2007'den Bugüne 82,337 Tavsiye, 26,076 Uzman ve 18,278 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Kedi ve Köpeklerde Soğan Zehirlenmesi
YAZI #1891 © Yazan Vet.Hek.Işıl KARATAN | Yayın Kasım 2013
SOĞAN ZEHİRLENMESİ

Soğanlar , Allium cinsine ait bitki grubunun üyeleridirler. Bu grubun diğer üyeleri sarımsak, pırasa, soğancık ve Frenk soğanıdır.

Bir miktar soğan, soğan tozu ve pişirilmiş soğan kedi ve köpeklerde anemi yani kansızlığa sebep olabilecek ciddiyette kırmızı kan hücrelerinin ( eritrosit) yıkımlanmalarına sebep olmaktadır.

Soğanlar, kedi ve köpeklerin alyuvarlarını ( kırmızı kan hücrelerini ) oksidatif hasara uğratarak parçalanmalarına ve yok olmalarına neden olmaktadırlar.

Kedi ve köpeklerde bu hasarın taze soğan, kuru soğan ya da soğan tozu içerikli mamalardan kaynaklanabileceği rapor edilmiştir.

Bir çalışmada, köpeklerde günde bir kez 3 gün süreyle, kilogram canlı ağırlıkları başına 30 gram ( 30gr/ kg ) soğan tüketmekle “ hemolitik anemi”nin yani kansızlığın geliştiği kanıtlanmıştır.

Ticari bebek mamalarında aroma amaçlı kullanılan soğan tozu, bu mamalar ile beslenen yavru kedilerde soğan zehirlenmesine ve önlem alınmadığı takdirde ölümlerine neden olmaktadır.

Soğan zehirlenmesinin klinik belirtileri; hemolitik anemi yani kansızlık, soluk muköz membranlar, dudak içleri ve göz kapağı içlerinin mermer beyazı bir renk alması, halsizlik, vücut sıcaklığında azalma, solgunluk ve yorgunluk, nefes nefese kalma, kalp atışlarında artış, koyu renkli idrar çıkışı ( hemoglobinüri ), kusma, kaslarda güçsüzlük vb olarak göze çarpar…

Özellikle sokakta bulduğumuz, annesiz yavruları biberon ile besleyerek hayatta kalmalarını sağlamaya çalıştığımız çoğu durumda hemen en yakın marketten satın aldığımız bebek mamalarını kullanırız. Bu mamaların içeriğinde var olan soğan tozu bilmeden kurtarmaya çalıştığımız yavrunun ölümüdür aslında…

Ev yemeği ile beslenen kedi ve köpeklerin insan gıdası ile beslenmesi sonrası metabolizmalarında gerçekleşebilecek tüm hasarlar için lütfen veteriner hekiminizden bilgi alınız. “Kedim ve köpeğim hangi gıdaları tüketebilir, hangileri onu yavaş yavaş zehirler ?” bu soruyu mutlaka hekiminize sormalısınız?

Bu nedenle, lütfen bu hasta bilgilendirme notunu okuduğunuzda silmeden evvel tüm hayvan sever dostlarınızla paylaşınız…

Hatalı yardımlar ölüm nedenidir.

Lütfen hayvanlarla ilgili ne olursa olsun mutlaka veteriner hekiminize danışınız…

Işıl Karatan
Veteriner Hekim
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Işıl KARATAN Fotoğraf
Vet.Hek.Işıl KARATAN
İstanbul
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi100 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Işıl KARATAN'ın Makaleleri
► Köpeklerde “xylitol” Zehirlenmesi Vet.Hek.Işıl KARATAN
► Kedi ve Köpek Zehirlenmesi Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR
► Kedi ve Köpeklerde Kan Grupları Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
► Kedi ve Köpeklerde Polisitemi Vet.Hek.Alper BAYRAKAL
► Kedi ve Köpeklerde Zehirlenmeler Vet.Hek.Bora BİLGİN
► Kedi ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi Vet.Hek.Dr.Mahir KAYA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,278 uzman makalesi arasında 'Kedi ve Köpeklerde Soğan Zehirlenmesi' başlığıyla benzeşen toplam 16 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


06:50
Top