2007'den Bugüne 92,301 Tavsiye, 28,216 Uzman ve 19,976 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Zayıflama Püf Noktaları ve Yaz Aylarında Kiloyu Korunma
MAKALE #1325 © Yazan Dyt.Serkan TUTAR | Yayın Temmuz 2008 | 7,730 Okuyucu
Sıcak yaz günlerinin yaklaştığı bugünlerde kilo stresi sizi de mi sardı? Size vereceğimiz kolay ve pratik yöntemlerle fazlalık olarak görmüş olduğunuz kilolarınızdan daimi olarak kurtulacaksınız. Hem de kendiniz kullanabileceğiniz basit yöntemlerle.

Yöntem 1: Teknolojik aletlerden uzak durun: Hayatımızı kolaylaştıran fakat vücudumuzu tembel yapan araçları bir ay gibi kısa bir süre için hayatınızdan çıkarın. Televizyon, bilgisayara ayırdığınız bir saati vücudunuza ayırın. Yapacağınız hızlı tempo yürüyüş 1 saatte vücudunuzdan 250-300 kalori yakılması anlamına gelecektir.

Yöntem 2: Sağlıklı atıştırmalar yapın: Atıştırmak hepimizin korktuğu bir alışkanlık olsa da, bilinçli yapılan atıştırmalar kilo vermede başrol oynamaktadır. Peynirli sandviç, taze sıkılmış meyve suyu, bisküvi, ayran, yoğurt, tam tahıllı ekmek ve meyve en mantıklı atıştırmalık seçimler olacaktır. Özellikle ana öğünler arası 2 veya 3 defa atıştırmayı unutmayın.

Yöntem 3: Öğünlere göre sağlıklı besin seçimi: Öğlen ve akşam yemeği seçimi en büyük problemlerden biridir. Yoğun iş temposunda besin seçimine fazla özen gösterilmemekle birlikte kilo alımı kaçınılmaz olmaktadır. İçerisinde et bulunan yemekleri öğle yemeğinde, sebzeli yemekleri ise akşam yemeğinde tercih etmelisiniz.

Yöntem 4: Artık kahvaltı yapma zamanı: Sabah yapılmayan kahvaltı kısa vadede olumsuz etkisi olmadığı sanılsa da uzun vadede kilo almanıza neden olacaktır. Sabah düşük kan şekeri ile uyanan vücut, siz besin almadığınızda dengesizleşir. Öğlen saatlerinde yoğun şekilde yenilen yemek ise kan şekerinizin çok hızlı yükselmesine neden olur. Sonuçta kan şekerinde dengesizlik meydana gelir ve metabolizma hızınızda azalmalara neden olur.

Yöntem 5: Lifli besinleri tercih edin: İçerisinde yüksek oranda lif bulunan besinler tokluk hissinizin daha uzun sürmesini sağlamaktadır. Bunun en büyük avantajı ise bir sonraki öğüne daha tok mide ile oturmanızı sağlayacaktır. Tam tahıllı ekmek, kabuğu ile yenilebilen meyveleri kabuğu ile birlikte tüketmek, kurubaklagilleri yemeklerinizde daha sık tercih etmeniz lif alımınızı arttıracaktır.

Yöntem 6: Gözlerinizi açmadan su için: Sabah kalkar kalkmaz içilen su barsak hareketlerinizin hızlanması açısından avantaj sağlamaktadır. Özellikle diyet yaparken kabızlık problemi yaşıyorsanız, su ile birlikte iki adet kuru kayısı tüketmelisiniz. Unutulmaması gereken en önemli konu “Su kilo vermenizi sağlamaz”. Suyun en önemli özelliği tüm vücut sisteminde etkili olmasıdır. Sadece kilo vermek isteyenler değil, her birey günde 1,5-2 litre su tüketmelidir. Yemeklerden 30 dakika önce tüketilen su mide hacmini doldurması nedeni ile daha az besin tüketmenizi sağlayacaktır.

Yöntem 7: Haftada bir gün kaçamak yapın: Tek düze bir yaşam hepimizi sıkacağı gibi tek düze beslenmede sizi sıkacak ve yapmış olduğunuz programda bozulmalara sebebiyet verecektir. Özellikle tatlılara düşkünlüğünüz varsa, et yemeklerini daha çok seviyorsanız veya dondurma yemek sizin için bir tutkuysa bunları önerilmese de tüketeceksiniz. Çünkü yasakları çiğnemek her zaman için keyiflidir. Sevdiğiniz ve kalorisi yüksek olan besinleri haftada bir gün (özellikle hareketli olduğunuz bir gün) tüketmelisiniz. Ama özgürsünüz diye sınırsızca olmamalı.

Yöntem 8: Yemeklere küçük, salatalara büyük tabak: Büyük tabağınızın yarısını boş görmektense, küçük tabağınızın tamamını dolu görmek sizi psikolojik olarak rahatlatacaktır. Bir ay gibi kısa bir dönem sonra büyük tabağınıza dönmek istediğinizde arkanızdan yemeğin ağladığını göreceksiniz.

Yöntem 9: Yanlış program kullanmayın: Gazete, internet ve dergilerde yazılan diyetleri uygulamaktan kesinlikle kaçının. Bu diyetler arkadaşınızın kilo kaybetmesini sağlarken size kilo aldırabilir. Unutmayın “Beslenme Programınız Parmak İziniz Gibidir; Sadece Size Özeldir”.
YAZ AYLARINDA KİLONUZA SAHİP ÇIKIN…


Yoğun iş temposundan sonra iyi bir tatili hak ettiniz. Özenle seçtiğiniz yeni kıyafetleriniz tam bedeninize uygun oldu ve ideal kilonuza yaz tatili öncesi kavuştunuz. Peki ya tatilde korkusuzca tartıya çıkabilmek için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?
Verilen kilolar ile insanların kendisine olan güvenleri geri gelse de tekrar kilo alma korkusu ile yaşamaya devam ederler. Özellikle yaz aylarında bu sıkıntılar daha sık yaşanmaktadır. Bu sıkıntılardan kurtulmak için bir an evvel diyet yapmaya gerek kalmadan sağlıklı beslenme ilkelerini uygulayarak kilonuzu koruyabilirsiniz.

İlke 1: Güne dolu bir mide ile başlayın: Uzun süren yaz geceleri sabahları geç kalkmanıza ve vücut dengenizin düzensiz olarak çalışmasına neden olur. Özellikle fazla uyku hantal bir bedene sahip olmanıza neden olacaktır. Sabah kahvaltısından önce 30 dakikalık yüzme vücudunuz için yapacağınız en büyük torpil olacaktır. Tatilde bile olsanız kahvaltısız güne başlamayın.

İlke 2: Açık Büfe: Tatilin en büyük keyiflerinden biridir açık büfe yemek. Özellikle zahmet verilmeden hazırlanmış birçok yemek bazen gözümüzü döndürmektedir. Açık büfelerde özellikle zeytinyağlıları tercih edin. Bunun dışında sevdiğiniz ve kalorisi fazla olan yemekler tabaklarınızın küçük bir kısmını kapsayabilir.

İlke 3: DİKKAT Alkol: Yaz tatilinde kilo almanızın en büyük sebeplerinden biri de alkol alımının artmasıdır. Özellikle alkol ile beraber fazla besin tüketmenizin yanında ertesi günü daha fazla yağlı besinleri tercih ettiğinize dikkat edin. Çünkü bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Erkekler günde 2, kadınlar ise günde 1 birim alkol almalıdır.

İlke 4: Vazgeçilmez Dondurma: Kış aylarında az tüketilmesinin acısını yaz aylarında çıkardığımız dondurmanın tüketimi mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Özellikle hazır olarak tükettiğimiz dondurma günde en fazla 2-3 top ve sütlü olanı tercih edilmelidir. Hazır olan dondurmaları tüketmek istediğinizde yemeden önce kalorisini incelemelisiniz. Bir öğünde tüketmiş olduğunuz yemek kadar kalorisi olduğunun farkına varacaksınız. Hazır dondurmaları haftada 2 defa tüketebilirsiniz.

İlke 5: Fiziksel Aktivite: Şehir hayatı spor yapmamızı engellese de işte tam size göre fırsat. Sabahları havuz veya denizde geçireceğiniz 30-45 dakika, öğle saatlerinde basketbol, futbol oynamak, akşam saatlerinde ise ailenizle veya arkadaşlarınız ile yürüyüşe çıkmak vücudunuzun direncini arttıracak ve kilo korumanıza yardımcı olacaktır.


SU ve TUZ TÜKETİMİNE DİKKAT


Su, besinlerin sindirim, emilim ve vücutta kullanılması, atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılması, vücut ısısının kontrol altında tutulması ve vücutta elektrolitlerin taşınması gibi birçok önemli görev üstlenmektedir.

Vücudumuzdan çeşitli şekillerde atılan su, yaz aylarında terlemenin artması ile daha fazla atılmaktadır. Dolaysıyla suya olan ihtiyacımız yaz aylarında artmaktadır. Vücuttan %1 su kaybı olduğunda susuzluk duygusu oluşur. Su kaybı %3 olduğunda fiziksel performansta, %5 olduğundan ise bilişsel performansta azalma gözlenir. Vücuttaki su miktarının yeterli olup olmadığını değerlendirmek için idrar renginin kontrol edilmesi gerekir. İdrar renginin koyu sarı olması bir alarm durumu olarak algılanmalı ve idrar rengi açık sarıya dönüşene kadar su içmeye devam edilmelidir.

Yaz aylarında su kaybınızın fazla olduğunu düşünürsek, günde 2-2,5 litre su içilmelidir. “Ben su yerine daha fazla kahve ve çayı tercih ediyorum” diyenlerdenseniz yanılıyorsunuz. Özellikle çay, kahve ve karbondioksitli içeceklerde bulunan kafein ve alkollü içecekler sıvı kaybını arttırır. Bu tür içeceklerin su yerine geçmediği bilinmeli ve tüketim miktarlarına dikkat edilmelidir.

Tuz yemeklerimize lezzet katması açısından önemli bir çeşnidir. Ama lezzetten öte sağlığınızı da düşünmelisiniz. Yaz aylarında tuz tüketiminizin günde 6 gramın altında olmasına özen göstermelisiniz. Sofralarınızdan tuzu kaldırarak ve hazır besinleri mümkün olduğunca az tüketerek bunu sağlayabilirsiniz.

Sıcak günlerin tansiyon problemi olanlar için ayrı bir riski vardır. Bu riske tuzu eklersek hoş olmayan sonuçlar tatilinizin berbat olmasına neden olabilir. Tansiyon probleminiz varsa günde bir çay kaşığı tuzdan fazlasını tüketmeyin.


YAZ AYLARINDA İÇECEKLER


Yaz ayları için favori içeceklerimizi, asitli içecekler, hazır meyve suları, limonata, soda gibi listeyi uzatmak mümkün. Sağlığınız açısından en fazla tercih etmeniz gerekenler taze sıkılmış meyve sularıdır. Asitli içecekler ve hazır meyve sularını haftada 3-4 gün günde 330 ml’den fazla tüketmek sağlığınız açısından olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Tatlandırıcılı olan içecekleri ise tercih etmeniz daha az kalori almanız açısından önemlidir.

Dyt.Serkan TUTAR


Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Zayıflama Püf Noktaları ve Yaz Aylarında Kiloyu Korunma" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Serkan TUTAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Serkan TUTAR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Serkan TUTAR Fotoğraf
Dyt.Serkan TUTAR
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi144 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Serkan TUTAR'ın Makaleleri
► Kış Aylarında Beslenme Dyt.Melike AYKOL ÖZKAN
► Kış Aylarında Beslenme Dyt.İrem BAŞAR
► Kış Aylarında Beslenme Dyt.Gülhan KOCA
► Kış Aylarında Beslenme Dyt.Turgay KÖSE
► Yaz Aylarında Beslenme Dyt.Turgay KÖSE
► Bahar Aylarında Beslenme Dyt.Kübra YABA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,976 uzman makalesi arasında 'Zayıflama Püf Noktaları ve Yaz Aylarında Kiloyu Korunma' başlığıyla benzeşen toplam 64 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


23:31
Top