2007'den Bugüne 90,300 Tavsiye, 27,791 Uzman ve 19,731 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kedi ve Köpekteki Tüy Dökülmesi
MAKALE #581 © Yazan Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR | Yayın Ocak 2008 | 47,347 Okuyucu
KEDİ-KÖPEKTEKİ TÜY DÖKÜLMESİ

Kedi-köpekteki tüy dökülmesi insanda KİST yapar mı?

Veteriner hekim sıklıkla bu soruyla karşılaşıyor. Kedi-köpek tüyünün kist yapma safsatası söylenir durur..Adana gibi güney, güneydoğu bölgesinde yenen ÇİĞKÖFTEDEN insana kist bulaşma olasılığı daha yüksektir. Yine iyi yıkanmamış maydanoz, tere gibi sebzelerden kist bulaşması daima söz konusudur. Kedi-köpeğin tüyünün dökülmesi evcil hayvan sahiplerinin arzu etmedikleri bir durumdur. Kist bulaşma riski düzenli kist iğnesi yapılan ( 3 ayda bir kez ) hayvanlarda problem değildir. Kist iğnesi kedi-köpeğinizi,sizi,eşinizi,çocuklarınızı hidatik kist hastalığından korur.

Kedi-köpek tüyünün dökülmesi normal midir ?

Tüy yada kılların dökülmesi fizyolojik bir hadisedir. Nasıl ki insanların saçları banyodan sonra,taranma sırasında dökülürse,evcil hayvanlarınki de dökülür.Önemli olan dökülmenin miktarı ve sıklığıdır.Aşırı kıl-tüy dökülmesi hayvan sahibini rahatsız eder.Evin içerisi,koltukların üzeri,halılar,hayvan sahibinin giysileri tüy içerisinde kalır.Bu istenmez.
Tüy dökülmesinin normal ölçülerde olması önemlidir.

Aşırı tüy dökülmesinin sebepleri nelerdir?

Kedi ve köpeklerde deri hastalıkları bakım, beslenme,stres gibi hazırlayıcı sebeplerin yanı sıra,sistemik bir hastalıktan sonra görülebilir. Deri hastalıklarının asıl nedenleri arasında viral,bakteriyel,mantar gibi mikotik enfeksiyonlar,uyuz ,pire,kılkurdu,solucan gibi paraziterler,tasma sürtmesi gibi travmatik nedenlerledir.Sıklıkla görülmese de kimyasal maddeler ve tahriş edici ilaçları sayabiliriz.

Tüy dökülmesinin hazırlayıcı sebepleri ?

Bakım şartlarının uygun olmaması: Örneğin,derinin yetersiz bakımı,özellikle yıkanmaması ve yeterli temizlenmemesi veya yıkanan hayvanın kurulanmaması ıslak bırakılması,taranmaması gibi.Hayvanın sık yıkanması da deriye zarar verir.Deri üzerinde bulunan yağı ve koruyucu tabakanın yok eder.Bu da çeşitli enfeksiyonlara sebep olabilir.İnsanların kullandığı şampuanlar deri ph’ını bozar.Köpek-kedi şampuanı kullanılmalıdır. Beslenmenin yeterli ve dengeli olmaması:Düzenli mama verilmeli,mama
miktarı yeterli olmalı,aşırı beslemeden kaçınılmalı.Günlük yediğinde protein,yağ,vitamin ve mineraller dengeli ve yeterli olmalıdır.Kuru mama yedirmek en mantıklısıdır.Kuru mamalar ekonomiktir ve bilimsel olarak hazırlanmıştır.Ani mama markası değiştirilmemelidir.Tek yönlü olarak hayvan severek tüketiyor diye tavuk eti-ciğeri verilmemeli.Tavuk etinin sürekli verildiği kedi-köpeklerde tüy dökülmesinin yanı sıra kaşıntı , kızarıklık gibi alerjik belirtilerde görülür. Kedi-köpeğin stres altında olması:Mevsim değişiklikleri stres nedenidir. Adana gibi nem oranı çok yüksek yerlerde,hayvanların deri problemleri daha çok görülür.Sistemik hastalıklar hayvanda stres yaratır ve tüy dökme artabilir. Hayvanın gebe olması,laktasyon(emzirme)dönemi tüy dökülmesini artırır.

Paraziter deri hastalıkları nelerdir?

Kedi köpekler dolaştıkları yerlerden veya hayvan sahiplerinin kendi ayaklarıyla getirdikleri bit,pire,kene gibi dış parazitlere maruz kalmaktadır. Dış parazitlerin yanında kıl kurdu,solucan gibi iç parazitlerde petlerinize bulaşmaktadır.Bit,pire kedi köpekte şiddetli kaşıntıya sebebiyet vermektedir. Alerjik bir şekildeki sürekli irritasyondan kıllarda dökülme görülür.İç parazitlerin çoğalmasıyla beslenemeyen hayvanda tüylerinde karışıklık ve döküntü oluşur.Mineral ,vitamin eksikliğinde öncelikle deride sorun yaşanır.

Uyuz etkenler(akarlar) şiddetli kaşıntı ve kıl dökmeleriyle karakterize, bulaşıcı deri hastalığı meydana getirmektedir.Hastalığı oluşması bakım ve besleme koşullarına bağlıdır.Kedi ve köpeklerin baş ve kulaklarında görüleceği gibi ,hayvanın bütün vücudunda yaygın şekilde görülür. Sarkoptes canis,Otodectes cynotis ve Notoedres cati uyuz etkenleri deri hastalığını oluştururlar.

Derinin mantar hastalıkları :

Trikofiti,derinin yüzeysel mikotik enfeksiyonudur. Enfeksiyon direk temasla veya bulaşık kafes,fırça,tarak ile mekanik olarak oluşur. Özellikle uzun tüylü enfekte kediler bulaşma için risk oluşturur. Lezyonlar baş,kulak,yanak ,kuyruk ve bacaklara lokalize olur.
Tipik olaylarda sınırları belirgin oval,yuvarlak kılsız,kızarık,kaşıntılı, kılsız yerler görülür.Mantar oluşumunu önleyici veteriner hekimlerde mantar aşısı mevcuttur.

Tüy dökülmesini azaltacak veya önleyecek tedbirler :

Kedi ve köpeğin;
1)Dengeli ve düzenli beslenmesi.
2)İç ve dış parazitlerden hayvanın temizlenmesi.
3)Aşı programının düzenli uygulanması
4)Yıkama ,kurulama ve taranması
5)Tıraş yapılması.
6)Stresli dönemlerinde vet.hekimin kontrolünde ilaç kullanılması.
7)Barındığı yerin hijyeninin sağlanması.

İ.SERDAR SAYAR
Vet.Hekim
Denizpet veteriner kliniği
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Kedi ve Köpekteki Tüy Dökülmesi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     3 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR'ın Makaleleri
► Kedi ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi Vet.Hek.Dr.Mahir KAYA
► Kedi ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi Vet.Hek.Işıl KARATAN
► Kedi-Köpekte Tüy Dökülmesi Problemi Vet.Hek.Oğuz SEYFİ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,731 uzman makalesi arasında 'Kedi ve Köpekteki Tüy Dökülmesi' başlığıyla benzeşen toplam 23 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Köpek Göz Hastalıkları ÇOK OKUNUYOR Eylül 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:16
Top