2007'den Bugüne 89,829 Tavsiye, 27,675 Uzman ve 19,688 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Nlp - Yaşam Koçluğu ve Un Ufak Edilen Sağlığımız
MAKALE #10200 © Yazan Psk.İzzet GÜLLÜ | Yayın Ocak 2013 | 5,791 Okuyucu
NLP - YAŞAM KOÇLUĞU VE UN UFAK EDİLEN SAĞLIĞIMIZ

SU TAŞIYAN SAKİLER, ÖĞÜTEN DEĞİRMENCİ VE UN UFAK EDİLEN SAĞLIĞIMIZ

Gelmemeli dediğiniz misafirin gelmesi sizi rahatsız eder..

Aslında neden misafir değildir; o misafirin gelmemesi gerektiğini düşündüğünüz halde gelmesidir.

İlan ediyorum: Psikozlar hariç, tüm ruhsal sorunların bize olan etkisinin oluşum mekanizması işte tam da budur.

Bu noktayı görebilmek biraz zordur...

Eski devirlerde kamil insanlar sıkıntı (anksiyete) yaşamayınca rahatsız olurlarmış. "Allah bizi önemsemiyor mu" diye düşünürlermiş.

İşte ne yaşadığınızda nasıl algıladığınızın önemi!

Sıkıntı vs. ağrıya benzer. Ağrı hastalığın kendisi değildir; belirti yani işarettir. Psikiyatri – psikoloji işarete hastalığın kendisi muamelesi çeker. Oysa sadece sonuca odaklanmak, sadece ağrıyı gidermek apandisit zehirlenmesine yol açar.

Ağrı hastalık değildir; dost bir ses yani sinyaldir. Sıkıntı, üzüntü vs. de böyledir...

Stres de bir işarettir; iş ve yaşam akışında sorun var, dikkat et der bize. Aklı evvel uzmanlar stresle baş etme stratejileri öğretir millete. Yani yoldaki işaret levhalarını söktürmeye çalışır.

Ne de olsa bu mahallede köpekler serbest, taşlar bağlıdır…

Genel mantık hep budur. Haliyle stres azalmaz; daha da artar. Öldürmeyen darbe güçlendirir çünkü. Sorunlar niye uzman sayısıyla paralel artıyor sanıyorsunuz!

En esas neden de şudur aslında: Asıl kaynağı gizlemek... "Sistemde, iş koşullarında, az kazancında, yaşamı algılama biçiminde vs. sorun yok. Sorun sende kardeş, beyninde" demek...

YANİ ÖRTBAS!

Modern psikiyatri ve psikoloji global dünyanın turuva atıdır. Bozuk kapitalist sistemin arızalarını örtbas eder. “Sorun sadece sende, beyninde, bak maddesi eksilmiş, al da tamamla hadi” mesajı verir. Milleti dışındaki sorunlarla değil, içindekilerle meşgul eder.

Sadece psikiyatri mi? Onun dümen suyunda hareket eden, ona yakın durdukça kendini daha değerli hisseden psikoloji de böyledir…

Böylece insanlara bozuk yaşamı değil; durup durup psikolojilerini sorgulamayı öğretir. Her mesajıyla daha fazla duygularına yoğunlaştırır. Böylece insanları duygu manyağı yapar. Millet işi gücü bırakıp duygularıyla yatıp kalkan takıntılı kişiliklere dönüştürülür.

Bu, yeme alışkanlıklarında, hareket temponda falan sorun yok; zayıflama hapı yut ve zayıfla demek gibi bir şeydir...

SADECE BU KADAR MI

NLP, yaşam koçluğu vs. verdikleri kulaktan dolma ve doğaya ters mesajlarla psikiyatri – psikoloji değirmenine hasta suyu taşıyan sakilik işi işlevi görür. Bir kısmı taşır bir kısmı da öğütür!

Sağlığımızı ve psikolojimizi. Haliyle her şeyimizi…

"İste ve başar" der örneğin. Bir taşla iki kuş vurur böylece. Hem kadere imanı zedeler hem de hayal kırıklıklarının tohumunu eker yüreklere...

Onun için hiç kimse NLP ve Kişisel Gelişimci gibi mesleklere yeterince karşı çıkmaz. Sadece bu gerçekleri iyi bilenlere karşı çıkılır...

Bu sakiler, "Öz güveni yükselt ki başarasın" der mesela... Oysa öz güven bir duygudur; başarı ize zihinsel bir aktivitedir. Arada hiç bir ilişki yoktur.

Böylece beyinlerde olmayan bir bağı kurarak başarıya da engel olurlar. Ayrıca bir de üstüne -daha fazla öz güven diye diye- serseri ve ukala bir gençlik inşa ederler.

DİKKAT

Çocuklarımızın YAŞAM KOǒlarına değil; ebeven olma görevini iş ve ticari yaşamlarından, kendi kariyerlerinden daha öncelikli ve değerli tutacak KOÇ GİBİ ANA - BABALARA ihtiyacı var.

GÖRELİM

Ben senden zekiyim, ben senden daha donanımlıyım, üstelik BEN senin sana özgü yaşamını bile senden iyi bilirim deme egosu: YAŞAM KOÇLUĞU...

Post modern şeyhlik modeli: Yaşam koçluğu...

Dine antipati duyan yahut şeyh olamayacağını bilen ama bu işi de sevenlerin kurnaz manevrası...

Benim yaşamıma KOÇ olacak adam daha anasının karnından doğmadı. Acıyı tasayı ben yaşayacağım, başkası gelecek KOÇU olacak. Ne güzel!

SEKTÖR Bir yandan ÖZ GÜVEN - ÖZ GÜVEN diyor. Diğer yandan sen anlamazsın, kuzusun, sana bir KOÇ lazım diyor.

İşine nasıl geliyorsa öyle!

Kendi yaşamında paranın, duygusunun, hatta ilkel nefsinin KUZUSU olan nice kişinin bizim yaşamımıza yaşam KOÇU olmaya çalışması ne tuhaf. Bırakın da herkes kendi yaşamının KOÇU olsun.

NLP - Kişisel Gelişim: Pozitif olacaksın. Bu şık telkinin sonucu: Sürdürülebilirliği zor ve zahmetli olan bu süreç nedeniyle ruhların yorulması ve kısa sürede tükenmek!

Not: Yorulan ruh tüm sorunların en elverişli tarlasıdır!

Değirmencibaşı: Psikiyatri...

Yaveri: Psikoloji...

Oraya un taşıyan, su getiren sakiler ise Nlp ve diğerleri...

Bu mengenede öğütülen sağlığımız ve psikolojimiz...
Bu işin adı: Yardım

Unvanlı psikolog der ki: "Her şeyi konuşarak halledin hanımefendi..".

İnsanlığın ortak birikimi de der ki: "Lafla peynir gemisi yürümez".

Buyurun işte!

Amaç umacılık, ürkütüp tuzağa düşürmek!

Psikiyatri: Tedavi almazsa intihar riski var... Mesaj şu: Korkun ve bize gelin.

İstatistik: Bir depresyonluya karşılık beş sağlam insan intihar ediyor…

Tekrar buyurun!

Sonuç

NLP, yaşam koçluğu, hipnoz akımları, psikoloji, psikiyatri...

Aslında hepsi birer felsefedir, ideolojidir. Farklı yolları kullanırlar lakin aynı değirmene taşırlar.

Hepsi de bozuk bir felsefe üzerinde hareket ederler.

İspatı mı?

O yüzden uzman sayısı ile sorunlar paralel artar. Oysa böyle mi olmalıdır?

Hepsi de özünde "sen zayıfsın, yardıma ihtiyacın var, sana bizden başka şeyden destek yok. Eee onun da tabi bir maliyeti var" mesajı verirler.

Velhasıl Hipnoz, Nlp, Kişisel gelişim vs.

Hepimizin ruh tarlasına tohum eker; psikiyatristler, psikologlar ve tohumcular (Nlp vs) ortaklaşa hasat ederler.

Sonuç: Tarla bizim, tüm ürün onların...

Geçmiş olsun…

Psikolog
İzzet Güllü

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Nlp - Yaşam Koçluğu ve Un Ufak Edilen Sağlığımız" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.İzzet GÜLLÜ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.İzzet GÜLLÜ'nün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     12 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.İzzet GÜLLÜ'nün Yazıları
► Yaşam Koçluğu Psk.Dnş.Ercan TEKİN
► Yaşam Koçluğu, Kişisel Gelişim Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL
► Öğrenci Koçluğu Psk.Dnş.Galip ŞAHİN
► Sınav Eğitimi ve Koçluğu Psk.Umut ÇİÇEK
► Engeller ve Ruh Sağlığımız Psk.Suna BAYRAM
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,688 uzman makalesi arasında 'Nlp - Yaşam Koçluğu ve Un Ufak Edilen Sağlığımız' başlığıyla benzeşen toplam 44 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Bir Veda Yazısı Haziran 2018
◊ Bu Yazıyı İyi Anla ÇOK OKUNUYOR Haziran 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


23:26
Top