2007'den Bugüne 92,182 Tavsiye, 28,194 Uzman ve 19,962 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kaybı Olan Çocuğa Ne Söylenebilir? Neler Yapılabilir? / Yas Süreci
YAZI #2889 © Yazan Uzm.Psk.Dnş.Tuğba KURT | Yayın Şubat 2016
► Olayın ne olduğu kısa, ama doğru bir şekilde en güvendiği yetişkin tarafından iletilmelidir.
► Kaybı yaşayan yetişkinler genelde çocuklarından duygularını saklamaya çalışmaktadırlar ve bunun doğru olduğunu düşünmektedirler. Oysaki tam tersine yetişkinlerin duygularını dışa vurmaları, çocuklarının ebeveynlerinin ne hissettiklerini görmelerine izin vermeleri gerekir. Hiçbir şey olmamış gibi davranmak, çocuğun kendi içinde birçok duygusunu bastırmasına neden olur ve iç huzursuzluğuna yol açar. Duyguların ifade edilebileceğini görmek çocuğu rahatlatır.
► Çocuğa, konu ile ilgili soru sorması için fırsat verilmeli, sorduğu sorulara da elden geldiğince doğru cevaplar verilmelidir. Eğer cevabı bilmiyorsanız bunu da açık yüreklilikle ifade etmelisiniz.
► Çocuk, sık sık kendi ölümüyle ve sizin ölümünüzle ilgili sorular sorabilir. Bu sorulara da doğru yanıtlar vermek önemlidir. Çocuklara herkesin bir gün öleceği, ama şu anda bunu düşündürecek bir neden olmadığı anlatılmalıdır. Gündelik düzeyde bir ailenin alışık olduğu yaşamın olabildiğince aynı şekilde devam etmesi sağlanmalı, rutinlerin bozulmamasına dikkat edilmelidir.
► Yaşadığı kayıp sonucu agresif ve saldırgan davranışlar gösteren çocuğa davranışları yüzünden kızmak, öfkelenmek yerine davranışlarının sonuçları üzerine konuşulmalıdır. Aynı zamanda duygularını ifade edebilecekleri sohbet ortamları yaratılmalıdır.
► Çocuğun davranışları üzerinde en dikkat edilmesi konular ve aileye durumla baş edemediğini gösterdiği sinyaller şunlardır; süreklilik gösteren kontrolsüz davranışlar, en kısa süreli ayrılıklara bile dayanamama, duygularının hiçbirini ortaya konulamamasıdır. Bu gibi durumlar gösterdiğinde çocuğunuz için psikolojik destek almak gerekmektedir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tuğba KURT Fotoğraf
Uzm.Psk.Dnş.Tuğba KURT
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi27 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Dnş.Tuğba KURT'un Makale ve Yazıları
► Sevilen Birinin Kaybı: Yas ve Kayıp Süreci Dr.Psk.Dnş.H.Hüseyin DOĞAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,962 uzman makalesi arasında 'Kaybı Olan Çocuğa Ne Söylenebilir? Neler Yapılabilir? / Yas Süreci' başlığıyla benzeşen toplam 36 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Yemek Yemeyen Çocuklar Şubat 2016
◊ Ebeveynlik Tutumları Şubat 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


07:11
Top