2007'den Bugüne 92,486 Tavsiye, 28,241 Uzman ve 20,001 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Hayata Dair:Karıncalara Göre!
YAZI #696 © Yazan Psk.Serap DUYGULU | Yayın Şubat 2010
Bir psikoloji Profesörü bir test sorusu olarak öğrencilerinden bir karıncanın çevresindeki hayvanları nasıl ayırt edebildiğini ve sınıflandırdığını düşünmelerini istemiş.
İşte sonuç: Karınca hayvanları iki sınıfa ayırmaktadır.

a) Aslan, kaplan ve çıngıraklı yılan gibi, karıncaya zarar vermeyen şefkatli ve iyi huylu hayvanlar.

b)Piliçler, ördek ve kazlar gibi, karıncaları yiyen yırtıcı hayvanlar.

Her şey sizin görüşünüze bağımlıdır.

Jimm Powers


Bu demek oluyor ki her şey siz nasıl adlandırıyorsanız öyledir,siz nasıl görmek istiyorsanız öyle görünür.
Eski Tibet Bilgelerinin ilginç bir söylemleri vardır.Derler ki,her kelimenin ve her kavramın boşluğu vardır.
Örneğin siz hasta olduysanız bu sizin için kötü bir olaydır,ilaçlar ve doktor için para harcamanız gerekir,iyileşmeniz zaman alabilir,kendinizi mutsuz hissedersiniz. Ama bu olay bir başkası için kötü bir olay değildir.Mesela doktorunuz siz hasta olduğunuz için sizden para kazanmaktadır.Doktor için çok hasta olması sevindirici bir durumdur çünkü para kazanacaktır.Sizin için çevrenizde çok hasta olması demek salgın hastalıklar demek ve dikatli olmanız gerekiyor demektir.Sadece hasta olmak bu anlamda iki yönlü bir kavramdır ve sizi mutsuz ederken bir başkasını mutlu etmektedir.İşte kelimenin boşluğu yani gizli potansiyeli budur.Siz o boşluğu hangi anlamla doldurursanız o anlama gelir.Hasta olmak kötü bir olay mıdır ya da iyi bir olay mıdır diye sormak yerine hasta olmak kendi başına bir anlam ifade etmiyor ama ben durumu nasıl görüyorsam o anlama geliyor demek daha doğru olur.
Kelimelerin altındaki boşluğu unutmadan ve o boşluğa arzu ettiğiniz her şeyi sizin dolduracağınızı bilerek bakmak lazım hayata.
Hayatın kendisi de kocaman bir boşluktur ve belki de yaşı büyük olanların söylediği 'aslında her şey boş' sözünü bir de bu anlamda düşünmek gerek.
Evet her şey boş!

Öyleyse doldurun:))

www.ozgurbilge.com
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Serap DUYGULU'nun Makaleleri
► Hayata Pozitif Bakış Psk.Yasemin EYİGÜN
► Hayata Dahil Olabilmenin Kuralları Psk.Dnş.Havva BAYAR
► Hayata Güzel Bak Su Gibi Aziz Ol Psk.Dnş.Fahreddin GÜRBÜZ
► Şemalar: Hayata Açılan Pencerelerimiz Psk.Dnş.Yusuf BAYALAN
► Ergenliğe Dair Psk.Şeyda KAYMAK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 20,001 uzman makalesi arasında 'Hayata Dair:Karıncalara Göre!' başlığıyla benzeşen toplam 38 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Baba Çocuk İlişkisi Kasım 2016
► Alınganlık Kasım 2016
► Kıskançlık Kasım 2016
► Yılbaşı ve Çocuklar Kasım 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:04
Top