2007'den Bugüne 90,549 Tavsiye, 27,855 Uzman ve 19,765 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Öğrenci Koçluğu
MAKALE #20942 © Yazan Psk.Dnş.Galip ŞAHİN | Yayın Aralık 2019 | 1,371 Okuyucu
Öğrenci koçluğu,öğrenciye rehberlik ederek öğrencinin okul ve özel hayatında dengeli mutlu ve başarılı bir hayat sürebilmesi için ihtiyaç duyduğu becerileri kazanmasını sağlayan profosyonel bir hizmettir.


Öğrenci koçluğu öğrencinin neyi yaptığını,neyi yapmak istediğini, nerede olduğunu nereye gitmek istediğini fark ettiren öğrencinin istekleri için neye ihtiyacı olduğunu aradığını bulmasına yardımcı olansistemdir.öğrenci koçları bireylere başarıya ulaşmalarını sağlayacak pratik yaklaşımlar sunar.Öğrenciyi hedefleri için gerekli kaynaklara yönlendirir.

Öğrencinin okul-ders performansını arttıran ders çalışma alışkanlığını düzenleyen,öğrencinin eğitim aldığı sistemde başarılı olabilmesi için temel beceriler kazandırmayı amaçlayan bir sistemdir.sistemin içeriğine baktığımızda
öğrencinin;
kendi kendine yetmesi,kendini yönetmesi,öğrenmeyi öğrenmesi,sorumluluk duygusu,özgüven kazanma,hedef belirleme, plan yapma,,zaman yönetimi,motivasyon gibi konuları ele alıp bu alanlarda çalıştığını görürüz.Öğrenci koçluğu bir yandan öğrenciye bu becerileri kazandırırken anne babalara daçocuklarına karşı tutumlarında yardımcı olur.
Hem akademik hemde psikolojik desteğin verildiği öğrenci koçluğu proğramıyla hedef belirleme plan yapma,çalışma davranışının düzenlenmesi,sınav stratejileri, sınav kaygısı,verimli ders çalışma gibi konular öğrenciyle yapılacak çalışmalarda önemli konu başlıklarını oluşturur. bununla birlikte bu sistemde çocuğu yakından izleyerek sorunlarını dinleyerek,öğrencinin çalışmalarını organize ederek öğrencinin performansının arttırılmasına katkı sağlanır.
özellikle sınav sürecini yaşayan öğrencilerin sınav öncesi zihinsel,duygusal,fiziksel ve davranışsal düzenlemeleri yapabiliyor olması çok önemlidir.zaman zaman öğrencilerin motivasyonu düşer,içdisiplin zayıflar başaramama hissi oluşurve özgüven sorunu yaşar,böyle durumlarda daha fazla desteğe ihtiyaç duyar öğrenci.

Hiç kuşkusuz çocuklarıneğitim hayatlarında onlara eniyi şekilde destek olmak her anne babanın isteğidir. ancak önemli olan çocuğa onun başarısını arttırabilecek şekilde destek vermektir.Bazen anne babalar olarak çocuklarrı sınava hazırlarken çocuklara çok yük yüklediğimizin farkına bile vamıyor kendimizi duyamayacak kadar hızlanıyoruz.gereksiz bir kaygıyla çocuklarımızın iş yükünü arttırdığımızın farkına bile varamıyoruz.ebeveyn olarak çocuklarımızdan verebileceklerinden fazlasını istemememiz gerektiğinin farkına bile varamıyoruz. Modern dünyanın bize dayattığı işin ilişkilerden daha önemli olduğu tuzağına ebeveynler olarak düşüyor ve sadece ders başarısı uğruna çocuklarımızla iletişim sorunları yaşayabiliyor onların ders ve sınavdan başka ihtiyaçlarının da olduğu gerçeğini göz ardı ediyor,çocuğumuzun büyümesini,gelişimin i yeteneklerini ve diğer bir çok güzellikleri malesef göremiyor yaşayamıyor vede yaşatamıyoruz.Bazen çocuklarımıza ders çalışmaları için yaptığımız uyarılar kullandığımız dil onların ders çalışma isteklerini arttırmadığı gibi ders çalışmay karşı negatif duygular geliştirmelerine ve direnç oluşturmalarına neden olmaktaenerjisini tüketmekte ve verimliliğini azaltmaktadır..İşte öğrenci koçluğu tamda bu gibi durumlarda devreye girmekte ve sürece olumlu katkı sunmaktadır.


öğrenciye çalışma isteği,hırs ve kararlılık kazandırma becerilerini sağlayacak sistem öğrenci koçluğudur.


Öğrenci koçluğu öğrenciye ve anne babalara ihtiyaç analizi yaparak öğencinin şuanki durumunun geleceklerini(kısa,orta,uzun vade)nasıl etkileyeceğini farkına varabilmelerine yardımcı olur.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Öğrenci Koçluğu" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Galip ŞAHİN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Galip ŞAHİN'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Galip ŞAHİN Fotoğraf
Psk.Dnş.Galip ŞAHİN
Antalya
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Galip ŞAHİN'in Yazıları
► Başarı İçin Öğrenci Koçluğu ÇOK OKUNUYOR Zekeriya GUTER
► Yaşam Koçluğu Psk.Dnş.Ercan TEKİN
► Sınav Eğitimi ve Koçluğu Psk.Umut ÇİÇEK
► Yaşam Koçluğu, Kişisel Gelişim Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL
► Yaz Tatilinde Öğretmen, Öğrenci ve Aile Olmak Psk.Dnş.Alpaslan YURTSEVER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,765 uzman makalesi arasında 'Öğrenci Koçluğu' başlığıyla benzeşen toplam 13 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:51
Top