2007'den Bugüne 87,386 Tavsiye, 27,079 Uzman ve 19,329 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
İnsana ve Yaşama Dair Bir - Kaç Görüş ile Üç - Beş Söz (Güncel Psikoloji)
MAKALE #6651 © Yazan Psk.İzzet GÜLLÜ | Yayın Mart 2011 | 6,174 Okuyucu
İNSANA VE YAŞAMA DAİR GÖRÜŞLER VE SÖZLER

G Ö R Ü Ş L E R

ONA GÖRE SEVMELİ İNSAN...

Sanki duygu mantığın alternatifiymiş gibi 'duygu mu mantık mı' diye sorarlar. Ardından da 'insan nedensiz de sever' diye de eklerler. Ancak bilmezler ki haydan gelenin huya gitmesi misali nedensiz sevenler nedensiz ayrılırlar. Oysa sevginin bile mantığı olmalı. Kimi niçin seveceğini bilmeli insan. Ve ona göre sevmeli. Sevgi demek akılsızca bağlanmak demek olmamalıdır. Nedensiz sevilebilir pekala ama nedensiz o sevgi yaşatılamaz. Çünkü severken bir neden yoktur ki yaşaması için olsun!

GİZLE Kİ YEŞERSİN!

Mevlana, "Unutma, sır gibi seversen eğer muradın gerçekleşir. Çünkü tohum toprağa gizlenirse yeşerir." der. Ancak günümüzün gösteriş hastaları "sır" gibi değil mübarek milletin gözünün içine parmağını sokar gibi seviyorlar... Eee seven var sevemeyen var. "Kimi yer kimi bakar, kıyamet ondan kopar" misali sonra da ektiklerini biçiyorlar tabi... Üzen üzülür, ağlatan ağlar. "Bu dünya bir dağdır, yaptıklarımız da ses. Ses yankılanır da gene bize geri döner" (Mevlana)

ALGI HERŞEYDİR.
TABİKİ SÖZKONUSU İNSANSA!


Şu insanoğlu ne tuhaf bir varlık! Evlendikten sonra 'heyecan bitti' diye mahkemeye, sınavdan önce ise 'heyecan çıktı' diye psikoloğa koşuyor.

KIYMET BİLME, BOŞVER (Mİ)!

Ey 'Nasılolsa kıymet bilen mi var, sen de bilme boşver' diyenler, böylece şeytana avukatlık etmeye yeltenenler... Sen kıymet bilmemişsinki zaten, sadece çirkin bir ticaret yapmışsın. Öyle anlaşılıyor ki sızlanman, alımı satımı olmayan değerlerin ticaretine kalkışmandan, sonra da bunda zarar etmenden.

(Ufak Bir Not: Maddeyi tüketir, değerleri de mal gibi, eşya gibi karşılıklı kar anlayışı üzerine kurulu bir ticaret konusu yapmaya başlarsak sükut-u hayal sonucu kaçınılmaz olacaktır haliyle)

"KEŞKE ŞARTLARIM..." ALDATMACASI!

İnsan ve koşullar sayısınca yaşam yok şu hayatta. Var zannetmek ve bu yüzden feleğe kahrolmak algımızın bize koca bir oyunu sadece. Kim olursan ol, hangi şartlara sahip bulunursan bulun... Geceler uykuya, öğünler bir kaç kap yemeğe, akşamlar da dizilere, msn ya da facbooka çıkmıyor mu ne de olsa.

HAYAT ŞARTLARI MUTSUZLUK KAYNAĞI!

Sürülen ve çok farklı olduğu iddia edilen yaşam türleri arasındaki fark internete bağlanmadaki hız farkı kadar. Birileri bu farkı internete hiç bağlanamamış gibi algılıyorsa yaşam ona ne yapsın, felek ne yapsın. O kendisine yapmış zaten yapacağını. Neticeye değil Haticeye bakan, yaşamı mercedesle ford fokus arasındaki göreceli farka indirgemiş olan insandan ne beklenir ki mutluluk beklensin!

DİKEN EKİP GÜL BEKLİYORKEN...


Günümüz insanının en büyük iki hastalığı algılama ve uygulama sorunu. Ya algılaması gerekeni hiç algılamıyor, ya eksik algılıyor ya da yanlış. Kısmen de olsa doğru algılıdığında ise bu sefer de uygulamıyor. Sonra da diken ektiği halde gül hasat etmeyi, hiç ekmediğinde ise en azından susam toplamayı bekliyor!

SANAL BAKARSAN DOĞALI YAKALAYAMAZSIN Kİ

Senede bir kere gelen kışı odun parası ve artan trafik kazası, yazı kavucuru ağustos sıcağının yakıcılığı, ilk baharı çiçeklerin müjdeleyicisi değil de bıktırıcı kışın bitişi, son baharı hazan mevsini değil de yine aynı kışın habercisi gören, ömründe bir kere olsun güneşin doğuşunu, iki kere de batışını izlemeyen, ama her gün beş - on saat dizi izleyen insanoğlu bu sanal algılarla doğal olan mutluluğu yakalayabilir mi?

SAĞLIK MESLEĞİ İCRASINDAKİ PARA HIRSI

Üzerinde muhtelif rakamlar olan ama her şeyi satın alamayan üç - beş deste kağıt için mesleğini satma.
İnsanları ve nice umutları güven ocağındaki kızgın ateşe atma.
Madem öyle, doymaz bir gözün var böyle, bari bu işi yapma.
Git çorap sat, halı sat, koltuk sat, süt sat ama vicdanını pazara çıkartma!

S Ö Z L E R

Mutluluğu canının istediklerini yapmakta arayanlar akdeniz havzasında karadeniz hamsisi avlamaya çalışanlardır.

Kronik mutsuzluk hastalık üreten bir bataklıktır.

Başımıza gelen ve olumsuzmuş gibi duran olaylar güneş; yaşattığı acılar da bu güneşin tabiatı canlandıran, meyveleri olgunlaştıran ışıklarıdır.

Sözkonusu insansa algı ve düşünce herşeydir.

Hikmetli öğütler / öneriler bunalan ruhlar için kuruyan kıraç topraklara yağan bahar yağmurları gibidir.

Özlü sözün lafzı tablet; taşıdığı hakikat de içindeki etken maddedir.

İnsan organizmasında sadece metobolizma, sinir yahut sindirim sistemi değil; algılama sistemi de bozulur. Ruhi dediğimiz tüm sorunlar aslında bu mekanizmadaki bozulmanın tabii bir sonucudur.

Her bakış ayrı bir görüştür.

Şu insanoğlu ne garip! Evlendikten sonra heyecan bitti diye mahkemeye, sınavlardan önce de heyecan çıktı diye psikoloğa koşuyor!

Sanmayın esas dertleri etik değerler yahut şu zavallı millet... Bu zamanda kişisel çıkar kaygısı ne acıdır ki en baba illet.

Bir milyon sızlanma kararlı olarak atılmış tek bir adım dahi etmez.

Tarih bir kere daha ispat etmiştir ki en büyük güç idrakine varılmış bir hak ile harekete geçmiş halktır.

Eşimize yedi kat yabancıya gösterdiğimiz itinayı / özeni bile göstermiyoruz, sonra da onda yedi kat elin bize veremeyeceği mutluluğu bekliyoruz. Bu kafayla daha çooook bekleriz.

Onursuzca yaşayıp başkasının ciğerine ateş basacağına onurluca bir yaşam sür, gerekirse yüreğine taş bas!

Psikolog
İzzet Güllü
MDH

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"İnsana ve Yaşama Dair Bir - Kaç Görüş ile Üç - Beş Söz (Güncel Psikoloji)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.İzzet GÜLLÜ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.İzzet GÜLLÜ'nün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     4 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.İzzet GÜLLÜ'nün Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,329 uzman makalesi arasında 'İnsana ve Yaşama Dair Bir - Kaç Görüş ile Üç - Beş Söz (Güncel Psikoloji)' başlığıyla benzeşen toplam 47 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Bir Veda Yazısı Haziran 2018
◊ Bu Yazıyı İyi Anla ÇOK OKUNUYOR Haziran 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:26
Top