2007'den Bugüne 92,482 Tavsiye, 28,239 Uzman ve 19,999 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Sağlıklı ve Kalıcı Kilo Vermek İçin En İyi Yol Hangisi?
YAZI #5719 © Yazan Dyt.Meltem YAMAN | Yayın Mayıs 2019
Son yıllarda o kadar çok diyet modası geldi ve geçti ki… Herkesin hangi diyetin en sağlıklı şekilde kilo verdirdiği konusunda kafası oldukça karışık. Sizin de bir türlü kurtulamadığınız fazla kilolarınız var ve nereden başlayacağınız, nasıl devam edeceğiniz konusunda karar veremiyorsanız, gelin yapılması gerekenleri beraber inceleyelim.

Size özel hazırlanan beslenme planı en iyi yoldur.
En sağlıklı yol, diyetisyen eşliğinde size özel planlanmış olan bir beslenme programını uygulamaktır. Bu beslenme programı, sizin karakteristik özellikleriniz, sosyal hayatınız, aile ve iş düzeniniz, biyokimyasal kan değerleriniz, fiziksel aktivite durumunuz ve sevdiğiniz besinler gibi birçok analizden sonra hazırlandığından en sağlıklı olanıdır.
Herkesin aynı beslenme planını uygulaması ne mümkündür ne de sağlıklıdır. Her bireyin hastalıkları, beslenme alışkanlıkları, metabolizma hızı, genetik haritası aynı olmadığından beslenme planınınız parmak iziniz gibi size özel planlanmalıdır. Biyokimyasına uymayan diyetleri uygulayarak hem metabolizmasını hem de sağlığını bozan o kadar çok kişi var ki. Bu diyetlerin, kişinin sağlığını bozarak, şeker hastalığı, karaciğer yağlanması, menstrual dengenin bozulmasına neden olduğunu göz ardı etmeyin.

Enerji dengesini sağlayın.
Aldığınız kalori ve harcadığınız kalori arasındaki dengeyi sağlayın. Sağlıklı besinler tercih edip kalori alımınızı azaltırken bir yandan da harcadığınız kaloriyi arttırarak metabolizmanızı hızlandırın. Böylece sağlıklı kilo verme anlamına gelen, kas kütlesi yerine yağ kütlenizi verirsiniz. Sağlık için günde 5000 – 7500 adım, kilo vermek için de 10.000 adım atmaya çalışın.

Sağlıklı besinler tercih edin.
Yapılan araştırmalara göre, toksik ve boş kalorilerin fazla alımı kişinin fazla kilolu veya obez olmasına neden oluyor. Pek çok işlenmiş ve katkı maddeli ürünlerle fazla miktarda alınan glukoz veya früktoz nedeniyle, vücudumuzda fazla insülin salınımı ve hipoglisemi atakları yaşanıyor. Bu da kişinin daha fazla yemesine ve özellikle de karın bölgesinde yağ depolamasına sebep oluyor. Bu sebeple besin porsiyonu kadar besin tercihlerinizi de iyi yapmanız gerekir.

Tok tutucu ve metabolizmayı hızlandıran besinler tüketin.
Bazı besinler içeriklerindeki lif ve antioksidan düzeyleri nedeniyle kilo vermeye yardımcı olurlar. Yulaf ezmesi, yeşil çay, acı biber, yaban mersini, brokoli, greyfurt, yoğurt gibi besinlere beslenmenizde daha çok yer vermeye çalışın.

Kilo vermek kadar, kilo korumaya da odaklanın.
Kalıcı şekilde kilo kontrolünü sağlamak, kilo vermek kadar önemlidir. Kilo kontrolünü sağlayabilmek için, kilo verme sürecinde kazandığınız ve sürekli yapabileceğiniz alışkanlıkları yaşam tarzı haline getirebilmeniz gerekir. Bu nedenle kendinizi en iyi şekilde analiz edip, hangi alışkanlığı ömür boyu sürdürebilecekseniz bunu yaparak kilo vermeniz en etkili yöntemdir. Örneğin, hedef kilonuza ulaşana kadar spor yapıp, sonra bırakırsanız ve yemeğe başlarsanız tüm kilolarınız katlanarak geri gelir. Bu sebeple, sürekli yapabileceğiniz alışkanlıkları yaşam tarzı haline getirmeye çalışın.

Fast Diyetler etkili mi?
Kilo vermede etkili yaklaşımlardan biri ‘İntermittent Fasting’ yani Aralıklı Oruç Diyeti. Pek çok araştırma, bu programın, uzman denetiminde ve kısa süreli olarak yapılırsa kilo vermede etkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca programın, hormonları olumlu yönde etkilediği, özellikle de açlık hormonu ghrelin seviyesini de normale getirdiği ve anti-aging etkisi gösterdiği saptanmış. Programın ana prensibi, beş gün kalorisi azaltılmış bir beslenme planı uyguladıktan sonra, iki gün kalori daha da kısıtlanıyor. Uzun süreli açlığın vücuda pek çok zararı vardır. Ancak bu programda, iki günlük bir açlık uygulanıyor. İki gün çok düşük kalorili bir program olabileceği gibi, oruç gibi bir program da olabiliyor. Ancak bu programın mutlaka uzman denetiminde uygulanması gerekir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Meltem YAMAN Fotoğraf
Dyt.Meltem YAMAN
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi6 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Meltem YAMAN'ın Makaleleri
► Kilo Vermek İçin 5 Altın Kural Dyt.Banu Belkıs AŞ
► Kilo Vermek Çok mu Zor? Dyt.Makbule ERÇAKIR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,999 uzman makalesi arasında 'Sağlıklı ve Kalıcı Kilo Vermek İçin En İyi Yol Hangisi?' başlığıyla benzeşen toplam 41 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Neden Şişmanlıyoruz? Ağustos 2022
► Düşük İyotlu Diyet Ocak 2022
► Flexitarian Diyeti Temmuz 2020
► Duygusal Açlık Temmuz 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:54
Top