2007'den Bugüne 83,610 Tavsiye, 26,258 Uzman ve 18,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Burun Estetiği İçin Nefes Almaktan Vazgeçmeyin!
MAKALE #528 © Yazan Op.Dr.Tamer HALİLOĞLU | Yayın Aralık 2007 | 7,318 Okuyucu
Bir kulak burun boğaz hekiminin en sık karşılaştığı sorunlardan biri burun tıkanıklığı şikayetidir. Burun tıkanıklıkları ayrıca yapısal bozukluklar nedeniyle de oluşur. Yapısal bozukluklar ya doğumsal ya da kaza gibi sebeblerle sonradan kazanılmış olabilir. Bunların başında hastaların estetik görünüş olarak ta şikayet ettiği burun sırtındaki eğriliktir (hamp).

Şekil 1: Burun sırtındaki hamp.

Burun sırtındaki eğrilikler düzgün bir kemer şeklinde veya sağa veya sola eğrilik şeklinde de olabilir. Bu tarz kemerli eğrilikler çoğunlukla beraberinde burun içi bölme eğriliğini de (deviasyon) içerir. Burun estetiği olmak isteyen hastaların büyük bir çoğunluğunda burun içi bölme eğriliği de (Deviasyon) vardır. Estetik carrahlar ameliyat sonrası burun düşmesinden çekindikleri için genellikle burun bölme eğriliği seviyesine kadar inmezler. Teknik olarak yanlış olmasa da eğer hastanın deviasyona bağlı burun tıkanıklığı şikayeti varsa bu devam edebilir

Şekil 2: Tip

. Ayrıca tip plastiği için nazal valv seviyesinde burun tipini güzelleştirmek için yapılan müdahalelerle valv açısı daralabilir. Nefes almanın en önemli noktası olan bu bölgede oluşacak sorunlar da burun tıkanıklığı şikayetini arttıracaktır. Sorunların artmasında başlıca neden nazal valvdeki açıların tip müdahaleleri sonucu daralmasıdır.

Şekil: 3 Nazal valv

Burun estetiği ameliyatlarında eğer hastada deviasyona bağlı burun tıkanıklığı şikayeti yoksa klasik ameliyat teknikleri ile başarılı sonuçlar alınır. Ancak beraberinde burun bölme eğriliği varsa ve burun tipine de müdahale yapılacaksa hastanın burundan nefes almasını da sağlayacak şekilde septum ve tip desteğini yaparak tekniği uygulamak gerekir.

Şekil 4: Tip operasyon sonrası

ESTETİK BURUN AMELİYATI HAKINDA HERŞEY

Nefes almadaki işlevi dolayısıyla kişinin en hayati organlarından birisi olan burun, aynı zamanda kişinin dış görünümündeki en önemli faktörlerden biridir. Burnun görünüşündeki bir orantısızlık kişinin sosyal hayatını ve psikolojisini doğrudan etkilediği için, yüzde yapılan estetik ameliyatların büyük bir bölümünü burun estetik ameliyatları oluşturur. Burun kemik ve kıkırdaktan oluştuğu için kemik ve kıkırdaklar hem burun sırtında, hem de burun içinde bulunmaktadır. Estetik ameliyatlarda burun sırtındaki yapılar önemlidir. Çünkü burnun görünümünü daha çok bunlar etkiler. Burundaki şekil bozuklukları genellikle yapısal veya sonradan oluşan darbeler sonucu oluşur. Şekil bozukluğu bazen de burun içindeki herhangi bir ameliyatın komplikasyonu olarak meydana gelebilir. Bu durumda da estetik ameliyat gereklidir. Estetik ameliyatın mutlaka yapılıp yapılmaması gerektiği tartışılan bir konudur. Yapısal olarak gelişen ve hastanın psikolojisini etkilemeyen şekil bozukluklarının, eğer burun tıkanıklığı gibi bir şikayette yapmıyorsa düzeltilmesi gerekmez. Ancak hastada burnu ile ilgili olumsuz düşünceler varsa bu durum hastanın sosyal durumunu etkiler. Ayrıca burun içinde de problem varsa, bu problem giderilirken dıştaki şekil bozukluğu da düzeltilebilir. Genel olarak estetik ameliyatın yapılması hastanın tercihine bağlıdır.

Hastayı beklentiye sokmamalı

Ameliyat öncesinde hastayı hiçbir zaman hastayı 'senin burnun böyle olacak' şeklinde bir beklentiye sokmamak gerekir. Hastanın da yapılacak işlemin bir ameliyat olduğunun farkında olması gerekir. Ameliyat lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Ancak daha çok genel anestezi tercih edilmektedir. Ameliyatta yapılacak işlem burundaki şekil bozukluğuna göre değişir. Burun kanatlarını oluşturan kıkırdaklar, eşit şekilde ve burun kanatlarında çökmeye yol açmayacak şekilde çıkarılır. Diğer kıkırdaklarda da mevcut şekil bozukluğu değerlendirilerek düzeltmeler yapılır. Burun kemiği değişik yerlerden kırılarak şekil bozukluğuna yol açan kısmı çıkarılıp diğer kısımlarına uygun şekil verilir. Küçük çıkıntılar törpülenir. Burnun kendi kıkırdak veya kemiklerinin yeterli veya uygun olmadığı durumlarda vücudun başka bölgelerinden faydalanılabilir. Bu amaçla kulak kıkırdakları, kaburga kıkırdakları veya leğen kemiği kullanılabilir. Ameliyatın sonunda burun içine tampon konur, burun dışına da alçı yapılır. Komplikasyon olmaması halinde hasta aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilir. Burun estetiği yapılırken burun içindeki deviasyon, et büyümesi gibi durumlarda düzeltilebilir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Burun Estetiği İçin Nefes Almaktan Vazgeçmeyin!" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Tamer HALİLOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Tamer HALİLOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tamer HALİLOĞLU Fotoğraf
Op.Dr.Tamer HALİLOĞLU
İstanbul
Doktor "Kulak, Burun, Boğaz - KBB"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Tamer HALİLOĞLU'nun Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,669 uzman makalesi arasında 'Burun Estetiği İçin Nefes Almaktan Vazgeçmeyin!' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kış Hastalıkları Aralık 2007
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:28
Top