2007'den Bugüne 92,396 Tavsiye, 28,228 Uzman ve 19,987 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Lahanagillerin Sağlığa Etkisi
YAZI #318 © Yazan Dyt.Ferin BATMAN | Yayın Şubat 2009
LAHANAGİLLERİN SAĞLIĞA ETKİSİ
Her sebze ve meyvenin mevsiminde yenmesi taraftarıyım. Tabi normalde, işin içine suni üretim teknikleri girmeden önce, neyin hangi mevsimde yetiştiğini doğru dürüst hatırlayabilirsek..
Kış sebzelerinin başlıcaları lahanagillerdir. Bana danışanlara da sık sık önerdiğim gibi kışın kilo vermek veya korumak, sağlıklı beslenmek istiyorsanız lahanagilleri kullanarak çok lezzetli tarifler geliştirebilirsiniz.
BROKOLİ
Önemli bir K, C ve A vitamini, folat ve diyet posası kaynağıdır. Fosfor, potasyum, magnezyum, B6 vitamini ve E vitamini yönünden de zengindir. Brokoli;
• Sülforafan ve indol isimli kansere karşı koruyucu iki bitkisel besin bileşenini içerir. Araştırmalar bu bileşenlerin özellikle tümör büyümesini ve yayılmasını engellediğini, vücudu toksinlerden arındıran enzimlerin etkinliğini artırdığını göstermiştir.
• Yapısında bulunan sülforafan sayesinde ülsere neden olan H.pylori enfeksiyonuna karşı koruma sağlayarak, mide hücrelerinin zarar görmesini engeller.
• Potansiyel olarak kanser geliştirici etkiye sahip olan ve serbest radikal adı verilen zararlı maddelere karşı hücrelerin korunmasını sağlar.
• UV ışınlarının zararlarına karşı cildi koruyucu etkiye sahiptir.
• Kalp hastalıkları riskini azalmasına önemli bir katkısı bulunur.
• öz hücrelerini serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruyarak katarakt gelişimini önler.
• 1 porsiyonu (8 yemek kaşığı) yaklaşık 37 kaloridir ve 62 mg C vitamini içerir, dolayısıyla kalsiyum emilimini önemli düzeyde artırır ve kemikleri korur.
• Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.
BRÜKSEL LAHANASI
Brüksel lahanası besin öğesi içeriği zengin bir sebzedir. C vitamini ve K vitaminin mükemmel kaynağıdır. Folat, A vitamini, manganez, diyet posası, potasyum, B6 vitamini ve tiamin açısından iyi bir kaynakken, omega-3 yağ asitleri, demir, fosfor, protein, magnezyum, riboflavin, E vitamini, bakır ve kalsiyum da içeren önemli bir besindir. Hastalıklara karşı savaşan sülforafan, indoller, glukosinolatlar, izotiyosiyanatlar, komarin ve fenollar gibi pek çok bitkisel kimyasalı içerir. Brüksel lahanası;
• Kanser de dahil olmak üzere hastalıklara karşı vücudun doğal savunma sisteminin aktivitesini artırır. Kanserli hücrelerin gelişimini kolonda % 41-52 oranında azalttığı, karaciğerde ise %27-67 oranında azalttığı gösterilmiştir.
• Diğer sülfürlü sebzelerde de bulunan yapısındaki sülforafan isimli bileşenle vücudun detoksifikasyon enzimlerini etkinleştirir. Bu sayede özellikle prostat, kolon ve akciğer kanser riskini oldukça azaltır.
• Vücudun suda eriyen birincil antioksidanı olan C vitaminin önemli bir kaynağı olması nedeniyle kollajen dokunun oluşmasına ve bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcıdır.
• Ayrıca A vitamini içeriği ile de vücudun enfeksiyonlara karşı korunması ve cilt sağlığı için önemlidir.
• Hem çözünür posa hem de çözünmez posa olmak üzere yüksek posa içeriğine sahiptir. Bu sayede tokluk hissi vererek açlığı dengelemesinin yanında kolon sağlığının korunmasına da yardım ederek, divertiküller ve kolon kanseri gibi hastalıklara karşı koruyucudur.
• Romatoit artrite karşı koruma sağlar.
• Zengin folat içeriği ile nöral tüp defekti gibi doğumsal defektlere karşı bebek sağlığını korur.
KARNABAHAR
Yapısında yeşil klorofilin bulunmaması nedeniyle diğer sülfürlü sebzelerden renk olarak farklıdır. C vitaminin, folatın ve posanın oldukça önemli bir kaynağıdır. Ayrıca B5 vitamini, B6 vitamini, manganez ve omega-3 yağ asitlerini de içerir. Karnabahar;
• İçeriğindeki bileşenler sayesinde brokoli, lahana gibi sülfürlü sebzelerle birlikte karaciğerin toksinleri zararsız hale getirmesini sağlar. Eğer zararlı moleküller karaciğer tarafından etkisiz hale getirilmezse, hücre membranları ve DNA molekülüne zarar vererek kanser yapıcı hücrelerin oluşmasına ve gelişmesine neden olurlar.
• Vücudun temizleyen sebzelerden biridir.
• Zerdeçal ile lezzetlendirilmiş karnabahar özellikle erkeklerde prostat kanserine karşı koruyucudur.
• Romatoit artrite karşı koruma sağlar.
KARALAHANA
Lahana yuvarlak şekilli, iç kısımdaki yaprakları güneş ışığı görmemesi nedeniyle dış kısımdaki yapraklara göre daha açık renkli olan sülfürlü sebzelerden biridir. Mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Posa, manganez, folat, B6 vitamini, potasyum ve omega-3 yağ asitlerini içerir. Tiamin, riboflavin, kalsiyum, potasyum, magnezyum, A vitamini ve protein için de önemli bir kaynaktır. Lahana;
• Vücudu serbest radikallere karşı koruyarak DNA hasarını engeller ve böylece kanserli hücrelerin gelişimini engeller.
• Gastrointestinal sistemin sağlığının korunmasına yardım eder.
• Özellikle kadınlarda östrojen hormonunun toksik etkisini engelleyerek meme kanserine karşı koruyucu etki gösterir.
• Çiğ lahana suyu mide ülserinin tedavisine karşı etkilidir. Yapılan bir çalışmada her gün bölüm bölüm olmak üzere toplamda tüketilen 1 litre taze lahana suyunun 10 günlük sürede ülseri iyileştirdiği bulunmuştur.
• Alzheimer hastalığına karşı koruyucudur. İçeriğindeki antioksidan polifenoller beyin hücrelerini zararlı maddelerin etkilerine karşı korur.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ferin BATMAN Fotoğraf
Dyt.Ferin BATMAN
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi123 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Ferin BATMAN'ın Makaleleri
► Yumurta ve Sağlığa Etkileri Dyt.Beste PULAT
► Edamam’ın Sağlığa 8 Faydası Dyt.Yunus Emre UZUN
► Fonksiyonel Besinler ve Sağlığa Olası Etkileri Dyt.Refiye Yağmur ELMASTAŞ
► Beslenmenin Kanser Oluşumuna Etkisi Dyt.Asuman AKÇAY KEPEZLİOĞLU
► Fitoöstrojenlerin Meme Kanserine Etkisi Dyt.Asuman AKÇAY KEPEZLİOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,987 uzman makalesi arasında 'Lahanagillerin Sağlığa Etkisi' başlığıyla benzeşen toplam 87 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Sonbaharda Beslenme Kasım 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:57
Top