2007'den Bugüne 92,140 Tavsiye, 28,190 Uzman ve 19,957 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psikiyatri İlaçlarının Prospektusunda Yazmayan Yan Etkileri
YAZI #4828 © Yazan Psk.İzzet GÜLLÜ | Yayın Haziran 2018
Psikiyatride sorun, normal, anormal, bozukluk, hastalık tanımlamaları bilime değildir, felsefi kanaate dayanır. Bu kanaatte ilaç lobilerinin ciddi etkisi vardır.

Psikiyatri hiç bir tahlil ve tetkik yapmadan teşhis koyar. Bu sorunlar da aynı tansiyon, şeker hastalığı gibi tıbbi bir hastalıktır derler ama sıra tahlile vs gelince tetkike yanaşmaz, hemen yan çizerler. Şeker hastalığı terapiyle düzeliyor mu? Ama bu sorunlar düzeliyor. Hani hastalık vardı?

Modern tıp düşen tansiyonu, düşen şekeri, hatta B 12 eksikliğini vs ölçer ama psikiyatri hala serotonin düşmesini ölçmeye çalışmaz.

Psikiyatri algının vb psikolojik ve sosyal süreçlerin etkisini yok sayarak, ruhsal yardımı sadece ilaca indirgeyerek, psikolojiye eklem romatizmasına yaklaşır gibi yaklaşarak acıları uzatır, ilaç kullanımını artırır, topluma zarar verir.

Psikiyatri ilaçları belirti baskılama, alkol etkisi yaratma ve rahatlatma esasına göre işlev görür.

Psikiyayri ilaçlarının bu alkol etkisi zannedildiği kadar yüksek de değildir.

Psikiyatride ilaçlı tedavinin asgari 7 zararı vardır.

1. Kendinizi hasta olarak görmenize yol açar. Oysa yaşadığınız hastalık değildir, bozukluktur. Psikiyatri bozukluğa hastalık diyerek toplumları aldatır. Hem insanları durup dururken hastalık psikolojisine sokar hem de ruhsal yardımda eksen kayması yaratır, alakasız tıbbi tedaviyi devreye sokar. Niye mi iyileşemiyorsunuz? Alakasız bir tıbbi tedavi aldığınız için! Algı ilaçla düzelir mi? Ekonomik, sosyal, siyasal, iletişimsel sorun ilaçla çözülebilir mi?

2. İlaç iyileşme beklentisine sokar. Bu sonucu yaratacak etkisi yoktur, bu sebeple hayal kırıklıklarına ve motivasyon düşüklüklerine, böylece çaresizlik algısının pekişmesine yol açar.

3. Rahatlamayı marifet gibi gösteretek sizi duygu durumunuza, haliyle de olası rahatlayamama durumlarına karşı daha da duyarlı hale getirir. Duyarlılık arttıkca etkilenme de artar. Rahatlama peşinde koşan ruhlar aksi yaşantılara karşı daha kırılgan hale gelir. İlaçlar ve iç uyuş uygulaması kırılgan ruhlar yaratır.

4. Beyin kimyanıza direkt kimyasal müdahale olduğu için beynin doğal işleyişini ve tabii iç dengesini bozar. Böylece beyin olur olmadık yerde, olur olmadık sebeplerle psikoloji üretir hale gelir. Elini verenin kolunu kapar.

5. İnsanları ilaç al ve rahatla kolaycılığına alıştırarak uyuşturucuya vs daha da yatkın hale getirir. Ufacık bir sorunda ilaç alarak rahatlayanlar, hatta rahatlayamayan kişiler bu amaca reçete vs ile uğraşmak yerine esrar, uyuşturucu ve türevleri ile ulaşmaya çalışır. (Geneli tenzih ediyorum. Olasılık artışından bahsediyorum)

6. İlaç iç ve uyuş pratikleri ile insanları pasif ve edilgen yapar, tembelleştirir, kolaya alıştırır, sabrın, dirayetin, aktif mücadelenin, daha gerçekçi, daha kalıcı çare arayışlarının önüne geçer.

7. Dirençli kilo, intihar düşüncesi, cinsel fonksiyon kayıpları, aşırı seks isteği gibi ciddi yan etkileriyle kaş yaparken nice gözler çıkarır. Bu yan etkilerin çoğu tedavisi istenen esas belirtilerden çok daha ağırdır.

Bunlar sadece benim yarım saatte tespit edebildiklerimdir, hatırlayabildiklerimdir. Diğer etkileri için çevrenizde ilaç kullananlarla sohbet edin.

İzzet Güllü
Psikolog
     42 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
İzzet GÜLLÜ Fotoğraf
Psk.İzzet GÜLLÜ
Sakarya (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi18 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.İzzet GÜLLÜ'nün Makaleleri
► Psikiyatri ile Savaşmak Psk.İzzet GÜLLÜ
► Psikiyatri Mantığı Psk.İzzet GÜLLÜ
► Psikiyatri ve Bonzai İlişkisi Psk.İzzet GÜLLÜ
► Psikiyatri Gerçeği Söyleyemez Psk.İzzet GÜLLÜ
► Duyguların Dili ve Psikiyatri Psk.İzzet GÜLLÜ
► Psikiyatri Kitleleri Nasıl Aldatır Psk.İzzet GÜLLÜ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,957 uzman makalesi arasında 'Psikiyatri İlaçlarının Prospektusunda Yazmayan Yan Etkileri' başlığıyla benzeşen toplam 22 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:38
Top