2007'den Bugüne 90,524 Tavsiye, 27,848 Uzman ve 19,762 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Teff Tohumu Hakkında Bilmedikleriniz!
YAZI #5722 © Yazan Dyt.Meltem YAMAN | Yayın Mayıs 2019
Son zamanlar da chia, kinoa, keten tohumu ve teff tohumu oldukça yaygınlaştı. ‘Bu besinlerin özelliği nedir? Bu besinleri tüketmeden zayıflayamıyor muyuz? Faydaları nelerdir? ‘ dediğinizi duyar gibiyim. Bu besinler glüten intoleransı olmayan kişilerin isterlerse kullanabilecekleri besinlerdir. Glüten intoleransı olan kişiler için ise alternatif bir çözümdür. Yaşam kalitemizi etkilememesi ve kolaylık sağlaması için besleyici ürünlerdir. İçeriklerine baktığımız da hepsi protein değeri yüksek besinlerdir. Bu besinleri tüketmek elzem değildir sadece sizin tercihinize ve alışkanlıklarınıza kalmış bir seçenektir.

Peki Teff tohumunu diğer besinlerden ayıran özelliği nedir?
Etiyopya’dan gelen teff tohumu, zorlu çevre koşullarına mükemmel bir uyum sağlar ve gıda güvenliğinde önemli bir rol oynar. Son yıllarda dünya çapında teff tohumu gün geçtikçe popüler hale gelmektedir. Teff tohumu bilinen en küçük tahıl çeşididir. Teff hem nemlendirilmiş hem de suyla tıkanmış toprak koşullarında yetişmektedir. Teff tohumunun içeriğinde 8 çeşit esansiyel aminoasit, yüksek demir ve kalsiyum içerir.
Glütensiz ve yüksek diyet lifi içeriğiyle tercih edilenler arasında başroldedir. Çölyak hastalığı ve glüten hassasiyeti olan hastalar tarafından buğday alternatifi olarak tercih edilmektedir. Bu kişiler kek, kurabiye, ekmek hazırlamak istediklerinde teff oranında artış kek hacminde azalmaya neden olabileceğini bilmelidir. Diğer tohumlara göre teff tohumu daha kolay una dönüştürülebilir. Ekmek elde etmek için, salatalarda besin değerini arttırmak için, çorbalarda kıvamı arttırmak için, sabah kahvaltılarında krep yapmak için kullanılabilir.

Teff Tohumu Faydalarına göz attığımızda ise;
• Sporcular için tercih edilebilir bir besindir. Çünkü enerji arttırıcı ve eşsiz bir protein kaynağıdır.
• Metabolizmayı hızlandırarak kilo kontrolünde destekleyicidir.
• Glüten hassasiyeti ve çölyak hastaları için kolayca un haline getirilip alternatif yemek tariflerinde kullanılır.
• Vejeteryan kişiler salatalara, çorbalara ekleyerek besin değerini arttırmak için kullanabilir.
• Yüksek lif içeriği ile kan şekerinin dengelenmesinde yardımcı olur. Diyabetli bireyler alternatif bir besin olarak kullanabilir.
• Kemik erimesi problemleri olan kişiler içerdiği kalsiyum miktarı açısından rahatlıkla tüketebilirler.
• Anemi problemi olanlar için demir içeriği fazla olduğundan dolayı tercih edebilirler.
• Sodyum içeriği düşük olduğundan dolayı tansiyon ve kalp hastalarının kullanmasında bir sakınca yoktur.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Meltem YAMAN Fotoğraf
Dyt.Meltem YAMAN
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi5 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Meltem YAMAN'ın Makaleleri
► Teff Tohumu Hakkında Merak Edilenler Dyt.Büşra DAYIOĞLU
► Chia Tohumu Hakkında Bilmedikleriniz Dyt.Yunus Emre UZUN
► Teff Tohumu Dyt.Pınar ERMİŞ
► Diyabet Hakkında Bilmedikleriniz Dyt.Yunus Emre UZUN
► Fruktoz Hakkında Bilmedikleriniz Dyt.Atilla ZEYREK
► Gaps Diyeti Hakkında Bilmedikleriniz Dyt.Yunus Emre UZUN
► Gaps Diyeti Hakkında Bilmedikleriniz Dyt.Yunus Emre UZUN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,762 uzman makalesi arasında 'Teff Tohumu Hakkında Bilmedikleriniz!' başlığıyla benzeşen toplam 69 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Neden Şişmanlıyoruz? Ağustos 2022
► Düşük İyotlu Diyet ÇOK OKUNUYOR Ocak 2022
► Flexitarian Diyeti Temmuz 2020
► Duygusal Açlık Temmuz 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


23:00
Top