2007'den Bugüne 89,825 Tavsiye, 27,674 Uzman ve 19,687 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Bahar Geldi, Diyet Zamanı Yenilenmeliyim Diyenler Dikkat!
MAKALE #2591 © Yazan Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ | Yayın Mart 2009 | 5,301 Okuyucu
Mart ve Nisan aylarında insanlar daha çok kilolarını düşünmeye başlıyor, gelen yaz mevsiminin öncesinde ince kıyafetlere geçmeden bir telaş sarıyor. Oysaki aylarca yorduğumuz bedenimizi bir anda arındırmak, biriken yağ dokularımızı kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde kurtulmak olanaksız.

Adet yerini bulsun diyelim, madem bu dönem herkes diyet yapıyor en azından yanlış yapılmasın ve bu uyarılarımızı zamanında alsınlar.

Diyet Deyince Sadece Akla Zayıflamak Geliyor!

Diyet gerçek anlamda yenilen içilen her şey demektir. Akdeniz diyeti dendiğinde akla Akdeniz ülkelerindeki beslenme biçimi akla geliyor değil mi? İşte diyetin esas anlamı bu ve bunun gibi konularda anlaşılıyor. Kişinin sağlık durumuna göre özel beslenme programlarına da “zayıflama diyeti”, “şişmanlama diyeti”, “kolesterol düşürücü diyet” gibi adlar verebiliyoruz. Diyete girdim, diyetteyim, diyet yapmam gerek diyerek bir çok insan bu kelimenin tutsağı oluyor ve zihninde tepki vermeye başlıyor.

Pazartesi Başlanan Diyetler Salı son Buluyor!

Başlangıç ve bitiş birbirini tamamlıyor gibi gözüken bir ikilem değil mi? Oysa zayıflamak isteyen bireylerin bu ikilemden hızla uzaklaşması gerekiyor. Aksi halde hep bir eskiye dönme özlemi, başlayınca yasaklar bitince serbestlere kavuşan bir durum olarak algılanıyor. Bu nedenle çok katı diyetler, bireye uygun olmayan ve dayatma yöntemler maalesef en uzun 24 saat içinde son buluyor.

Obezite Hastalığı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Obezite vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Ayrıca metabolik ve kronik bir hastalıktır. Büyük bir oranla, kalp hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi sağlık sorunlarıyla birlikte görülür. Beden ağırlığının artması ile karıştırılmamalıdır. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmekte ve temeli bebeklik dönemlerine dayanabilmektedir.

NEDEN ŞİŞMANLIYORUZ ?

Aşırı enerji alımı ve fiziksel aktivitenin azalmasına bağlı azalmış enerji harcaması dünyadaki obezitenin artışından sorumlu tutulmaktadır. Obezite ile başa çıkmanın birinci kuralı ortaya çıkmasına sebep olan etkenin bulunup ortadan kaldırılmasıdır. Aksi halde çabalar hiçbir sonuç vermediği gibi bir çok kronik hastalığa da yol açılmış olur. Obezitenin herkesin tahmin edebileceği gibi bir çok nedeni vardır. Bunlardan bazıları;
 • Uzun dönem enerji dengesizliği;(Alınan enerjinin harcanandan fazla oluşu)
 • Hareket azlığı
 • Aşırı yemek yeme
 • Hormonal ve genetik nedenler
 • Psikolojik sorunlar
 • Bazı ilaçlar
 • Eğitim düzeyi
 • Evlilik
 • Mevsim
 • Doğum sayısı
 • Yaş
 • Sigarayı bırakma
 • Alkol
 • Vb

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR!

Lahana Çorbası zayıflatır! YANLIŞ!
Bazı diyetlerde önerilen lahana çorbasının özelliği yağsız, kalorisi düşük ve liften zengin olmasıdır, gün boyu bu besinin dışında fazla bir şey yenilmediğinden lahana çorbası zayıflatıyor zannedilir, oysa ki günlük alınan enerji ciddi oranda azaltıldığı için kilo kaybı olmaktadır. Kaybedilen kilonun da yağ olduğu tartışmalıdır, vücuttan fazla oranda su ve kas kaybedilmektedir.

Sabah aç karnına ılık su ve limon suyu içilmesi zayıflatır! YANLIŞ!

Sabah kalkınca susuz kalan bedenin su ihtiyacının karşılanması gerekir, bazı bireylerde aç karnına su içmek mide bulantılarına neden olabilmektedir, bu nedenle suya sıkılacak birkaç damla limon, suyun aromasını değiştirdiğinden, ferahlatıcı olabildiğinden su içme hilesi olarak zaman zaman öneriliyor. Bazı kişiler bunun zayıflattığına dair iddaalarda bulunsa da herhangi bir bilimsel kanıtı yoktur.

Zayıflama çayları zayıflatır! YANLIŞ!

Zayıflama çayları sadece su kaybettirir, kişi kendini zayıflamış gibi hisseder. Vücut kaybettiği sıvıyı yerine koyduğunda ise kilolar geri alınmış olur. Yaşanacak bağırsak tembelliği (kabızlık) ise cabası. Uzun dönem kullanımı bazı kronik barsak hastalıklarının da nedeni olabilmektedir.

Zayıflama Eşofmanları Zayıflatır! YANLIŞ!
Zayıflama eşofmanları sadece su kaybı sağlar. Zayıflamada önemli olan ise yağ kaybıdır.

Karbonhidratla Protein beraber yenilmemelidir! YANLIŞ!
Kısaca ayırma diyeti diye adlandırılan bu programda protein ve karbonhidrat kaynağı besinlerin aynı öğünde yenilmemesi önerilmektedir. Oysa bu pratikte hiç mümkün değildir. Sütü örnek verecek olursak ; sütün bileşiminde yağ, laktoz denilen şeker ve protein bulunmaktadır. Buna benzer bir çok besinin içeriğinde karbonhidrat ve protein bir aradadır. İnsan yaşamında sunulan anne sütü de benzer şekildedir ve yaşam için gerekli her türlü besin ögesini barındırır. Bu nedenle ayırma yöntemi hem mümkün değil hem de mümkün olsa bile sağlığı olumsuz etkileyebilecek bir yöntemdir.

YAZA ÖZEL DİYET YOKTUR!


Yaz diyeti diye bir şey yoktur. Sadece kış mevsiminden farklı olarak yenilen sebze ve meyvelerin türü değişmektedir. Yaşamımızın her anında sağlıklı ve dengeli beslenirseniz ve aktif bir yaşam sürerseniz yaza doğru zayıflamamıza gerek kalmaz, çünkü her zaman sağlıklı ve formda olursunuz. Onun için medyada yayınlanan, kaynağına güvenilmeyen , kişilerin adlarıyla anılan ve bireye özel olmayan diyetlere kanıp uygulamayın, aksi halde sağlığınızdan olabilirsiniz.

MEVSİMSEL DEĞİL YAŞAM BOYU SAĞLIKLI BESLENİN

Besinleri İyi Tanıyın: Doğada 40 binden fazla besin var ve bu besinleri birbirine benzer yönleri göz önüne alarak 6 grupta toplayabiliriz. Bunlar, tahıllar (ekmek, pilav, çorba, bisküvi, kestane, patates, kuru baklagiller vb), Et ve türevleri (kırmızı et, balık, tavuk, hindi, peynir, yumurta vb), Sebzeler (yeşil, kırmızı, mor, turuncu vb), Meyveler, Yağlar (zeytin, ceviz, fındık, sıvı yağlar ) ve şekerlerdir.

Çeşitlilik ve Denge Yaratın: Nasıl her gün aynı kıyafeti giymiyorsak , her gün değişik besinleri tüketmeyi öğrenmeliyiz. Doğduğumuzda bize ilk sunulan besin anne sütü en mükemmel besin öyle değil mi?İçerisinde protein, karbonhidrat, yağ , vitaminler, mineraller, büyüme faktörleri, doğal antikorlar ve bir çok önemli bileşen var, O ZAMAN ÖĞÜN İÇİNDE ÇEŞİTLİLİK SAĞLAYARAK BAŞLAYIN. Bir öğünde bütün besin gruplarından az az da olsa bulundurabilirsiniz. Örneğin öğle yemeğinde yiyeceğiniz ”1 kase çorba, 1 tabak kıymalı taze fasulye ve cacık” hemen her gruptan besin almanızı sağlayacak örüntüdedir.

Ölçülü Olun: “Göz kararı” deyimi size neyi anımsatıyor? Evet farkına varmadan aldığımız yağların, şekerin açıklaması bu değil mi? Bu günden itibaren ölçü koymayı adet edinin. Bir tencere sebze yemeğine 2 yemek kaşığı sıvı yağ koyun. Yemekte mesela 2 dilim ekmek yiyin (bölerek yediğiniz ekmeğin ölçüsünü bilemezsiniz)

Yediklerinizi Kaydedin: Yemek yedikten sonra ajandanıza hangi saatte, ne yediğinizi ve ne kadar yediğinizi yazın, her yediğinizi düzenli olarak kaydedin. Gün sonunda kendinizi değerlendirin. Birçok kişi “çok yemiyorum ama neden kilo alıyorum” sorusunu sorarlar ve 3 gün yediklerini kayıt ettirdikten sonra cevabı nedense kendileri verirler. “AAA NE KADAR ÇOK YEMİŞİM” sözünün ardından farkına varma aşamasını geçmiş olurlar.

Fiziksel Aktivitenizi Arttırın: Hemen herkes bu başlığı okuyunca şu yorumu yapacaktır. “ama nasıl, vaktim yok ki, belim ağrıyor vs” Bunları bir tarafa bırakın ve günlük 30 dakika aktif olacağınız bir hobi edinin. Örneğin markete yürüyerek gidin, otobüsten erken inin, dans edin, bisiklete binin, yüzün, köpeğinizi gezdirin… bu öneriler de arttırılabilir ama herkes kendi aktivitesini zevk aldığı şeylerden seçmeli, zorla güzellik olmaz değil mi?

Aç kalmayın: Eğer öğün atlıyorsanız, kahvaltı etmiyorsanız ve geçiştirmelerle öğününüzü unutuyorsanız bunu bugün bırakın, günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün tüketin. Kaçamak dediğiniz şeyi neden bir meyveyle ara öğüne çevirmiyorsunuz?

Günde 2-3 lt su için: İnsan vücudunun %60-70 i sudur.
Süt-Yoğurt Tüketimini İhmal etmeyin : Yapılan araştırmalar diyetle yeterli kalsiyum alındığında yağ yakımının arttığını ve yağlanmanın engellendiğini ortaya koyuyor hem kemik ve eklem sağlığınız hem de kilo kontrolünüz için yağı alınmış süt ve ürünlerini diyetinizden eksik etmeyin.

Eğer fazla kilonuz olduğunu düşünüyorsanız, geç kalmadan önlem alın ve bir diyetisyenden yardım alın. Gerekirse sizi bir endokrinoloğa yönlendirecek ve sağlığınız açısından tüm değerlendirmelerin uzmanların kontrolünde yapılmasını sağlayacaktır.

MUCİZE, 1 HAFTADA 7 KİLO, GARANTİLİ ZAYIFLAMA…… VE Benzeri sözlere kanmayın. Bu sözleri söyleyenler sizin sağlığınızı değil paranızın peşindedir.

Not: Bu makale www.beslenmevediyet.org , www.aysenarican.com ve star gazetesinde daha önce yayımlanmıştır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Bahar Geldi, Diyet Zamanı Yenilenmeliyim Diyenler Dikkat!" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Aysen ARICAN ÖZ Fotoğraf
Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ
Aydın
Uzman Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi21 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ'ün Makaleleri
► Artık Değişim Zamanı - Diyet Dyt.Laleş GÜZEL
► Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli Dyt.Merve KARA CİRAY
► Diyet Açılımı : Size Özel Diyet Dyt.Berrin YİĞİT
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,687 uzman makalesi arasında 'Bahar Geldi, Diyet Zamanı Yenilenmeliyim Diyenler Dikkat!' başlığıyla benzeşen toplam 67 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Sonbaharda Beslenme Ekim 2014
► Voleybol ve Beslenme Temmuz 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:17
Top