2007'den Bugüne 92,309 Tavsiye, 28,219 Uzman ve 19,978 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Yemek Yemeyen Çocuklar
YAZI #2887 © Yazan Uzm.Psk.Dnş.Tuğba KURT | Yayın Şubat 2016
Çocuğunuzun yemek yeme biçimini anne- babasının ya da çevresindekilerinin yemek yeme davranışlarını gözlemleyerek bu kalıpları kendinde yerleştirerek oluşturur. Yemek yeme alışkanlığını kazandırılmasında izlenecek yol şudur;
1.Çocuğunuz için yemek yeme zamanı zevkli bir hale dönüştürülmeli güç gösterimine girilmemelidir.
2.Çocuğunuza sınırlı ölçüde seçenek sunun sevdiği bir şeyi sınırlandırarak sizin istediğinizi yemeye de yönlendirme imkanı yaratın.
3.Çocuğunuz masada görgü kurallarına uyduğunda onu ödüllendirin. Yerinde oturduğu zaman, çatalı bıçağı gerektiği gibi kullandığı ve sakin bir şekilde konuştuğu zaman ona olumlu geri bildirim verin.
4.Öğünlerin süresini ve miktarını sınırlayın. Çocuğunuzun yemeğini saatlerce uzatmasına izin vermek yerine onunla anlaşıp yemeğini bitirmek zorunda olduğunu ve bunu 20-30 dk tamamlaması gerektiğini söyleyin. Yemeğin ölçüsü sizin midenize göre değil çocuğunuzun midesine göre olması esastır.
5.Çocuğunuza yemek yeme konusunda baskı yapmayın. Yemek yemesi konusundaki ilginizi anlarsa bunu kullanmaya çalışabilir. Bu yüzden onu yemeye zorla oturtmak yerine öğünleri olabildiğince basit zevkli hale getirmeye çalışın. Yemekte sevdiği yemekten de bulundurmaya çalışın yemekleri azar azar tabağına koyun.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tuğba KURT Fotoğraf
Uzm.Psk.Dnş.Tuğba KURT
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi27 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Dnş.Tuğba KURT'un Makale ve Yazıları
► Çocuklar ve Yemek Yeme Psk.Büşra BÖREKÇİ
► Yemek Bağımlılığı Psk.Fazilet ARKAT
► Çocuklarda Yemek Seçme Psk.Seda BOYACIOĞLU
► Duygusal Yemek Yeme Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI
► Yemek Yemenin Psikolojisi Psk.Esra TAŞDEMİR SEYİTOĞLU
► Çocuğum Yemek Yemiyor Psk.Atiye KAYTAZOĞLU
► Aşırı Yemek Yeme Nedir? Abdullah ÖZER
► Çocukta Yemek Yeme Sorunları Dr.Psk.Dnş.Ayfer SUMMERMATTER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,978 uzman makalesi arasında 'Yemek Yemeyen Çocuklar' başlığıyla benzeşen toplam 37 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Ebeveynlik Tutumları Şubat 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:46
Top