2007'den Bugüne 92,403 Tavsiye, 28,230 Uzman ve 19,990 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Konuşma ve İletişim Bozukluklarında Müzikle Tedavi
YAZI #5447 © Yazan Psk.Eyüp TUNAHAN | Yayın Ocak 2019
İletişim sorunları yaşayan birey ve çocuklar müzikle terapi ve tedaviden faydalanabilirler. Şarkı söyleme, konuşma ve dil daha da özgül olarak işitme hafızası; ses ayarı ve ses etkinliğini gerekli kılmaktadır.

Konuşma ve iletişim problemlerinde hedefler; heceleme, sesin iniş-çıkışı, nefes alma, fonolojik farkındalık oluşturma ve konuşma hızındaki bozulmaları rehabilite etmektir. Müzik, hem konuşmadaki hem de müzikteki sesi algılama süreçlerini kolaylaştırmaktadır. Müzik, beynin sadece ses algısı için değil tüm işlevlerini etkin hale getirmekte ve bu da konuşmada ki sesi algılama süreçlerini olumlu yönde etkilemektedir. Müzik bireyin prozodi yeteneğini geliştirir. Müzik konuşmadaki akıcılığı ve anlaşılabilirliği düzeltmede etkilidir. Konuşamayan çocuklar müzikle tedaviye uygun olan çocuklardır. Kekeleme gibi konuşma bozuklukları müzikal etkinlikler için etkili bir yöntem olabilmektedir. Müzikle tedavi ve terapi ortamının düzenlenmesinde metronom gibi aletlerden yararlanılarak doğru telaffuz ve ritim çalışmaları yapılmaktadır.

Müzikle tedavi ve terapinin geçmişi tarihi çağlara kadar uzanmaktadır.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Eyüp TUNAHAN'ın Makaleleri
► Cinsel İşlev Bozukluklarında Terapi Psk.Elif AKSOY SİNCİ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,990 uzman makalesi arasında 'Konuşma ve İletişim Bozukluklarında Müzikle Tedavi' başlığıyla benzeşen toplam 22 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kum Terapisi Süreci Nedir? Haziran 2017
► Aile Oyun Terapisi Haziran 2017
► Çocuk ve İstismar Mart 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:33
Top