2007'den Bugüne 85,912 Tavsiye, 26,758 Uzman ve 19,091 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!



Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Ada
YAZI #1619 © Yazan Psk.Süleyman ÇOKAY | Yayın Şubat 2013
SİZİN BİR ADANIZ VAR MI?

Thomas Cook, bir araştırma gezisi sırasında Atlas Okyanusu'nun bir yerinde; milyonlarca kuşun havada çığlıklarla daireler çizerek uçtuğunu görür. Kulakları sağır edecek kadar yüksek sesle çığlıklar atan kuşlardan yorulanlar, okyanusun dev dalgalarına atılarak intihar ederler.
Bu olayı yıllar boyunca birçok balıkçı görür, birçok bilim adamı araştırır.
Kuş bilimcileri yaptıkları araştırmalarda göçmen kuşların farklı yönlerden gelerek okyanusta bu noktada birleştiklerini keşfederler; ancak intihar etmelerinin nedenini çözemezler.
Yıllar süren araştırmalar sonucunda bu trajik olayın yaşandığı yerde bir ada olduğunu, kuşların göç yolu üzerinde bulunan bu adanın deprem sonucunda okyanusa gömüldüğünü bulurlar.
Bizlerin yokluğunu bile fark edemediğimiz ada; kuşlar için göç yollarının vazgeçilmez durağıdır. Kuşlar, binlerce yıllık alışkanlıkla adanın yerini bilmektedirler ve yıpratıcı bir yolculuktan sonra onlara hayat verecek adayı aramakla geçirirler zamanlarını.


Kuşlardan yola çıktığım yeni yılın ilk yazısında hepimizin hayatında bir adanın olması gerektiğini vurgulamak istiyorum. Yaşantımıza yeni soluk getirecek, durup dinlenmemizi sağlayacak bir ada. Günlük işlerimizin arasında, zaman hızla akıp giderken çevremizde olup bitenleri takip edemeyiz hatta kendi içimizde olup bitenleride farkedemeyiz. İşte bu noktada bizim bir adaya ihtiyacımız olur. Ada bir eş,bir sevgili, bir dost,bir çocuk olabilir. Herkesin adası farklıdır. Önemli olan bir adaya sahip olmak yada ada olmaktır. Böylece bir çok iç ve dış güzelliğide yakalama şansınıda elde etmiş oluruz.

Yaşam görecelidir. Yaşanarak yürünmüş sokaklar, yaşanmadan yürünmüş sokaklardan daha fazla şeylerdir. Eğer kendimizi ve adamızı fark etmeden bir yıl geçirirsek, bir yıl 365 gün eder. Eğer, fark ederek bir yıl geçirirsek, bir yıl 365 günden daha fazla eder.

“Uzak düşün, yakın yaşa” diyerek hepinize iyi seneler diliyorum

SÜLEYMAN ÇOKAY
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Süleyman ÇOKAY Fotoğraf
Psk.Süleyman ÇOKAY
Aydın (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi5 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Süleyman ÇOKAY'ın Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,091 uzman makalesi arasında 'Ada' başlığıyla eşleşen başka makale bulunamadı.
► Sosyal Fobi ve Atılganlık Ağustos 2015
► Liderlik Ekim 2013
► Kavram Haritaları Haziran 2013
► Beyin Temelli Öğrenme Şubat 2013
► Örgütsel Stres Şubat 2013
► Kelebek Etkisi Şubat 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:24
Top