2007'den Bugüne 90,047 Tavsiye, 27,718 Uzman ve 19,714 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Bacak Estetiği ve Çarpık Bacak Düzeltilmesi
MAKALE #7476 © Yazan Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN | Yayın Eylül 2011 | 12,822 Okuyucu
BACAK ESTETİĞİ İNCE VE ÇARPIK BACAK DÜZELTİLMESİ

Pek çok kadın ve erkek, bacak bölgelerindeki incelik ve eğrilikleri günümüzde oldukça önemsemektedirler. Erkekler genellikle daha kaslı bir görünüm arzu ederken, kadınlar daha simetrik düzgün ve normal kalınlıkta bacak arzu etmektedir. Bacak estetiğine yönelik girişimler, ilk defa 70 li yıllarda vücut geliştirme sporcularında başlamıştır. Olumlu sonuçların alınmasının ardından teknikler ve kullanılan malzeme kalitesi günümüze kadar gelişerek gelmiştir. Gerek kadın gerek erkeklerde bacak ve baldır bölgesi oranları, harmonisi genel vucut algımızda oldukça önemli bir yer tutar. Kadınların iş ve günlük hayatlarında bu bölgeyi açıkta bırakan kıyafetler giyme gereksinimi, onları bu konuda daha hassas kılmaktadır. Bu bölgenin kamufule edilmesindeki zorluklar özellikle yazlık ve kısa kıyafetlerde mümkün değildir. Hatta bazı durumlarda pantolon dahi giymek eğrilikleri gizleyemez.

Maalesef çocuklukta uygun spora başlayamamak, bilinçsiz ve köyü beslenme gibi faktörlere, genetik mirasta eklenince bir çok Türk kadınının bacak bölgesindeki şekil bozukluğundan muzdarip olduğunu görmekteyiz. Yukarıda bahsedildiği gibi özellikle erkekler de sıklıkla bacak estetiği için başvurmaktadır.

Estetik kaygıların yanı sıra bacak estetiği sıklıkla, “polio çocuk felci” ve baldır kaslarının gergin olduğu “club foot” deformitesinde tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

BACAK ESTETİĞİ İÇİN UYGUN MUSUNUZ?

Öncelikle doktorunuzla temas kurmalısınız. Bu operasyon plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Doktorunuz ayrıntılı bir muayene yapacaktır. Burada en önemli unsur bu işlemin neden yapılacağıdır. Şekil bozukluğu geçirilmiş bir çocuk felcinden mi kaynaklanmaktadır? Yoksa her şey normal fakat diz içlerinde biriken yağlanma bacak harmonisini mi bozmaktadır? Mutlaka her iki bacağın ayrı ayrı ölçümleri yapılmalı normlarla kıyaslandıktan sonra simetri gözden geçirilir. Sebepler belirlendikten sonra uygun yöntem kararlaştırılır. Eğer implant ile büyütülecekse ölçülere göre protezin boyutları belirlenir. Yağ transferi yapılacaksa mutlaka uygunluk ortaya konmalıdır. Sürekli kullandığınız bitkisel ilaçlar ve sigara mutlaka operasyon öncesi kesilmelidir.

BACAK ESTETİĞİ İÇİN NELER YAPILIYOR?

1.İmplant ile çarpık ve ince bacak düzeltme
2.Yağ transferi ile çarpık ve ince bacak düzeltme
3.Liposculpture ve yağ transferi ile denge prosedürü
4.Kalın bacak inceltilmesi
5.Ayak bileği ve diz bölgesi inceltme kalınlaştırma

BİR BAKIŞTA İŞLEM DETAYLARI

1.İmplant ile çarpık bacak ve ince bacak düzeltme

-Silikon doku yumuşaklığında protezler kullanılır.
-İhtiyaç büyüklüğünde konulur
-Lokal ve sedasyon anestezisi kullanılır
-Diz arkasındaki doğal kıvrımdan kasların üstüne yerleştirilir.
-1 veya 1.5 saat sürer
-Aynı gün taburcu 1 hafta sonra işbaşı
-15 gün kompresyon çorabı giyilmesi tavsiye edilir.
-Bacak kaslarını gevşek tutmak için 10 gün topuklu pabuç-terlik önerilir.
-6-8 hafta aktif egzersiz yasaklanır. 3.aydan sonra koşu sporu yapılır.

2. Yağ transferi ile çarpık ve ince bacak düzeltme

-Özellikle yağ transferini tercih eden hastalar için uygundur
-Bel, karın, diz içindeki yağlar transfer edilebilir
-Küçük şekillendirmelerde iyi sonuçlar verir
-1.5-2 saat sürer genel yada destekli lokal anestezi kullanılır
-Aynı gün taburcu 1 hafta sonra işbaşı
-15 gün kompresyon çorabı giyilmesi tavsiye edilir.
-Bacak kaslarını gevşek tutmak için 10 gün topuklu pabuç-terlik önerilir.
-6-8 hafta aktif egzersiz yasaklanır. 3.aydan sonra koşu sporu yapılır.

3.Liposculpture ve yağ transferi ile denge prosedürü

-Bacak ve diz bölgesinde biriken orantısız fazla yağ dokuları alınıp, ihtiyaç duyulan zayıf bölgelere verilir
-En çok diz içinden alıp, kaslı görünümü yumuşatmak için kas kenarlarına veya içeri çarpık baçağı düzeltmek için diz içinden alınıp diz dışı doldurulur.

4.Kalın bacak inceltilmesi

-Aşırı belirgin kas (gastrokinemus kası) cerrahi olarak inceltilir

5. Ayak bileği ve diz bölgesi inceltme kalınlaştırma

SIKÇA SORULAN SORULAR

1.
Bacak estetiğinde iyileşme süreci nasıldır?

C: Operasyon süresi genellikle 1-2 saat civarındadır. Fakat süre yerleştirilen implant adedine göre değişir. Hastalar genellikle 2-3 gün ayakları yastıkla yükseltilmiş şekilde istirahat ederler. Bandajlar alındıktan sonra normal aktivitelere başlanır. İşbaşı çoğunlukla 5-7 gündür. Fakat tam aktivasyon 6 haftayı bulur. Düzenli koşarak egzersiz yapanlar yada vücut geliştirciler 3 aydan önce bu bölgeyi kullanamaz.

2. Benim için nasıl bir anestezi kullanılacak?

C:Genellikle sedasyon destekli lokal anestezi kullanılır. Çok hassas hastalar için genel anestezi tercih edilebilir. Hasta aynı gün taburcu edilir geceyi evinde geçirir.

3.
Bu operasyon riskli midir?

C:Her işlemde oduğu gibi bir takım riskler mevcuttur. Fakat yüzeyel bir prosedür olduğu için diğer operasyonlara göre riskler son derce düşüktür.

4.Operasyon için ne tür hazırlıklar yapmalıyım?

C:Özel bir hazırlık yapmanıza gerek yok. Fakat bitkisel ilaçlar ve aspirin gibi kanamayı artırıcı ağrıkesicileri 2-3 hafta öncesinde bırakmalısınız.

5.
Bacak implantlarını kaç yıl kullanabilirim?

C:Bu silikon protezlerin son kullanım tarihi söz konusu değildir. Bunun anlamı ömür boyu kullanılabileceğidir. Ancak infeksiyon veya boyutlarını şeklini değiştirtmek gibi sebeplerden dolayı çıkartılabilir.

6.
Gebelik, emzirme veya hormonal değişimlere etkisi var mıdır?

C:Kesinlikle yoktur.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Bacak Estetiği ve Çarpık Bacak Düzeltilmesi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tayfun TÜRKASLAN Fotoğraf
Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi12 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN'ın Yazıları
► Kol ve Bacak Estetiği Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN
► Diz ve Bacak Estetiği Prof.Dr.Ahmet KARACALAR
► Kol ve Bacak Germe Estetiği Op.Dr.Ekrem KESKİN
► Huzursuz Bacak Sendromu Fzt.Kaan AKIN
► Huzursuz Bacak Sendromu Prof.Dr.Turgut GÖKSOY
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,714 uzman makalesi arasında 'Bacak Estetiği ve Çarpık Bacak Düzeltilmesi' başlığıyla benzeşen toplam 21 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Tamponsuz Burun Estetiği Eylül 2011
► Meme Büyütme Eylül 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:09
Top