TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Mutlu Evliliğin Sırları - Eşler Arasında Sağlıklı İletişim

Filiz OKUŞ TEZEL Fotoğraf
Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL
İstanbul
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi40 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 62 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 44009,

* Yayın Tarihi : 29-03-2010 - 17:25 (2523 gün önce),

* Ortalama Günde 17.44 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 9112 , Kelime Sayısı : 1168 , Boyut : 8.90 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL hakkında söyledikleri:
Kendisi uzun yıllar Deniz Kuvvetleri bünyesinde psikolojik danışmanlık, psikoterapi hizmetleri sunmuş, eğitimler vermiş, alanında yetkin, iyi ilişkiler kurarak terapotik süreci kolaylaştıran özellikleri ile dikkat çekici bir profesyoneldir. Gerek davranışları ile gerekse yaşantısı ile model olabilecek özelliklere sahip olan TEZEL danışmanlık hizmetlerinin gelişimine ve danışman yetiştirilmesine de katkılarda bulunmuştur. iş disiplini, planlı çalışma özelliği, saygı ve değer uyandıran davranışları ile dikkat çekicidir.
(Hakkı Fatih DANE, Arkadaş/Tanıdık, 04-04-2009)

Filiz hanim üniversiteden beri tanidigim arkadasim ve meslekdasimdir. Kendisinin mesleginde yükselisini bu güne kadar saygi ve hayranlikla izlemisimdir. Meslegini ne kadar iyi ve profesyonelce icra ettigine bizzat, daha deniz harb okulunda calistigi yillarda taniklik ettim. Alaninda kendisini yetistirmek icin her firsati degerlendirmis, bilimsel yenilikleri daima takip etmis, sakin, insancil,yüksek karakter özelliklerine sahip nadir nsanlardan birisidir. Tüm bu özellikleri nedeni ile kendisini, bana Istanbul´da bildigim bir psikolog/psikolojik danisman soran tüm danisan ya da yakinlarima gönül... [DEVAMI..]
(Elif Kutluer Yiginer, Arkadaş/Tanıdık, 03-04-2009)

Filiz, üniversiteden arkadaşım ve yakın dostumdur. Sevgi dolu, iyi niyetli ve kendine güvenli kişiliğini mesleki alanda aldığı eğitimlerle birleştirerek pek çok insana yardımcı olmuştur.
Benim bir sıkıntım olduğunda, beni ilgi ve dikkatle dinler. Anlaşıldığımı hissederim ve sunduğu çözüm önerileriyle alternatif düşünceler geliştirmeme yardımcı olur.
İstanbul'da bir psikolojik danışman sorduklarında onu rahatlıkla tavsiye ederim. Özellikle evlilik sorunları, ilişki problemleri, ailelerin çocularıyla ilgili yaşadıkları sıkıntılar hakkında ona güvenle başvurabilirsiniz.

(Rüya TURNA, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 08-04-2009)

Filiz Hanım'la tanışmadan önce psikolojik destek almak, uzak ve zor gelen bir durumdu. Ancak hem iş yaşamında hemde özel hayatımda ciddi zorlanmalar yaşayınca kendimi mecbur hissettim ve bir arkadaşımın tavsiyesi ile Filiz hanımla tanıştım. Kendisinden aldığım destekle yaşantımı tekrar düzenledim, Kendimi çok farklı algılamaya başladım. Çevremden bendeki olumlu değişikliklere yönelik tepkiler almaya başladığımda da, psikolojik destekle problemlerimi tamamen çözebileceğimi anladım. Bu konudaki düşüncelerimi yakınlarımlada paylaşmaya başladım. Herkes böyle düşünmüyor olabilir ama ben yinede an... [DEVAMI..]
(ibrahim, Danışan, 13-04-2009)

Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Mutlu Evliliğin Sırları - Eşler Arasında Sağlıklı İletişim

MUTLU BİR EVLİLİK İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER


Psikologlar, araştırmalarında bozulan evliliklere neden olan etkenler üzerinde dururken, iyi evliliklerin özelliklerine bakmayı ihmal etmişlerdir. Psikolog Judith Wallerstein, en az dokuz yıldır evli olan 50 çiftin evliliklerine bakarak bu açığı kapamaya karar vermiştir. “Mutlu Evlilik: Aşk Neden ve Nasıl Devam Eder?” adlı kitabında, dokuz önemli psikolojik önlemden söz etmektedir. Yaptığı uzun süreli çalışmalar sonucunda Wallerstein bu dokuz görevi şöyle sıralamaktadır:
 • Çocukluktaki aileden duygusal olarak ayrılmanın sağlanıp, evliliğe tam anlamıyla yatırım yapmak, böylelikle iki aile ile olan bağlantıların tanımlanması,
 • Ortak değerler üzerinde bir birlik kurarken, iki kişinin de bağımsızlığına özen gösterilmesi,
 • Zengin ve zevkli bir cinsel yaşamın kurulması ve bunun aile ve iş yaşamından etkilenmemesinin sağlanması,
 • Çocuğu olan aileler için; ebeveynliğin getirdiği zor görevlerin göğüslenip, bebeğin evliliğe yaptığı etkilerin hazmedilmesi. Herkesin kendi bağımsız alanının kalmasına özen gösterilmesi,
 • Yaşamda yer alan kaçınılmaz krizlerle yüzleşebilmek ve başa çıkabilmek,
 • Zor durumlarda evlilik bağının gücünü koruyabilmek. Evlilik; çiftlerin farklılıklarını, öfkelerini ve çatışmalarını ortaya koyabildikleri bir “güvenli alan” olmalı,
 • Şaka ve neşenin yaşama geçirilmesi; sıkıntı ve insanlardan kopmanın engellenmesi,
 • Çiftin birbirlerinin sevgi, destek, beğenilme ve bakılma ihtiyaçlarını karşılaması,
 • Zamanın getirdiği değişikliklerle yüzleşirken, ilk günlerin romantik, ideal imgelerini canlı tutmak.

1. Aynı zamanlarda sinirlenmeyin: Çiftlerin aralarında bazı anlaşmazlıkların olması ve zaman zaman ufak tartışmaların yaşanması elbetteki çok doğaldır. Ancak önemli olan eşlerin aynı zamanlarda cok sinirli ve kızgın hareket etmemeleridir. Eğer eşiniz sinirliyse siz daha çok dinleyen ve gözleye taraf olun. Bir daha geri dönüşü olmayan sözlerden ve hareketlerden kaçının. Haklı olsanız bile ortamın sakinleşmesini bekleyin ve bir süre sonra düşüncelerinizi sakin bir ses tonuyla belirtin. Hem böylece isteklerinizin karşılanma şansı olacaktır.

2. Birbirinize bağırmayın: Bir tartışma esnasında o sesini yükseltti diye siz de sakın bağırmaya başlamayın. Bağırmak hiçbirşeyi çözmeyecektir. Sadece durumun biraz daha karışmasını ve hatta sarpa sarmasını sağlar. İki taraf da aynı anda birbirine bağırıp, çağırırsa sadece kavga etmiş ve gürültü çıkarmış olursunuz. Sesinizi hiçbir koşulda eşinize karşı yükseltmeyin. Sevgiden önce aranızdaki saygıyı koruyabilirseniz uzun yıllar süren mutlu bir evliliğiniz olur.

3. Eleştirilerinizi yumuşatın: Tabii ki eşinizin bir takım hareketlerini beğenmeyebilirsiniz. Ve bu konudaki düşüncelerinizi dile getirmekte de özgürsünüz. Ancak önemli olan bunu nasıl söylediğiniz... Onu değiştiremeyeceğinizi bilerek hareket etmelisiniz. Sözlerinizin olumlu yönde, sevgi dolu ve ılımlı olmasına özen gösterin. Yoksa hiçbir işe yaramaz. Sadece onu kırmış ve üzmüş olursunuz o kadar. Şu hareketinden nefret ediyorum yerine, hayatım bence böyle davranmak sana hiç yakışmıyor diyebilirsiniz. Yada öyle davrandığında ne hissttiğinizi söyleyin. “bana böyle davrandığında çok kırılıyorum” gibi.

4. Güç savaşına girmeyin: Eğer tartışmayı mutlaka birinin kazanması gerekiyorsa bırakın eşiniz kazansın. Aşkın bir güç savaşı olmadığını ve incelik istediğini bilerek hareket edin. Evlilik bu durumu daha da hassaslaştırır üstelik. Tartışmayı kimin kazandığı ya da kaybettiği ne kadar önemli sizin için? Bu konuda sakın hırslı olmayın. Neticede böyle küçük hesaplar yaparak bir ömrü o insanla geçiremezsiniz.

5. Arşivci olmayın, geçmişi geçmişte bırakın: Hiçbir zaman geçmişte yapılan hataları tekrar tekrar eşinize hatırlatmayın. Herhangi bir tartışma esnasında, birden bire konuyla ilgili ya da ilgisiz eşinizin çok eskiden yaptığı bir hatayı gündeme taşımayın. Bu konuyu saptırmanızın yanısıra olayı uzatmanıza da neden olacaktır. Unutmayın geçmişi değiştirmek mümkün değil!

6. Birbirinizi ihmal etmeyin: Niye evlendiğinizi unutmamalısınız. Hayatı, üzüntülerinizi ve sevinçlerinizi paylaşmak, hayattan iki katı daha fazla keyif almak için evlendiniz öyle değil mi? Birbirinizden farklı hayatlarınız olabilir, eşiniz maça giderken siz de eski kız arkadaşlarınızla dışarı çıkabilirsiniz. Bunlar evliliğinizi monoton ve sıkcı bir havaya girmekten kurtaracak küçük detaylardır. Ama bir plan yaparken eşinize hiç danışmıyor, onun fikrini almıyor ya da arkadaşlarınıza ondan daha fazla vakit ayırıyorsanız yanlış yoldasınız demektir. Önemli olan dengeyi kurmanız ve eşinizi herşeyden önce tutmanızdır.

7. Yatağa asla küs girmeyin yada kırgınlıklarınızda ayrı yatmayın: Gün içinde birçok şey yaşamış ve hatta şiddetli bir kavga etmiş olsanız da yatak odanıza dolasıyla yatağa asla dargın girmeyin. Yatmadan önce mutlaka tüm sorunlarınızı halledin. Aranızda çözülmemiş ve açıklığa kavuşmamış bir problemin olması ertesi günün de keyifsiz ve cansıkıcı olacağı anlamına gelir. Tartışmaları uzatan taraf olmayın. Yatak odanız sizin için özel bir dünya. O odaya sorunlarınızı taşımayın.

8. İltifat edin: Gün içinde en azından biri kere hayat arkadaşınıza güzel bir söz söyleyin. Eşinizin sizden güzel bir söz duyduğundaki mutluluğunu hiç fak ettiniz mi? Dünyadaki birçok kişinin onu hoş ya da çekici bulması bir yana asıl önemli olan sizin ne düşündüğünüzdür.

9. Özür dilemeyi bilin: Eğer yanlış bir şey yaptıysanız bunu itiraf edin ve özür dileyin. Hata yapmanız dünyanın sonu değil ki zaten. Önemli olan bunu fark etmiş olmanız. Ancak tabii ki bunu alışkanlık haline getirmeyin. Nasılsa özür diliyorum konu kapanıyor diye düşünmeyin.

10. Bir tartışma için iki kişi gerektiğini unutmayın: Bir düşünün bakalım tartışmalarınız neden çıkıyor ve nasıl büyüyor? Acaba sadece karşı tarafı suçlamak ne kadar gerçekçi? Sizin hiç mi payınız yok tartışmalarda. Elbetteki vardır. Bunu itiraf etmekle başlayın isterseniz ilk olarak işe. Kendinizi eleştirmekten korkmayın. Hep eşinizi suçlayarak bir yere varmadığınızı ve kimi zaman da hatanın kendinizide olduğunu kabul edin.

EVLİLİKLE İLGİLİ YANLIŞ İNANIŞLARDAN KURTULUN

1. Çocuk sahibi olmaK evliliği kurtarır.
2. Ana-babanın bir uzantısı ve mülkiyeti olan çocuk, onların çocukken düşündükleri ve davrandıkları gibi olacaklardır.
3. Çocuklar yaşlanan anne babalarına bakacaktır.
4. Ebeveynler çocuklarından saygı ve itaat bekleyebilirler ve görürler.
5. Bir çocuğa sahip olmak demek, kendinizi daima sevecek ve sayacak birine sahip olmak demektir.
6. Çocuk, ana babanın kendi isteklerini gerçekleştirebilmeleri için ikinci bir şanstır.
7. Eğer anne babalar doğru teknikleri öğrenirlerse çocuklarına istedikleri gibi şekil verebilirler.
8. Çocukların başarısızlığı ebeveynin hatasıdır.
9. Anneler doğal olarak babalardan daha iyi ebeveyndirler.
10.Anne babalık bir içgüdüdür ve hiçbir eğitim gerektirmez.

Evlilik Hakkındaki Gerçekçi Olmayan Beklentiler

Evlilik hakkında sahip olunan gerçekçi olmayan bazı beklentiler çoğu zaman ilişkileri güçleştiren ve çıkmaza sokan bir etken olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu beklentilerin bazı önemlileri aşağıda sıralanmıştır:

Eşler birbirinin en yakın dostudur:Eşlerin birbirinin en yakın dostu olması gerektiğini düşünmek ve eşin dışında yakın arkadaşa ihtiyaç olmadığına inanmak evlilik hakkındaki gerçekçi olmayan beklentilerden birisidir. Arkadaş da eş de bireyin gereksinim duyduğu kişilerdir ve birini diğerine değişmek son derece zordur çünkü her iki ilişki türünün de bireye farklı getirileri vardır. Çiftlerin kendilerinden ve eşlerinden böyle bir beklenti içinde olmaları evlilik doyumunu da olumsuz yönde etkilemektedir.

Ona her şeyi itiraf etmeliyim düşüncesi: Evlilik öncesindeki çiftlerin birbirleri hakkında bilgi sahibi olmaları ve birbirlerini tanımaya çalışmaları kadar doğal olan bir şey yoktur ancak eşlerin birbirlerine kendileri hakkında itiraflarda bulunurken dikkat etmeleri gereken noktalar vardır. İlişkiyi ne şekilde etkileyeceği belli olmayan konularda konuşulacaksa bu konuşma sırasında aile terapistinin de bulunması gerekli olabilmektedir.

Evlilikte %50- %50 paylaşım esastır: Bu inanç ilişkiler için gerekli ve işlevseldir çünkü çiftler arası eşit paylaşım ilişkinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için önemli bir koşuldur. Ancak ilişkilerin dinamiği içinde her zaman birebir bir eşitlik söz konusu olmayabilmektedir. Dolayısıyla, ilişki içerisinde verme ve almanın uzun bir zaman dilimi içerisinde düşünülmesi en sağlıklı olanıdır.

Çocuk sahibi olmak evlilikteki mutluluğun olmazsa olmaz koşuludur: Birçok insan çocuk sahibi olmanın bir evlilik için çok önemli olduğunu ve çocuk yetiştirirken çiftlerin kurduğu ortaklığın onları daha fazla birbirine bağlayacağını düşünür. Aynı zamanda çocuk sahibi olmanın eşler arasındaki sorunların çözümünde yardımcı olacağı görüşü de oldukça yaygındır. Bu tür düşünceler çocuk sahibi olma konusunda verilecek yanlış kararların en önemli sebeplerinden birisidir. Başarısız bir ilişkinin olduğu ortama bir birey daha eklemek yapılabilecek en tehlikeli şeylerin başında gelmektedir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Mutlu Evliliğin Sırları - Eşler Arasında Sağlıklı İletişim ile İlgili Kavramlar : mutlu evlilik, mutlu evlilik sırları, eşler arasında iletişim, mutlu aile, mutlu yuva, sağlıklı aile
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Mutlu Evliliğin Sırları - Eşler Arasında Sağlıklı İletişim" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Savunma Mekanizmaları ve Anksiyeteden Kurtulma
 • Erteleme Hastalığı Nedir ve Nasıl Baş Edilir?
 • Kardeş Kıskançlığında Anne Baba Ne Yapabilir?
 • Evlilikte Aldatma ve Aldatılma - Sadakat ve Sadakatsizlik
 • Çocuk ve Ergenlerde Karşıt Olma - Karşı Gelme Bozukluğu
 • Çocuk Neden İnatçıdır?
 • Çocuğun Yalan Söylemesi- Çocuklar Niçin Yalan Söyler?
 • Kardeş Kıskançlığının Sebepleri ve Kardeş Kıskançlığı Karşısında Neler Yapılabilir
 • Etkili İletişim- Ego ve Ego Geliştirici Dil
 • Çocuk ve Ergenlerde Davranış Bozuklukları
 • Çocuklarda Ölüm Kavramı ve Yas
 • İletişimde Empati - Empatik İletişim
 • Yaşam Değişim Dönemleri - Yaşam Döngüsü
 • Liderlik ve Lider Davranış Biçimleri
 • İletişimde Olumlu Kelimelerin Gücü – Yaratıcı Düşünce
 • Erkeklerde ve Kadınlarda Aldatma Nedenleri- Sadakatsizlik
 • Sevgili/Eşten Ayrılık Aşamaları ve Yas Tutmak
 • Çocuk Psikolojisinde Renklerin Önemi
 • Eşler Arasında Suçlama Davranışı ve Yaşanan Tartışmalar
 • Kadına Yönelik Şiddet- Kadına Yönelik Şiddetin Arkasındaki Psikolojik Neden
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  04:44
  Top