2007'den Bugüne 88,387 Tavsiye, 27,365 Uzman ve 19,483 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Mutasyonel Falsetto
YAZI #5979 © Yazan Neşe ÖZTÜRK | Yayın Eylül 2019
Ergenlik Döneminde Ses Değişimi
Ergenliğe kadar erkek ve kız çocuklarda larenksin boyutları aynıdır ve sese bakarak cinsiyeti tahmin etmek güçtür. Ergenliğe ulaşıldığında ses değişime girer ve bu değişim 3-6 ayda tamamlanır, en fazla bir yıl sürer. Kızlarda 15 yaşında, erkekler 14-15 yaşlarında ses gelişiminin tamamlanması beklenir.
Sesin kalitesi ve perdesindeki değişim erkeklerde kızlara göre daha belirgin olur. Çünkü erkek sesinde perdedeki değişim 1 oktav kadardır. Bu dönemde ses boğuktur, perde değişkendir, tizden pese, pesden tize ani geçişler olabilir. Perde sürekli inip çıksa da bir süre sonra perde inecek; tiz sesler kalıcılığını yitirirken düşük tonlar kalıcı olacaktır.
.
Mutasyonel Falsetto
Diğer adı Püberfoni olan bu kavram; ergenlikte ses değişimi sırasında görülen yüksek perdeden düşük perdeye veya düşük perdeden yüksek perdeye ani ses kırılmalarını; sesin boğuk çıkmasını ifade eder. Bu kırılmalar kişiyi veya çevresindekileri rahatsız edecek düzeyde olduğunda; gelişim süresi 6 aydan uzun sürdüğünde ses terapistinden destek alınabilir. Terapist kişiye uygun ses pratikleri uygular ve egzersizler verir. Tek seansta bile çözümlenebilen bir konudur, gerekli görülürse 2 veya 3 seans önerilebilir. Kadınlarda da görülebilen bir durum olmasının yanında erkeklerde daha sık rastlanır.

Uzm. Dil ve Konuşma Terapisti
Neşe Öztürk
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Neşe ÖZTÜRK Fotoğraf
Neşe ÖZTÜRK
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Dil ve Konuşma Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi18 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Neşe ÖZTÜRK'ün Makale ve Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,483 uzman makalesi arasında 'Mutasyonel Falsetto' başlığıyla benzeşen toplam 1 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Teleterapi Temmuz 2020
► Kekemelik Aralık 2015
► Sesletim Nedir? Eylül 2015
► Afazi Mart 2015
◊ Sesiniz Karizmanızdır. Temmuz 2017
◊ R Sesi Kabusu Temmuz 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


06:26
Top