2007'den Bugüne 92,301 Tavsiye, 28,216 Uzman ve 19,976 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Yılbaşı ve Çocuklar
MAKALE #17542 © Yazan Psk.Serap DUYGULU | Yayın Kasım 2016 | 3,847 Okuyucu
Yeni Yılı Karşılarken

Yılbaşı yaklaştıkça hepimizi tatlı bir yeni yıl telaşı sarar. Yeni yılı nasıl ve nerede karşılayacağımızı, kimlerle birlikte olacağımızı düşünürüz.

Her yeni yıl yeni umutlar, yeni heyecanlar ve geleceğe yönelik yeni planlar demektir. Belki evlenmek, bir ev sahibi olmak, rejime başlamak, sigarayı bırakmak, çocuk sahibi olmayı planlamak gibi pek çok hedef koyarız yeni yılı karşılarken. Her ülke ve her kültür kendi inançlarına ve değerlerine göre karşılar yeni yılı ve aslında yılbaşının ne anlama geldiği konusunda da birbirine benzer inançlar taşırız.

Çocuklar İçin Yılbaşı

Aynı bayramlarda olduğu gibi yılbaşında da en tatlı payı çocuklar alır.Bütün kutlamalara özgü hediye alma kavramı yeni yılı karşılarken de unutulmaz ve öncelik her zaman çocuklardadır.

Yaşları küçük olan çocuklar yılbaşının ne olduğunu henüz anlayamazlar ama 3 yaş ve üstü çocuklar özel bir durum olduğunun farkında olabilirler.Bu yaşlarda yılbaşını algılamaları yaşla doğru orantılı olarak gelişir. Önceleri her şey hayal dünyalarında şekillenirken, zamanla gerçeklik olgusu da yerleşir.

Yılbaşı çocuklar için hediyeler, sürprizler, bol abur cubur ve isteklerin yerine getirildiği bir tören demektir. İsteklerin yerine getirilmesi ise yılbaşının ünlü kahramanı Noel Baba tarafından gerçekleştirilir. Burada kafa karıştıran da bu Noel Baba olur.

Bizim kutlamalarımızda Noel Baba ve onun hediye getirmesi çok bilinir bir şey değilken son 15-20 yıldır yılbaşının yegane aktörü olmuş durumda. Aynı şekilde çam ağacı modası da çok yaygınlaştı. Bu karmaşa ve telaşenin içinde çocuklar haklı olarak bazı sorular sorabilirler. Durumu abartmadan esprili bir anlatımla yılbaşı kavramını ve ne anlama geldiğini çocuklara açıklamak gerekir.

Çocukların Yeni Yıl Sorularına Verilecek Yanıtlar

Bütün bu hazırlıklara ve telaşa tanık olan çocuklar neler olup bittiğini merak edecekler ve dolayısıyla da sorular soracaklar. Ne sorarlar ve nasıl cevap vermeliyiz diye düşündüğümüzde verilecek ilk yanıt şudur: Abartılı bir hayal dünyası sunmak da, son derece gerçekçi olmak da doğru olmaz. Yaşları kaç olursa olsun sonuçta onlar henüz çocuklar ve neşeli, heyecanlı biraz da süslü hikayeler duymak isterler.

• En önemli soru Noel Baba’ya yönelik gelir. Noel Baba kimdir, ne iş yapar, niye çocuklara hediyeler getirir?
• Yılbaşı ne demektir, niye kutlanır?
• Niye bu kadar hazırlık yapılır?
• Komik bir sorudur ama çocukların çok sık sordukları bir soru da, yılbaşı ne zaman kutlanır, niye başka bir tarih değil de 31 Aralık yılbaşıdır?
• Ev niye süslenir, niye çam ağacı alınır, niye hediyeler verilir?

Bu sorulara açıklama getirmek bazen kafa karıştırıcı ve zorlayıcı olabilir. Çünkü pek çok sorunun yanıtını net olarak vermek küçük yaştaki çocukların algı düzeyini aşabilir. Bazen yanıtlar ebeveynler tarafından da bilinmeyebilir.Burada biraz masalsı unsurlar kullanılabilir ama olayı tamamen hayal ürünü haline getirmemek gerekir. Önerimiz 6-7 yaşlarına kadar çocukların Noel Baba’ya inancını sarsmamak. Burada çok gerçekçi davranmaya gerek yok. Onlar hala masal dünyasında yaşayan minikler. Peki bu sorulara cevap olarak ne söyleyebiliriz?

• Noel Baba’nın çocukları çok seven bir insan olduğu,çocuklara hediye vermekten mutluluk duyduğu, sürprizler yaptığı anlatılabilir. Daha büyük yaş grupları için eski zamanlarda böyle bir insanın yaşadığı ama şimdi o inancın devam ettirildiği söylenebilir.
• Yılbaşı zaman ve tarih kavramını vermek için uygun bir andır.Özellikle büyüdüğü ve artık bir yaş daha büyük olduğu vurgulanabilir. Yeni bir yıla girmemizi kutladığımız, bunun da yeni ve güzel şeyler olacağına inanmamızla ilgili olduğu anlatılabilir.
• Neden 31 Aralık yılbaşıdır, sorusuna verilecek yanıt da önemlidir. Bütün insanların ortak bir karara vararak, bir gün belirledikleri ve bu takvimleri oluşturarak karışıklığın önüne geçildiği söylenebilir.
• Eğlenceli ve süslü bir evde misafirlerle beraber geçirilecek uzun bir gecenin daha hoş olacağı ve hediye alıp vermenin de insanları mutlu edeceği açıklanabilir.

Ailelerin Yılbaşı Kavramına Yaklaşımı

Yeni yıl hepimiz için heyecan kaynağıdır. Çocuklar için de öyle. Onlar işin eğlence kısmıyla ilgilidirler ama meraklı olmalarından kaynaklanan soruları da vardır. Bu sorulara ailenin kendi yapısıyla uyumlu yanıtlar verilirken açıklamaların çok ayrıntılı olmasına gerek yoktur. Olayın bilimsel ve tarihi yönü onları çok ilgilendirmez.

Aslında hemen hemen bütün kutlamalar gibi yılbaşı günleri de bir araya gelmek için güzel fırsatlar olarak değerlendirilmelidir. Hoş sohbetlerin yapıldığı, eğlenceli oyunların oynandığı, hediyelerin verildiği yılbaşı geceleri pek çok umudun da yeşerdiği özel günlerdir. Gelecekte de çocuklarımıza geçmişlerinden güzel anılar bırakır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Yılbaşı ve Çocuklar" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Serap DUYGULU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Serap DUYGULU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Serap DUYGULU'nun Yazıları
► Çocuklar ve Ölüm Psk.Şeyma KOÇAK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,976 uzman makalesi arasında 'Yılbaşı ve Çocuklar' başlığıyla benzeşen toplam 22 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Baba Çocuk İlişkisi Kasım 2016
► Alınganlık Kasım 2016
► Kıskançlık Kasım 2016
► İlk Doğum Günü Kasım 2016
◊ Dizi Dizi Hayatlar Ekim 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:02
Top