinde öncelikle yüzün sarkmış anatomik yapılarının eski yerlerine çekilmesi amaçlanır. Daha sonra da, doğal yerine gelmiş olan yapıların verdiği görüntü, gerek görülürse, yağ enjeksiyonu gibi ek girişimlerle rötuşlanarak desteklenir.

Hangi yaş grubuna yüz gençleştirme ameliyatları uygulanır? Bir yaş sınırı var mıdır?

Probleme yönelik cerrahi yaptığımız için ergenlik sonrasında cerrahi girişim yapılabilir. Yüzde anatomik olarak doğuştan eksiği olan bir hastanın (yanak düşüklüğü veya silikliği, kaş düşüklüğü, çene ucu eksiği gibi) beklemesine gerek yoktur.

Endoskopik yüz germenin en önemli avantajlarından birisi de, gençlere de uygulanabilir olmasıdır. Üst yaş sınırı yoktur hastanın sistemik hastalığının olmaması (kalp hastalığı, şeker hastalığı, tansiyon, üremi gibi) ve anesteziye uygun olması yeterlidir.

Üç boyutlu (3D) gençleştirmede hangi teknikler kullanılıyor?

Plastik cerrahinin bir bölümü iz saklama sanatıdır. Endoskopik yöntemle (saçlı deriden ve ağız içinden minik kesilerle kamera eşliğinde yapılan) genç yaş grubunda izsiz yüz gençleştirmek mümkündür. Bu yöntemle kaş kaldırılır, alın gençleştirilir, yanak yukarı ve öne alınabilir. Ellili yaşlara kadar endoskopik yöntemle başarılı sonuçlar alınır.

Endoskopik yöntem orta yüz dediğimiz alın, kaş, göz çevresi, yanak ve ağız köşelerini içeren oval bölgenin gençleştirilmesinde en etkin yöntemdir. Eski tip yüz germe ameliyatlarında rüzgar tuneline girmiş, ağızı uzatan sonuçlar elde edilirdi.

Bugün artık yaşlanmanın aşağı doğru yer değiştirme olduğu, yüz gençleştirmenin ise yandan çok yukarı doğru olması gerektiği kabul görmektedir. İleri yaşlarda boyunda yaşlanma problemi olduğunda, endoskopik orta yüz gençleştirmenin üzerine klasik boyun ve yüz gençleştirme ameliyatı da eklenebilir.

Yüz gençleştirmeye ek girişimler nelerdir?

Yüz gençleştirmeye yönelik yapılan cerrahi işlemlere hastanın ihtiyacına göre veya rötuş yapmak için medikal yöntemler de eklenebilir. Bu yöntemlerden birisi yağ enjeksiyonudur. Özellikle zayıf yüzlerde ve erken yaşlarda etkilidir.

Bir diğer medikal girişim de yüz soyma işlemidir. Kimyasal, lazer veya mekanik yolla yüz soyma işlemi (dermabrazyon) ile, anatomik olarak gençleştirilmiş yüzün cilt seviyesinde yenilenmesini sağlar. Aşırı çalışan kaslara ait kırışıklıkların yok edilmesinde botox uygulaması çok başarılıdır.

Sonuçta yüz gençleştirmede tek tip ameliyat düşünmeyip yaşa ve probleme uygun kişiye özel ameliyat yapılmalıdır.

Endoskopik (İzsiz) Yüz Germe Ameliyatının Künyesi

Tanım: Endoskopik (saçlı deride, göz altında ve/veya ağız içinde yapılan minik kesilerden girilerek kamera yardımı ile alın, kaş, şakak, orta yüz, ağız köşesi bölgesi sarkmış yüz kas ve dokularının yukarı taşınması yani doğal/gençlikteki yerlerine yerleştirilmesi ve sıkılaştırılması işlemidir. Bu ameliyat göz kapağı estetiği, yağ enjeksyonu ve/veya peeling ile kombine edilebilir.

İstanbul'da Kalınması Gereken Süre: 3 - 4 gün
Hastanede Yatış Süresi: 0-1 gün
Ameliyat Süresi: 2 - 3 saat
Anestezi: Genel
İyileşme Süresi: İşe dönüş on gün, ödem ve şişlik üç haftaya kadar uzayabilir.
Tedavi Sıklığı: Sıklıkla bir kez.
Riskler: olası sinir hasarı, kanama, asimetri, saç çizgisi değişmesi, anesteziye bağlı komplikasyonlar
Sonucun Kalıcılığı: Uzun süreli kalıcıdır. Geriye dönülen yaştan itibaren yaşlanılır.(Siz ameliyat olup ikiz kardeşiniz olmasa, ikizinize göre 7–10 yıl arasında daha genç gösterirsiniz)
Kullanılan Teknik; Endoskopik subperiosteal (kemik seviyesinde) tekniği kullanmayı tercih ediyoruz. Bu teknikle saç içi, gözaltı ve nadiren ağız içi küçük kesilerden ucunda ışıklı kamera olan ince kanüllerle girilir ve cilt açılmadan kapalı şekilde ameliyat yapılır. İzlerin görünmeyen yerlerde olması nedeniyle bu tekniğe ‘izsiz yüz germe’ (scarless) ameliyatı da denir. Yanak bölgesinde bu tekniğin, deri germe, kas kılıfı katlama gibi çabuk geri dönen ve yapay sonuçlar veren tekniklere göre kemik seviyesinde gençleştirme yaptığı ve üç boyutlu gençleştirmeyi sağladığı için üstün olduğunu söyleyebiliriz.

Op.Dr. Erhan Eryılmaz
Estetik İstanbul Plastik Cerrahi Kliniği
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Doğal ve İzsiz(Endoskopik) Yüz Germe" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Erhan ERYILMAZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Erhan ERYILMAZ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     5 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Dr.Erhan ERYILMAZ
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi6 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Erhan ERYILMAZ'ın Makaleleri
► Endoskopik Yüz Gençleştirme Prof.Dr.Ahmet KARACALAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,766 uzman makalesi arasında 'Doğal ve İzsiz(Endoskopik) Yüz Germe' başlığıyla benzeşen toplam 35 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:02
Top