2007'den Bugüne 81,703 Tavsiye, 25,947 Uzman ve 18,152 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Tuvalet Eğitimi Savaşa Dönüşmesin
YAZI #4835 © Yazan Psk.Nihan ARDA ALPMAN | Yayın Haziran 2018
Yaklaşık 24 ay ile başlayan tuvalet eğitimi bazı aileler ve çocukları için zorlayıcı olabiliyor.İki yaşını tamamlayan çocuk, tam da anneden ayrı biraz vakit geçiriyor olmanın keyfini yaşarken bir anda aileler tuvalet eğitimi ile birlikte bir inatlaşmanın,güç mücadelesinin içinde buluyorlar kendilerini. Bu dönem,çocuğunuzun ileriki yaşlarında psikoloji açıdan birtakım sorunlar yaşamaması adına kritik bir dönemdir ne kadar rahat atlatılabilirse o kadar iyidir. Öncelikle şunu hatırlamakta fayda var, ilk doğduğu andan itibaren ne zaman yemek yedirileceği,ne giydirileceği,ne zaman uyuyacağı annesi ya da bakım vereni tarafından karar verilen çocuk,ilk defa ne zaman,nasıl,nerede tuvaletini yapacağına karar verir konuma gelir. Aslında bu dönemdeki inatlaşmaların temel sebebi budur.Çocuk, çişini,kakasını yapması için yalvaran gözlerle bakan bakım verenleri üzerinde ilk defa dışarıdan birisinin karar veremeyeceği bir süreç yaşamaktadır. Tuvaletini yapıp yapmayacağına kendisi karar verecektir. Bu dönemde ne çok ısrarcı ne de çok boşvermiş olmak işe yarar,sakin kalıp dengeyi tutturmak gerekir.

Süreci önceden haber verin
Çocuğunuzu sürece hazırlamak açısından birkaç gün önceden durumu anlatmanızda yarar var. Örneğin bir bez paketinin bitişine denk getirip “bak,bezlerin bitmek üzere,bunlar bittiğinde artık çamaşır giymeye başlayacaksın çünkü artık büyüyorsun” gibi kısa ve net açıklamalar da bulunun. O gün geldiğinde bez paketini birlikte çöpe atın ve çamaşır giyme vaktinin geldiğini söyleyin.

Israrcı Olmayın
Her on dakikada bir “çişin geldi mi,yapalım mı,bak gelmiş gibi” cümlelerle çocuğunuzu sıkıştırmayın.Çocuk kendisinden bir beklenti oldukça ısrar karşısında daha çok kaçınacaktır onun yerine belirli bir çizelgeye göre tuvalete götürmeye çalışın. Örneğin saat başı tuvaletini sorun,ne zamanlar tuvaleti geliyor not edin ve genellikle o saatlerde tuvalete gitmek için sorun.

Sürekli bunu konuşmayın
Yemekte,oyun oynarken,misafir geldiğinde sürekli tuvalet eğitiminden bahsetmeyin. Bu çok önemli bir olaymış gibi davranmaktan kaçının,günlük akışında yaşayın.

Korkutmayın,cezalandırmayın
Bu oldukça yeni ve zor bir dönem. Çocuğunuz altına kaçırabilir,tuvalete yetişemeyebilir.Bu gibi durumlarda nötr davranın,bu süreçte bunları bazen yaşamanın normal olduğunu zamanla geçeceğini söyleyin.

Birlikte çamaşır ve oturak seçmeye gidin
Çocuğunuza artık büyüdüğünü o yüzden artık iç çamaşırı giymesi gerektiğini söyleyin ve birlikte çamaşır almaya gidin. Üzerinde belki en sevdiği çizgi film karakteri olan bir çamaşır ilgisini çekebilir,aynı şekilde oturağı birlikte seçmek,banyoda oturağı koyduğunuz köşeyi stickerlarla süslemek ilgi çekici hale getirebilir.

Bilgilendirin
Yemek yedikten sonra bağırsaklarının hareketlenebileceğini,tuvaleti gelebileceğini anlatın. Yemeklerden sonra tuvaletin var mı diye sorabilirsiniz,eğer yok diyorsa ısrarcı olmayın,geldiğinde birlikte tuvalete gidebileceğinizi söyleyin. Tuvalete gittiğinizde nasıl oturulur,temizlik nasıl yapılır,sifon nasıl çekilir gibi bilgileri gösterip anlatmayı unutmayın.


Kendiniz ya da bir oyuncak üzerinden tuvalet hakkında konuşun
Çocuğa bu konuda bilgi vermek oldukça önemlidir. Basit,yalın anlayabileceği şekilde durumu anlatın. Örneğin,”bugün bir sürü şey yedim,içtim ve midemi biraz boşaltmam gerekiyor o yüzden tuvalete gidiyorum” deyin ya da oyuncak bebek üzerinden bebeği konuşturarak,oturağa oturtarak durumu anlatabilirsiniz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nihan ARDA ALPMAN Fotoğraf
Psk.Nihan ARDA ALPMAN
İstanbul
Psikolog
Pedagog,Çocuk ve Ergen Psikoloğu,Oyun Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi16 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Özgeçmiş - Çalışma Alanları - Makaleler (16) - Videolar (8) - İletişim Bilgileri
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Nihan ARDA ALPMAN'ın Makaleleri
► Tuvalet Eğitimi Uzm.Psk.Büşra BÖREKÇİ
► Tuvalet Eğitimi Uzm.Psk.Gözde ALPER
► Tuvalet Eğitimi Psk.Dnş.Yasemin ŞAHİN
► Tuvalet Eğitimi Uzm.Psk.Mutlu İNCESOY
► Tuvalet Eğitimi Uzm.Psk.Bahar GÜNDÜZ ÇAKIR
► 2 Yaş Tuvalet Eğitimi Psk.Gamze BAŞTİRYAKİ
► Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Psk.Nilufer KOCA
► Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Psk.Serap DUYGULU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,152 uzman makalesi arasında 'Tuvalet Eğitimi Savaşa Dönüşmesin' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:31
Top