2007'den Bugüne 91,839 Tavsiye, 28,136 Uzman ve 19,915 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Evliliklerde Cinsel Sorunlar - Erken Boşalma
MAKALE #271 © Yazan Uzm.Psk.Dnş.Tunç TATAKER | Yayın Eylül 2007 | 18,845 Okuyucu
Her ilişkide olduğu gibi evliliklerde de cinsel yaşam, cinsel uyum ve doyum son derece önemlidir ve bir anlamda ilişkinin geleceğini belirler. Ülkemizde ne yazık ki çiftler cinsel açıdan birbirlerini yeterince tanımadan evliliğe adım attıklarından dolayı, evliliklerinde yaşayacakları cinsellik bir anlamda onlar için sürpriz yumurta gibi olmaktadır.
Bu makalemde evliliklerde erkekler tarafından çok sık yaşanıldığını gördüğüm bir cinsel işlev bozukluğuna yani ERKEN BOŞALMA'ya değinmek istiyorum. Ancak bu soruna değinmeden önce CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI'yla ilgili kısa bir bilgi vermek istiyorum.

Cinsel işlev bozukluklarını hazırlayan, ortaya çıkaran ve sürdüren bazı faktörler vardır :

1. HAZIRLAYAN FAKTÖRLER
a) Ailenin ve toplumun cinselliğe bakış tarzı
b) Aşırı tutucu, dindar yetiştirilme biçimi
c) Eksik ya da yanlış cinsel bilgi
d) Cinsellikle ilgili gerçek dışı beklentiler
e) Anne baba arasındaki olumsuz ilişki biçimi
f) Erken travmatik yaşantılar
g) Eşler arasındaki iletişim biçimi
h) Uyarılma eşiğinin yüksek olması
j) Nevrotik kişilik özellikleri
k)Yakınlaşma sorunları
l) Ayrılık anksiyetesi
m) Cinsel istismara maruz kalma vb.

2. ORTAYA ÇIKARAN FAKTÖRLER
a) Eşler arasındaki uyumsuzluk
b) Cinsel iletişim sorunları
c) Eşin cinsel bir sorununun olması
d) Performans anksiyetesi
e) Fiziksel ya da psikiyatrik hastalıklar
f) Yorgunluk ve stres
g) Aşırı alkol ve ilaç kullanımı
h) Hamile kalma korkusu
j) Evlenme
k) Evlilik öncesi ve dışı ilişkiler
l) Travmatik cinsel yaşantı vb.

3. SÜRDÜREN FAKTÖRLER
a) Sorunun çözümü ile ilgili yanlış uygulamalar
b) Çok sık cinsel ilişkide bulunma
c) Cinsel ilişkiden kaçınma
d) İlişkiye kendini verememe
e) Performans anksiyetesi
f) Suçluluk ve utanç duyguları
g) Eşin tepkileri vb.

Bu bilgiler ve değerlendirmeler ışığında hastanın cinsel işlev bozukluğunun kaynağı doğru tespit edilerek en işlevsel tedavi metodu uygulanmaktadır.

Öncelikle konuyla ilgili www.erken-bosalma.com adlı web sitemizi ziyaret etmenizde fayda görmekteyim. Erken boşalma toplumumuzda çok sık rastlanan bir cinsel işlev bozukluğudur. Bu sorun uygun şekilde tedavi edilmezse erkekte ereksiyon olamama ve cinsel isteksizlik, kadında da cinsel isteksizlik gibi diğer sorunlara kaynaklık eder. Tedavide boşalma refleksinin eğitilmesi üzerinde durulur. Bunun için erken boşalmanın niceliğine ve niteliğine göre uygun egzersizler öğretilir ve hastadan partneriyle birlikte bu egzersizleri uygulaması istenir. Uygulama sonuçları bir sonraki görüşmede değerlendirilir. Erken boşalma sorununu ilaç, sprey, prezervatif vb. yöntemlerle çözmeye çalışmak faydasızdır. Sadece o ilişkilik durumu kurtarmaya yarar. Ancak sorunun kaynağını çözmez. Sorunun kaynağı altta varlığını sürdürmeye devam eder. Bazı yerlerde, özellikle internetten satışa sunulan ve erken boşalmaya mucize çözüm olduğu ileri sürülen ilaçlara rastlamaktayız. Bunlar son derece yanıltıcı ve sağlıksız oldukları gibi tamamen ticari kazanç sağlama amacıyla insanlara sunulmaktadır. Oysa bildiğimiz bilimsel bir gerçek vardır ki erken boşalma beyinde başlayan ve yine beyinde çözümlenmesi gereken bir cinsel işlev bozukluğudur. Bu tür ilaçlar, spreyler kullanarak ilişki sürenizi geçici olarak uzatabilirsiniz ancak sorunu çözemediğiniz gibi bu ilaçların vücudunuza verdiği zararları ve yan etkileri bilmeniz de oldukça güçtür.

Gençlik dönemlerinde sık ve acele yapılan mastürbasyonun ve pornografi kültürünün de bu sorunun oluşmasında rolü büyüktür. Gençlik yıllarından itibaren sağlıklı ve düzenli bir cinsellik yaşamak gibi bir seçeneğimiz olmadığından mastürbasyon erkeklerin çok sık başvurduğu bir yöntemdir. Mastürbasyonda beyin tamamen boşalma anının hazzına şartlanır. Mastürbasyonda amaç sürece odaklanmak değil, sonuca odaklanmaktır. Yıllarca sonuca odaklanan beyin gerçek bir cinsel ilişkide sürece odaklanamaz ve boşalma kadından önce gerçekleşir. İlişkide tatmin olmayan ve doyuma ulaşamayan kadın giderek partneriyle cinsellik yaşamaktan kaçınmaya başlar. Bazı kadınlar erkeği aşağılayıcı, eleştirel ve yargılayıcı tepkilerde de bulunmaktadırlar. Bu tür tepkiler erkeği cinsellikten soğuttuğu gibi, erkeğin başarısızlık ve yetersizlik duygularını arttırmakta ve tüm bu olumsuz duygular ilişkinin bir çok yönüne yansımaktadırlar. Cinsel yaşamlarında birbirlerini doyuma ulaştıramayan çift, giderek daha az konuşmaya, daha az paylaşımda bulunmaya başlamaktadır. Bu da, çok farklı sorunların ilişkide oluşmasına kaynaklık etmekte ve çift giderek daha fazla karmaşıklaşan sorunlar ağından çıkamayarak ilişkilerini bitirmeyi bile düşünmeye başlamaktadırlar.

ERKEN BOŞALMADA TEDAVİ

Tedavide boşalma refleksinin eğitilmesi üzerinde durulur. Bunun için tedavi sürecine çift olarak katılınması önerilir. Çiftin cinsel yaşamları, cinsel ilişki sıklıkları, varsa ilişkileriyle ilgili eşlik eden veya bağlantılı olmayan diğer sorunları da analiz edilerek tamamen çözüm odaklı bir tedavi ve egzersiz programı belirlenir. Erken boşalma sorununu yaşayan bazı erkekler gerek telefonla gerekse internet ortamından kendi kendilerine uygulayabilecekleri bir egzersiz programını sık sık talep etmektedirler. Yüz yüze görüşme olmadan ve bir çok bilgi detaylı olarak analiz edilmeden böyle bir programın yapılamayacağını anlatmak bir hayli güç olmaktadır. Bilinmesi gereken bilgilerden bazıları şunlardır :

1. Erkeğin yaşı, mesleği, stres faktörleri
2. Erkeğin geçmiş cinsel deneyimleri (İlk cinsel ilişkisi, devam eden süreçteki cinsel yaşantıları vb.)
3. Erkeğin şeker hastalığı, tansiyon problemi vb. fizyolojik bir rahatsızlığının olup olmadığı
4. Erkeğin cinselliğe bakış açısı ve cinsel mitlere inanıp inanmadığı
5. Erkeğin ailesinden aldığı cinsel eğitimin niteliği
6. Erkeğin partneriyle yaşadığı cinselliğin niteliği ve niceliği
7. Erkek erken boşaldığı zaman partnerinin verdiği tepkilerin niteliği
8. Erkeğin partneriyle arasındaki cinsel uyumu vb.

Bir çok bilgi analiz edildikten sonra çifte en uygun olan egzersiz programı belirlenir ve ilk uygulama yaklaşık 3 haftalık bir süreci kapsar. Çift egzersiz programını önerilen düzeyde ve şekilde uygulamayı başardıktan sonra 2. görüşmede uygulamanın sonuçları birlikte tartışılır. Programı yeterince uygulayamadılarsa, uygulamaya engel olan dirençler üzerine çalışılır. 3 haftalık program süresince çiftin cinsel ilişkiye girmeleri yasaklanır. Bu yasağın bazı temel faydaları vardır. Çiftin bu yasağı kesinlikle bozmamaları tedavinin sürekliliği açısından son derece önemlidir. İkinci görüşmede eğer çift programı önerilen doğrultuda uygulamayı başardıysa cinsel ilişki yasağı kaldırılır ve ilerleyen süreçte cinsel ilişkiye girme yöntemleriyle ilgili çalışılır. Erkeğin ilişki sırasında duyduğu heyecanı kontrol etmesi ve sistematik duyarsızlaştırmayla ilgili yöntemler öğretilir. Nasıl ilişkiye girecekler, hangi pozisyonda girecekler vb. bir çok konu analiz edilir. Çift programa bağlı olur ve önerildiği şekilde programı uygulamayı sürdürürlerse erken boşalma sorunu yaklaşık 2-3 aylık bir süreçte ortadan kalkar. Bazı erkekler aceleci davranarak hemen sonuca ulaşmak istemektedirler. İlk seansta bu sorundan kurtulmak gibi gerçek dışı beklentileri de olmaktadır. Oysa 10-20 belik de 25 yıllık bir alt yapısı olan sorunun 2 haftada düzelemeyeceğini iyi bilmeleri gerekir. Bu nedenle sabırlı olmaları ve programı eksiksiz uygulamaları çok önemlidir. Erken boşalma tedavisinde başarı oranı %80 civarındadır. Tedavi programı tamamlandıktan sonra eğer çift talep ederse, cinsel yaşamı zenginleştirme, cinselliğe yaklaşım gibi farklı konularda çalışmalar sürdürülerek, ilişkinin cinsel açıdan iki tarafı da doyuma ulaştıran ve iki tarafında hayatını güzelleştiren bir ilişki olmasına destek verilmektedir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Evliliklerde Cinsel Sorunlar - Erken Boşalma" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Dnş.Tunç TATAKER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Dnş.Tunç TATAKER'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tunç TATAKER Fotoğraf
Uzm.Psk.Dnş.Tunç TATAKER
Yurtdışı (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolojik Danışman
İlişki ve Evlilik Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi268 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Dnş.Tunç TATAKER'in Makaleleri
► Evlilikte Cinsel Problemler: Erken Boşalma Psk.Dnş.Özgür TÖNBÜL
► Erken Boşalma(Cinsel İşlev Bozuklukları) Psk.Doğan Demirkan ÖZDEMİR
► Evliliklerde En Sık Yaşanan Sorunlar Psk.Ramazan ŞİMŞEK
► Erken Boşalma- Denetimsiz Boşalma Psk.Dnş.Fatih FİDAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,915 uzman makalesi arasında 'Evliliklerde Cinsel Sorunlar - Erken Boşalma' başlığıyla benzeşen toplam 28 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kadınlarda Depresyon Kasım 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:34
Top