2007'den Bugüne 89,437 Tavsiye, 27,596 Uzman ve 19,641 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Ölümü Ne Yapalım? Ölümle Ne Yapalım?
YAZI #854 © Yazan Psk.Dnş.Yusuf BAYALAN | Yayın Ağustos 2010
Nice zamandır ölüm düşüncesi ile meşgul zihnim. Kendimi ölümle ilgili şakalar yaparken, ölüm üzerine kitaplar okurken, canım kızımın ölümünü hayal ederken buluyorum. Artık bu dünyada olmayan dedem, anneannem gibi kıymetlilerimi daha çok özler oldum şu sıralar.
Ölüm ne müthiş, bir o kadar da ilginç bir hakikattir. Doğduğumuz anda ölüme koşar buluyoruz kendimizi. Fakat özellikle dikkat etmezsek bu koşunun farkında bile olamayabiliyoruz. Öylece oyalayabiliyoruz kendimizi. Daha da ilginci “vakit öldürebiliyoruz”, aslında her geçen anın bizi biraz daha öldürdüğünü unutarak. Ölümle yaşamak insana mahsus bir şey. Çünkü bir tek insan ölümlü oluşunun farkında. Her nefis/canlı ölümü tadacaktır; fakat ölümü tadacağının bilgisine sahip olmak sadece insana mahsus bir özellik. Zaten insanı diğer yaratılmışlardan ayıran en temel özellik bilgi sahibi olma ve farkında olabilme melekesi değil mi? Dolayısıyla yaratıcı “mesele”den münezzeh olduğu ve insan dışındaki yaratılmışların da “mesele” algısı olmadığına göre ölüm, sadece biz insanoğlunun “mesele”si.

İsmet Özel’in bir kitabının girişinde şöyle bir alıntı vardır: Bana bu mesele zordur demeyin; zor olmasaydı mesele olmazdı! Ölüm insanoğlunun en temel meselesi. Hatta o kadar temel ki bazı terapistler, ölümün bütün psikopatolojinin temelinde yatan olgu olduğunu düşünüyorlar. Hayatımızı nasıl yaşayacağımızı ölüme nasıl yaklaştığımız belirliyor aslında. Hayatla ilişkimiz ölümle ilişkimiz üzerinden şekilleniyor.
Ölüm bazıları için o kadar korkutucudur ki onu çok uzakta tutmak gerekir. Bu yüzden hep tetiktedir ölümü uzakta tutma çabası güdenler. Hayatın getirdiği her işareti ölümle ilişkisi üzerinden algılarlar. Sağlıklı yaşamak, uzun yaşamak, hatta mümkünse hep yaşamak arzusundadırlar. Hastalıklar, tehlikeler, huzursuzluklar bir an önce halledilmesi gereken sorunlardır. Ölümsüzlük arzusu insanoğlunun temel zaafı: Şeytan Adem ve Havva’ya ölümsüzlüğü vadetmişti onları yasak ağaca yaklaştırabilmek için. Bazıları için ölüm dalga geçilebilecek, alaya alınabilecek bir şeydir. “Ölüm dediğin nedir ki? ben varken o yok, o varken ben yokum!” tavrındadırlar. Ölümün üstüne üstüne gidenler, yedi kat göklerden yeryüzüne atlayanlar, hastalıkları umursamayanlar daha çok bu grupta yer alırlar. Ölümü uzakta tutma çabası güdenlerle ölümü umursamayanlar farklı cümlelerle de olsa aynı şeyi söylüyorlar: ”ölümü kabul etmek”i beceremiyorum. Ben de çok kolay bir şeyden bahsetmediğimin farkındayım. Ölümü kabul etmeyi becerebilen kaç kişi tanıyorum ki hayatımda? Ya da ben ne kadar kabul edebiliyorum bu ezeli ve ebedi yol arkadaşımı. Ya siz…

Psikoterapist Yusuf BAYALAN

http://yusufbayalan.blogspot.com
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Psk.Dnş.Yusuf BAYALAN
Psikolojik Danışman
 
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Yusuf BAYALAN'ın Makaleleri
► Çocuğa Ölümü Anlatmak Psk.Gökhan BİNGÖL
► Çocuklarla Ölümü Konuşmak Psk.Nihan ARDA
► Ölümü Anlamak ve Anlatmak Psk.Ebru YEREBAKAN
► Çocuklara Ölümü Anlatmak Psk.Gizem HÜNERLİ
► Ebeveyn Ölümü ve Etkileri Psk.Hatice ÇETİNKAYA ŞAHİN
► Çocuklara Ölümü Anlatmak Dr.Psk.Zeynep TEKİN BABUÇ
► Çocuğa Ölümü Anlatmak Psk.Dnş.Seçil AKAYGÜN CÜNTAY
► Çocuğuma Ölümü Nasıl Anlatmalıyım Psk.Dnş.Sümeyra YAPICI AYDIN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,641 uzman makalesi arasında 'Ölümü Ne Yapalım? Ölümle Ne Yapalım?' başlığıyla benzeşen toplam 13 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kuşkucu Musunuz? Nisan 2011
► Şema Terapi Nedir? Temmuz 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:26
Top