2007'den Bugüne 92,484 Tavsiye, 28,241 Uzman ve 19,999 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Depresyonda mıyım?
MAKALE #21761 © Yazan Uzm.Psk.Beniz YILMAZ | Yayın Eylül 2020 | 2,000 Okuyucu
Derin üzüntüler, stres, sıkıntı, yaşam şartları, ekonomik sorunlar... Bu liste daha da uzayabilir.


Normal hayatın içerisinde bile kendimizi mutsuz, çaresiz ve keyifsiz hissedebilirken, yaşanan problemlerle birlikte depresyonda olduğumuza dair düşüncelere kapılabiliriz.
Ancak gün içindeki gelip geçici moral bozulmaları depresyon olarak adlandırılmaz. Canımızı sıkan bir durumla karşılaştığımızda depresyondayım desek bile bu gerçek bir depresyon değildir.


Üzüntü ve keder halinin günlük aktiviteleri engelleyecek bir hal alarak, uzun sürmesi ve işlevselliği bozması depresyon gelişiminin belirtisi olabilmektedir.
Adından sıkça bahsettiğimiz depresyon, belirtileri nasıl yaşanırsa yaşansın eğer tedavi edilmez ise ciddi bir sağlık sorunu haline gelir.
Depresyon tanısının koyulabilmesi için kişideki bazı özellikler sorgulanmalıdır.
▪Çökkün Duygudurum: Kişide çökkün, kederli, kasvetli ve sıkıntılı bir duygudurum hakimdir.
▪İlgisizlik: Önceden severek yapılan günlük etkinliklere (okumak, egzersiz yapmak, TV seyretmek gibi) ilginin azalabilir.
▪Uyku bozuklukları: Bu durumda uyku durumuna geçememe, sık sık uyanma, sabah erken uyanma ya da uyku halinin artması gibi tablolar gözlenebilir.
▪İştah sorunları: Kişi kilo kaybedebilir. Son bir ayda diyet yapmadan ortalama kilonun %5’i kadar, en az 4-5kg. verilebilir. Bazı depresif kişilerde de kilo artışı olabilmektedir.
▪Konsantrasyon güçlüğü: Depresyon halinde kişide dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon güçlüğü görülür.
▪Yorgunluk: Fiziksel enerjide azalma ortaya çıkar.
▪Psikomotor huzursuzluk ya da retardasyon: Depresyon tablosu kişide ajitasyon hali ya da psikolojik fonksiyonlarda azalmaya yol açar.
▪Suçluluk-değersizlik düşünceleri: Yaşanan olaylardan suçluluk duyulabildiği gibi kişinin kendini değersiz hissetmesine de rastlanabilir.
▪Yaşamı tehdit eden düşünceler: Kişide ölüm düşünceleri, eğilimleri ya da girişimleri yani intihara yatkınlık görülebilir.
En az 2 hafta süren, yaşamınızın akışınızı bozacak derecede bu belirtilerin en az 5’ini kendinizde fark ediyorsanız, depresyonla karşı karşıya olduğunuz ve psikiyatrik yardım almanız gerektiği anlamına gelebilir.
Depresyon ile karşı karşıya olmasak bile, üzüntü ve sıkıntılı olduğunuz durumlarda baş edebilmek adına önerilere dikkate alabilirsiniz.

Öncelikle tüm problemleri çözebilecek güçte olduğunuzu unutmayın, Şimdi bize güç gelen her şey yakında güçlü yanlarımızı gösteren bir yaşam olayı olacak bize.

Düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Düzenli yapılan spor ve egzersizler beyindeki hormonların sağlıklı çalışmasını destekleyerek kişinin ruhsal bunalıma girme oranını azaltıyor.

Sağlıklı beslenmeye dikkat edin.

Düzenli uyumak fiziksel ve ruhsal olarak rahatlatır. Ruhsal ve bedensel sağlığınız yerinde olsun istiyorsanız düzenli uyumanız şart.

Vücut kendisini iyi hissedince bunu zihne ve duygulara da yansıtıyor.

Sosyal etkinliklere katılın. Yakınlarınız, aileniz ve arkadaşlarınızla sık sık görüşmek size iyi hissettirecektir.

Monoton yaşamınızı renklendirecek farklı uğraşlar, hobiler bulun.

Düşüncelerinizi fark edin. Olumsuz düşüncelerinizi bırakın.

Öfke ve kin duymayı bırakın. Öfkelenmek hem size hem de çevrenizdekilere zarar verir. Kendi ruh sağlığınız için affetmeyi deneyin.

Pozitif düşünce ve pozitif yaklaşım benimseyin.

Kendinize zaman ayırın.

Gülümseyin. Beden, ruh, zihin ve duygu ayrılamaz bir bütündür. Birini değiştirdiğimizde diğerleri de değişir ve birlikte hareket ederler.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Depresyonda mıyım?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Beniz YILMAZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Beniz YILMAZ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     3 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Beniz YILMAZ Fotoğraf
Uzm.Psk.Beniz YILMAZ
KKTC (Kıbrıs) (Online hizmet de veriyor)
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Beniz YILMAZ'ın Yazıları
► Depresyonda mıyım? Psk.İpek İZGİALP
► Depresyonda mıyım? Dr.Psk.Alper ÇUHADAROĞLU
► Depresyonda Mıyım Yoksa Tükendim mi? Psk.M. Emin BAYRAKTAR
► Panik Atak mıyım? Psk.Sabahat ERLER
► Panik Atak mıyım?... Psk.Füsun BUDAK
► Acaba Yardım Almalı mıyım? Psk.Dnş.Zeliha EREN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,999 uzman makalesi arasında 'Depresyonda mıyım?' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Teknoloji Bağımlılığı Haziran 2019
► Narsisistik Kişilik Kasım 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:47
Top