2007'den Bugüne 92,485 Tavsiye, 28,241 Uzman ve 20,001 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Yarıyıl Tatilini En İyi Şekilde Değerlendirmek Anne Babalara İçin Öneriler
MAKALE #19257 © Yazan Dilara BİLGE | Yayın Ocak 2018 | 2,495 Okuyucu
Sevgili anne babalar, çocuklarınız yoğun bir dönemin ardından, karne heyecanıyla birlikte yarıyıl tatiline girmiş bulunmaktalar. Bu süreçte hem dinlenebilmeleri hem de derslerden uzaklaşmamaları için ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktalar vardır.
Tatil süresince temel aktiviteler dinlenmeye ve keyifli zaman geçirmeye yönelik olmalıdır. Fakat bu eğlence saatleri de çocukların en fazla faydayı görebilecekleri etkinliklerle yapılandırılmalıdır. Bütün tatili televizyon ya da bilgisayar başında geçirmeleri onlara hiçbir katkı sağlamaz. Televizyona ya da bilgisayar oyunlarına da ayırabilecekleri kısıtlı zamanlar olabilir. Fakat gelişimlerini ve becerilerini desteklemek için; çocukların yaratıcılık becerilerini kullanabilecekleri, enerjilerini boşaltabilecekleri, araştırma becerilerini ve merak duygularını geliştirebilecekleri etkinliklerle bu süreci en iyi şekilde değerlendirmek sizlerin desteğiyle sağlanabilir.
Günün belirli saatlerinde, düzenli olarak eksik olan konularıyla ilgili tekrar çalışması yapmaları ve test çözmeleri ikinci döneme hazırlıklı bir şekilde, eksiklerini tamamlamış olarak başlamalarına katkıda bulunur. Fakat bu ders programını uygularken dikkat etmemiz gereken bir noktalar vardır. Çocuklar tatil döneminde ders çalışmak zorunda bırakılmaktan hoşlanmazlar. Bu yüzden bu süreçte yapmak istedikleri etkinliklere fırsat verip, ailecek keyifli zaman geçirmeye özen gösterip (birlikte oyun oynamak, çocuğun hoşlandığı konularda sohbet etmek, sevilen yerleri ziyaret etmek gibi...) ders çalışma rutinini okul için yapılan egzersizler olarak ifade etmek çok önemlidir. Mümkün oldukça bu çalışma saatlerinde çocuğun ilgisini çekecek şekilde etkinliklerle konu tekrarlarına eşlik etmek, çocuğun o süreci daha keyifli ve istekli şekilde geçirmesine olanak sağlar.
Derslere göre örnek etkinlikler verecek olursak:
Türkçe/ Dil Bilgisi dersleriyle ilgili olarak: İşlenen konuları sevilen hikayeler ya da kitaplar üzerinden değerlendirmek çocuğun konuya olan ilgisini artırır. Mesela arabaları çok seven bir ilkokul öğrencisine, arabalarla ilgili bir kitap alınarak istenilen çalışmalar bu kitap üzerinden örneklendirilerek anlatılabilir.
Matematik/ Geometri dersleriye ilgili olarak: Dört işlemlerle ilgili çalışmalar evde bulunan materyallerle daha eğlenceli ve somut bir hale getirilebilir. Ya da geometride şekilleri öğrenen bir çocuk, çizerek, boyayarak hatta keserek bu konuyu daha net ve eğlenceli bir şekilde öğrenebilir. Matematikte soyut işlemlere geçmeden önce çocuğun kavramları somut olarak kafasında yerleştirmesi gerekir. Evde hazırlayabileceğiniz basit materyallerle çocuk 4 işlemi çok daha kolay kavrayabilir.
Hayat Bilgisi/Sosyal Bilgiler dersleriyle ilgili insan ilişkilerinde olması gerekenlerle ilgili sohbetler edilebilir, akranlarıyla ortak bir çalışma yapmaları (deney, kurallı oyun, sportif faaliyet...) desteklenebilir. Yapabilecekleri sorumluluklar verilip hem günlük yaşam becerileri hem de özgüvenleri desteklenebilir. Müze gezileri yapılabilir. Tarihle ilgili yaş düzeylerine uygun kitaplar okunup filmler izlenebilir.
Fen Bilimleri dersiyle ilgili evde ya da dışarıda gerekli güvenlik önlemleri alınıp çocuğun ilgisi olan konuyla ilgili çeşitli deneyler yapılabilir. Doğa gezileri düzenleyip çocuğun çevreyi incelemesine fırsat tanınabilir. Merak duygusunu gidermenin tek yolu keşfetmesine olanak sağlamaktır.
Ayrıca açık havada yapılan etkinlikler çocuğun enerjisini boşaltmasına da olanak sağlar.
Bu etkinlikler dışında resim yapmaları, sporla ilgili aktivitelere katılmaları, sanatsal etkinliklere katılmaları (tiyatro, sinema, konser, opera-bale...) sevdikleri kişileri ziyaret etmeleri, yaşıtlarıyla vakit geçirebileceği ortamlara götürülmeleri sömestr tatillerini en iyi şekilde değerlendirmelerini desteklemiş olur.

Çocuk Gelişim Uzmanı
Dilara BİLGE
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Yarıyıl Tatilini En İyi Şekilde Değerlendirmek Anne Babalara İçin Öneriler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dilara BİLGE'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dilara BİLGE'nin izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Dilara BİLGE Fotoğraf
Dilara BİLGE
Samsun
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimcisi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dilara BİLGE'nin Yazıları
► Anne-Babalara Öneriler: Çocuğa Yaklaşım Biçimleri Psk.Suzan AKSÜT OSMANAĞAOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 20,001 uzman makalesi arasında 'Yarıyıl Tatilini En İyi Şekilde Değerlendirmek Anne Babalara İçin Öneriler' başlığıyla benzeşen toplam 34 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:16
Top