2007'den Bugüne 92,482 Tavsiye, 28,239 Uzman ve 19,999 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Besin Destek Ürün Nasıl Seçmeliyim?
MAKALE #673 © Yazan Dyt.Gökmen GÖK | Yayın Şubat 2008 | 6,803 Okuyucu
BESİN DESTEK ÜRÜN NASIL SEÇMELİYİM?

Besin destek ürünleri günümüzde artan popülariteleri nedeniyle birçok ürün geliştirilmiştir. Geliştirilen ürünlerin farklı özelliklere sahip olması nedeniyle size en uygun ürünü kolayca bulabilirsiniz. Eğer alacağınız ürün hakkında genel bir fikriniz yok ise ürünlerin fazlalığı kafanızın daha çok karışmasına neden olacaktır.

Risklerinizi tartın

Gündelik hayatta karşılaştığınız risklerinizi tartın. Riskleriniz engellenebilir ve engellenemez olarak ikiye ayrılacaktır.

Engellenemez riskler: hiç kimse cinsiyetini, ailesini seçemez. Ailesinde aktarılan kötü genetik etmenlere sahip bireylerde hastalıkların oluşması riskleri yüksektir.

• Kısa boylu erkekler uzun boylu erkeklere göre daha sık koroner arter hastalıklarına yakalanırlar.
• Kadınlar erkeklere göre kemik erimesi riski daha yüksektir.
• Kadınlar erkeklere göre daha uzun süre yaşarlar.
• Şişmanlık düşük sosyo-ekonomik gruplarda daha fazladır.
• Bazı ırklarda genetik hastalıklar yaygındır.
• Şehirde yaşanlar kırsalda yaşayanlara göre daha sık solunum problemi yaşarlar.
• Düşük doğum ağırlıklı kişiler Tip 2 diyabet görüşme riski fazladır.

Engellenebilir riskler: kişilerin kendi seçimleri sonucunda vücuduna zarar verebilecek etmenlerden uzak durarak kendini birçok hastalığa yakalanma riskini azaltmış olur.

• Sigara içen kişilerde başta kanser olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskini yükseltir.
• Stres kişilerin psikolojik baskı nedeniyle sağlığınızın bozulmasını sağlar.
• Kişiler kötü beslenerek vücutları için almaları gerekli vitamin ve mineralleri almaları birçok hastalığa neden olabilir.
• Sporsuz bir hayat başta kalp hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa neden olur.


Ürünlerde FDA onayı arayın
Satın almış olduğunuz ürünlerin mutlaka Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA-Food and Drug Administration) onaylı olduğunu kontrol edin. Ürünlerin ruhsatlandırılması aşamasında yapılan sıkı kontroller ve ürünlerin üzerinde yazılı olan iddiaların geçerliliklerini kontrol ederler.
Yan etkileri unutulmamalıdır

Yağda eriyen vitaminler vücudumuzda depolanmaktadır. Bu vitaminlerin fazla mikada alınmaları vücutta gereğinden fazla depolanmalarına neden olarak vitamin zehirlenmelerine neden olurlar.

Birçok faydası olan bir öğenin gereksinmeden birkaç katı kadar olan dozlarda hazırlanan besin destek ürünleri dikkatli kullanılmalıdır. Hatalı alınan dozlardaki besin destek ürünleri fayda yerine zarar verebilirler.

Üzerinde yer alan etiket yeterince açıklayıcı olmalıdır

Satın aldığınız besin destek ürününün sizin aradığınız ürün olup olmadığına karar vermek için ürün hakkında, bilgi ve içeriğinin ne işe yaradığının göstermesi gerekir. Üzerinde etiket olmayan, içeriğini göstermeyen yeterince açıklayıcı bulmadığınız ürünleri almayınız. Ürün hakkında geniş bilgi edinmek için ürün katalogu edinebilir ya da internet sitesinden daha geniş bilgi edinebilirsiniz.

HANGİ FORMU SATIN ALMALIYIM

Bir etken maddenin birden fazla tüketim formunun bulunması seçimi zorlaştırmaktadır. Her formun kendine özel avantajları ve dezavantajları bulunur. Alacağınız ürünü kullanımına göre en uygun formu tercih edebilirsiniz.

Tabletler

Kullanımları ve taşımaları kolaydır. Dış yüzeyleri koruyucu tabaklarla kaplandığı için tüketimi kolaydır, içerisindeki maddelerin kötü tatlarını kullanırken hissetmesiniz.

Tozlar

Hapları yutmakta zorlanan kişilerde sıvılarda çözünerek kullanılır. Çözünen maddelerin tatlarının iyi maskelenmesi gerekir.

Sıvılar

Çocuk ürünleri genelde sıvıdır, yutulması kolaydır. Ürünlerin taşınması zordur.

Çiğneme ve emme tabletleri

Bu tür ürünler yutması zor olan ürünlerde ya da emilimin ağızdan başlayan ürünlerde tercih edilir. Kullanması ve taşınması kolaydır.

Jeller ve kremler

Genelde deri uygulamalarında tercih edilir. Uygulaması ve taşınması kolaydır.

ÜRÜN GÜVENİRLİĞİ

Ürün geliştiriciler ürünleri geliştirirken yararlılıklarını arttırmak için ürünlerin kliniksel olarak istenen tedaviye destek verecek ürünler olduğunu ispatlanmış, etken madde konsantre edilmiş, doğal yollarla elde edilmiş, hızlı emilime sahip her bir üründe aynı standardize edilmiş ürün bulunmaktadır.

Ürünlerin içlerinde yer alan reçeteler dikkatlice okunmalıdır. Ürünlerin teknik özellikleri, kullanım dozları, saklama önerileri, yasal uyarılar, çocukların kullanımı, son kullanma tarihi, üretici firma adres ve telefonları gibi bilgilerin bulunması gerekir.

BESİN DESTEK ÜRÜNLERİ NE YAPAMAZ?

Diyetin yerine geçemezler

Gün almanız gereken tüm besin öğelerini, vitamin ve minerlalleri karşılayarak diyetin yerine geçemezler. Sadece besin destek ürünleri alarak hayatınızı sürdüremezsiniz.

Besinlerin yerine geçemezler

Gün içerisinde besin destek ürünlerini kullanarak bir ya da birkaç öğünde besin yerine kullanılamazlar. Bu tarzdaki besin destek ürünleri geçici çözümler sunarlar, bırakıldıklarında etkinliklerini yitirirler

Bir ömür boyu kullanılmazlar

Besin destek ürünleri besinler gibi ya da bazı ilaçlar gibi bir ömür boyu kullanılmazlar. Sorunların çözümlenmesi ya da kullanım amacına varıldığında destek ürünleri bırakılmalıdır.

Hayalperest olmayın

Kanser, kalp hastalığı, diyabet, AİDS gibi ciddi hastalıkları düzelten bir destek ürün yoktur. Besin destek ürünleri hastalığın belirtilerini azaltarak ilerlemelerini yavaşlatırlar.

Şarlatanlara kanmayın

Satın aldığınız ürünün yararlılığı güvenilir kaynaklar tarafından onaylanmış olmalıdır. Adını duymadığınız ürünlerin kökenleri üretim izinleri, ürünü onaylayan kurum hakkında geniş bilgi sahibi olmadan ürünleri almayın.

Aynı etken maddeyi daha ucuz olanı tercih edin

Aynı etken maddeye sahip değişik firmaların bir çok ürünü bulunmaktadır. Etken maddeleri aynı olmak şartıyla ürünlerin gösterecekleri etki aynıdır. Aynı etken maddeleri ürünlerden fiyatı ucuz olanı ya da içerisindeki ürün sayısı yüksek olanlardan adet başına en ucuz olanı tercih edin.


BESİN DESTEK ÜRÜNLERİN DOZLARI NE OLMALIDIR?

Besin destek ürünlerin günlük kullanım dozlarını iyi seçmelisinizdir. Kısa sürede etkiyi gözlemlemek için günlük gereksinimiz kadar olan dozları tercih edin. Hasta olduğunuz anda günlük 1000 mg C vitaminli destek ürünü tüketmek hızla iyileşmenizi sağlar. Hasta olmadığınız zamanlarda tükettiğiniz 1000 mg C vitaminin bir katkısı olmaz. Fazla miktarda alınan C vitamini hastalandığınız zamanda iyileşmeniz için daha faza C vitamini almanıza neden olur.

RDA nedir?

RDA besin öğelerinden günlük almanız gereken miktarı gösterir. RDA yaş, cinsiyet ve özel durumlarda değişkenlik gösterir. 45 yaşında bir bayanın günlük kalsiyum gereksinmesiyle yine aynı yaşta kemik erimesi başlangıcı olan bir kişin kalsiyum gereksinmeleri farklıdır.

Farklı ülkede yaşayan bireylerin RDA gereksinmeleri birbirlerinden farklıdır. Başka ülkelerden ithal ürünlerde ithal edilen ülkenin özelliklerine göre ayarlanmış olabilir. Satın aldığınız besin destek ürünün sizin gereksinmenize uygun olup olmadığını kontrol ediniz.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Besin Destek Ürün Nasıl Seçmeliyim?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Gökmen GÖK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Gökmen GÖK'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Gökmen GÖK'ün Makaleleri
► Besin ve Besin Öğeleri ÇOK OKUNUYOR Dyt.İpek AĞACA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,999 uzman makalesi arasında 'Besin Destek Ürün Nasıl Seçmeliyim?' başlığıyla benzeşen toplam 65 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Mısır Şurubu Şubat 2008
► Posa ve Sağlığımız Şubat 2008
► Lightlar Ne Kadar Light Şubat 2008
► Orac Diyeti Şubat 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:30
Top