TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Kedi ve Köpekte Kulak ile İlgili Sorunlar

Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR
Adana
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi73 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 41 Makalesi varMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 54935,

* Yayın Tarihi : 07-05-2008 - 15:32 (3210 gün önce),

* Ortalama Günde 17.11 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7248 , Kelime Sayısı : 835 , Boyut : 7.08 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR hakkında söyledikleri:
Sevgili dostum Serdar'la farklı ülkelerde yaşamamızdan dolayı uzun yıllar ayrı kaldık. Yıllar sonra bu sitede onun hakkında bir kaç satırda olsa yazma firsatı yakaladım. Serdar Veteriner fakültesinde en yakın dostlarımdan bir tanesiydi. Yaşına göre oldukça olgun, dürüst ve kişilik sahibi bir öğrenci diyebilirim. Hayatın gerçekleri onu zamanından önce sorumluluk almaya itmişti. Üniversite yıllarında öğrenciliğinin dışında çok yetenekli bir güreşci ve özgün çizgisi olan bir karikatüristti. Satranç oynamaya bayılırdı. Bana pek çok konuda iyi bir örnek olmuştur. İlerde başarılı bir veteriner hekim... [DEVAMI..]
(Salih Sanlioglu, Arkadaş/Tanıdık, 04-07-2008)

Merhaba,
Adana da DOHAYKO genel sekreteriyim. Bu siteden ve Serdar Sayar'ın makalelerinden bu akşam bir tanıdığımın KUDUZLA İLGİLİ bir makale bulduğunu bana haber vermesi ile haberdar oldum.
Serdar beyin bu yönünü bilmiyordum. Kendisi de zaten yaptıkları ile övünmeyen, mütevazi olmayı içine sindirmiş bir insandır.
Serdar beyi Seyhan Belediyesinin veteriner hekimi olarak barınakta yapıtığı çalışmalardan tanıdım. Duyarlı, titiz, amatör ruhunu kaybetmeden PROFESYONEL çalışan, sürekli araştıran, okuyan ve gelişmeye açık yapısını daima takdir ettim.
Ge... [DEVAMI..]

(Nesrin Çıtırık, Arkadaş/Tanıdık, 21-12-2007)

Sevgili Veteriner Hekim Serdar Sayar'ı uzun zamandan beri diğer yetenekleriyle tanıyorduk.
Bu tavsiye yazımda, onun, sevgi, sabır, dürüstlük, iyi teşhis, umut dolu davranışlarına değinmek isterim.
Sevgili Serdar Sayar ile Bu konuda tanışmadan önce Lina adındaki güzel köpeğimizi iki veterinerin yanlış ameliyat ve bronşit tedavilerinden dolayı göz göre göre kayıp ettik. Çünkü her iki veterinerde de hayvanlara karşı sevgi ve ciddiyet görünmemekteydi. Sonraki köpeklerimiz panço ve Deni ise Serdar Sayarın'in sabırlı, sevgi dolu tedavi yönetemleriyle hem hastalıklarından kurtuldular, hem de ya... [DEVAMI..]

(Dr,Violet Bağçuvan, Müşteri, 19-05-2008)

Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Kedi ve Köpekte Kulak ile İlgili Sorunlar

Kedi ve köpeklerin kulak hastalıklarında yaz aylarının gelmesiyle birlikte bir artış gözlenir.Köpeklerin gezinti alanları olan park,bahçe,mesire yerlerindeki pisipisi otu başakçıkları nedenlerin başındadır. Bunun yanında yeterince kulak kiri temizlenmemiş kulak, arpa, buğday başakçıkları, sinek, kene,akarlar gibi parazitlerde nedenler arasında sayılabilir.

KULAĞIN SARKIK KISMINDA KANAMA.

Kanamanın nedenleri:

Ba
şka bir hayvanla kavga etmesi.
Yaralanma(tele takılma, kesici,delici aletle yaralanma,travma gibi.).

Veterinere getirilmeden önce yapılması gerekli olan ilk yardım:

Kanayan bölgeye bir bez veya sargı
beziyle direk basınç uygulayın.
Kanama, sadece bası
nç uygulaması ile kesinlikle durmayacaktır, kafa bandajı kullanılabilir. Bandajın çok sıkı bağlanmamasına özen gösterilmelidir, aksi takdirde hayvan nefes almada zorluk çekebilir.
Kafa bandajı şu şekilde uygulanmalı;
1-Yara üzerine sargı
bezi süngeri veya başka temiz bir bez parçası yerleştirin.
2-Kulağı
sargı bezi veya diğer yumuşak temiz bir bez ile sarın. Kulağı, baştan uzak tutun, kulağın ucundan başlayın ve aşağı doğru sarın.
3-Kulağı
n taban kısmını ulaştığınızda, başın yanı etrafına sarmaya devam edin.
4-Çene etrafı
na oradan da başın ve yüzün diğer yanına gelin(sarın).
5-İ
ki ya da üç kez tekrarlayın ve materyalinizin (bezin) sonunu bantlayın.
6-Bandajı
n içine iki parmağınızı yerleştirebileceğinizden emin olun ki böylece bandaj çok sı olmamış olsun.
7-Nefes almada hiçbir zorlanmanı
n olmadığından emin olmak için hayvani izleyin.

KULAK ENFEKSİYONLARI

Kulak enfeksiyonları
, yüzeysel enfeksiyonlardan işitme kaybına neden olabilecek derin enfeksiyonlara kadar ciddiyetle çeşitlilik gösterebilmektedir.
Kulak enfeksiyonları 3 başlık altında toplanabilir.
1)Dış kulak yolu hastalıkları
-Dış kulağın yabancı cisimleri.
Dış kulağın yabancı cisimleri köpeklerde çok rastlanır.En çok rastlanan yabancı cisim yaz aylarında görülen pisipisi otu başakçıklarıdır.Bundan başka arpa,buğday başakçıkları,tahta kıymıkları,kum taneleri,kemik parçacıkları,kulak kiri birikimi,sinek,kene ve akarlar gibi parazitlerdir.
-Dış kulağın tümörleri.
Kulak kepçesinde ve dış kulak yolunda deride,eklenti bezlerinde,bağ doku ve kıkırdak dokudan kaynaklanan tümörlere az olarak rastlanılır.
-Dış kulağın yangısı.
Kedilerden çok köpeklerde rastlanılır.Paraziter ya da parazit dışı etmenlerle oluşur.Kulak uyuzu,kulakta oluşan mantar,kene,bit,pire gibi paraziter etkenler sebeplerdendir.

2)Orta kulak hastalıkları
Kedi ve köpeklerde kronik seyirli olgulara rastlanılır.Genellikle genç köpeklerde tek taraflı yaşlı köpeklerde çift taraflı görülür.

3)İç kulak hastalıkları
İç kulağın yangısı,iç kulak boşluğunun yangısıdır.Köpek ve kedilerde çok az rastlanır.

Genel olarak nedenleri:

Bakteriler, maya veya parazitlerin neden olduğ
u enfeksiyonlar.
Kulak içinde su (yüzme veya banyodan kaynaklanan).
Kulak akarları
, özellikle aşırı kalabalık ortamlarda yaygın bir parazit. Bu, hem kedilerden hem köpeklerden ve hem kedilere hem köpeklere geçen çok bulaşıcı bir parazittir.
Irk yatkı
nlığı: Özellikle, cocker spaniel ,pointer ve bassetount gibi uzun sarkık kulaklı ırklar.

Genel olarak ne gibi belirtiler görülür.

Kulakta madde (siyah, kahverengi, beyaz olabilir veya irin (iltihap)gibi görünebilir)


Kulaktan gelen kötü koku.


Kulak kaşınması.


Kafa sallama.


rmızışişmiş kulak, muhtemelen kanlı.


Başı yana eğme.

Sallantılı yürüyüş,dengesizlik.


İlk olarak yapılması gereken kulak enfeksiyonu nedenini belirlemesi ve uygun ilacı
yazması amacıyla, hayvanı veteriner bir hekime muayene ettirin .

Önlem: Veteriner hekim tarafından maya enfeksiyonları teşhisi konulduysa, bir ölçü beyaz sirkeye 10 ölçü su ekleyerek yaptığınız karışım ile hayvanın kulağını temizleyerek ileride oluşabilecek bu enfeksiyonların oluşmasın engellemeye yardımcı olabilirsiniz. Sargı bezini bu karışıma batırın ve haftalık olarak kulakları temizleyin. Bu, kulağın ph derecesini düşük tutmaya yardımcı olur ki bu da mayanın gelişmesini önler.
Yüzme, banyo veya temizlemeden sonra hayvanı
nızın kulağını kurutun. Sargı bezi süngeri kullanın.

Kulak akarları teşhisi konulan hayvanı, diğer hayvanlardan uzak tutun.
Hayvanı
n kulakları temiz tutun. Veteriner hekiminizden, size hayvanın kulaklarının güvenli bir şekilde nasıl temizleneceğini göstermesini isteyin. Asla, kulak kanalının içine ilaçlı pamuk yerleştirmeyin. rıntıları kulağın içine dahada itebilirsiniz.

Kulağın sarkık kısmında şişme ( kulak hematomu).

Kulak hematomu, kedi veya köpeğin kulağın sarkık (yumuşak)kısmını katmanları arasında kan toplanmasıdır.

Başlıca Nedenleri:

Kulak enfeksiyonunda dolayı kronik baş sallama.

Travma.

Kanama bozukluğu belirtileri.

Kulağın sarkık kısmında şişme.

Şişlik yumuşaktır ve sıkılabilir.

Enfeksiyon .
Öncelikle yapılması gereken ;hayvanın veteriner bir hekime götürün. Bu durum genellikle kulağın sarkık kısmının cerrahi bir müdahale ile boşaltılıp temizlenmesini gerektirir.

SONUÇ OLARAK;kulak enfeksiyonlarının oluşur oluşmaz tedavi ettirin.Geç kalınmış hastaların tedavisi de o oranda uzun ve zor olmaktadır.
Hayvanı
nız kulak enfeksiyonlarına eğimli ise, hayvanınızın kulaklarını, kulak kirini parçalayan veterinerliğe ait bir ürün ile haftada bir veya iki kez temizleyin.(veteriner hekiminizden hayvanınız için en iyi olan ürünü tavsiye etmesini isteyin.
Veteriner kliniğine rutin aşıya gelindiğinde, köpeğinizin kulaklarını muayene ettirin. Kulakları temizlemek için pamuklu kulak temizleme çubukları kullanabilirsiniz.Asla, bir kulağın içine görebildiğinizden daha derinler gitmeye teşebbüs etmeyin. Kulak temizliği bittikten veya banyodan sonra kulağın iç kısmını tamamen kurutun.Dış parazitlere karşı (bit,kene,pire )düzenli olarak veterinerinizin kontrolünde korunma tedbirleri alın.

SIKLIKLA SORULAN SORULAR

1)Köpeğin kulağında hastalık olup olmadığını hangi belirtilerden anlayabiliriz ?
Yanıt:Hastalığın seyrine ve bulunduğu yere göre (iç-orta-dış kulak)belirtiler değişir.Genel olarak;başı sallama,kulaktan fena koku veya akıntı gelmesi,kulağı sürekli kaşıma,dengesiz yürüyüş,sallantılı yürüyüş,huzursuzluk,iştahsızlık,işitme kaybı,kulak kepçesinde kızarma,tüy dökülmesi sayılabilir.Kulaktaki kaşınma görüldüğünde (kaşıma sıklıkla olmasa bile) veteriner hekime mutlaka gösteriniz.Erken teşhis için bu önemlidir.

2)Kulak hastalığına karşı bir önlem var mı ?Ne yapılabilir?
Yanıt;Köpeğin banyosundan sonra pamuklu kulak çubuğuyla kulağın içi kurulanmalıdır.Zaman zaman veterinerinize muayene ettirip,temizletmelisiniz.
Köpeğinizi gezdirdikten sonra kulaklarını yabancı cisimler açısından devamlı kontrol etmelisiniz.Kene,bit,pire,uyuz,mantar gibi parazitlerle rutin olarak köpeğinizi-kedinizi veterinerinize ilaçlatmalısınız.Veterinerinize mantar aşılarını uygulatmak ya da 2 ayda bir kez damla tarzındaki antiparaziter uygulamalar yaralı olur.

3)Kedi-köpekteki Kulak hastalığı bulaşıcı mıdır?
Kulak hastalıkları bulaşıcı hastalık olarak düşünülmesede en hızlı olarak kulak akarları bulaşır.Uyuz,mantar temas suretiyle köpekten köpeğe bulaşabilir.

İ.SERDAR SAYAR veteriner hekim -ADANA

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Kedi ve Köpekte Kulak ile İlgili Sorunlar" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Deprem Sonrası Kedi-Köpeklerde Rabdomyoliz-Ezilme (Crush) Sendromu,kemik,kas ve Eklem Hasarları.(Kırık,çıkık ve Rabdomyoliz)
 • Kedide İdrar Sorunu ;sık Sık İdrara Çıkma,idrar Kaçırma,kanlı İdrar.
 • Kedi-Köpek Aşı-Aşılama Programı
 • Muhabbet Kuşu Hastalıkları; Soğuk Algınlığı,mantar,ishal.
 • Kedi-Köpekte Zatürre (Pnömoni) Hastalığının Hazırlayıcı Nedenleri ve Belirtileri
 • Kedi ve Köpekte Burun Hastalıkları ve Burun Kanaması
 • Dini İnançlarda Kediler ve Köpeklerin Yeri
 • Köpek Göz Hastalıkları
 • Kedi ve Köpek Kısırlaştırılması ile İlgili Merak Edilenler
 • Kedi ve Köpekte İshal (Diyare)
 • Kedi-Köpekte Şeker Hastalığı (Diyabetus Mellitus)
 • Kedi ve Köpekte Kusma
 • Evcil Hayvanlarda Güneş Çarpması ve Önlemleri
 • Hayvanlarda Deri Hastalıkları - Deri Problemleri; Isırık Yaraları, Delme, Batma Yaraları, Yanıklar ve Morluklar
 • Hayvanlarda Soluma Problemleri veya Solunum ile İlgili Acil Durumlar
 • Kedi ve Köpekte Kanlı İdrar Görülmesi.
 • Kedi ve Köpek Zehirlenmesi
 • Yaz Geldi! Çocuğuma Köpek Satın Alacağım-Sahipleneceğim.
 • Kedi ve Köpeklerde Kemik,kas ve Eklem Hasarları.(Kırık,çıkık ve Ezilme)
 • Hayvanlarda Kene Sorunu
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Peynir: Türkiye ve Dünya Peynirleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Hipotiroidzm , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Dünya Keçi Irkları , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Cushing’s Hastalığı , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Soru-Cevaplarla Köpeklerde Lenfoma , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Hormonlar ve Görevleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Muhabbet Kuşlarında Veba , Vet.Hek.Mehmet Yavuz UĞUR
 • Hamilelik ve Toksoplasma , Vet.Hek.Melike AKAY
 • Kedi ve Köpeklerde Sıcak Havalarda Yapılması Gerekenler , Vet.Hek.Bora BİLGİN
 • Gıda Üretimi İşletmelerinde Hijyen ve Sanitasyon , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Mineraller , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kafes Kuşları Sindirim Sistemi Mantar Hastalığı “candidiasis” , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Kedi ve Köpeklerde Kan Grupları , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Evlerde Beslenen İki Değişik Hayvan: Dev Salyangozlar ve Leopar Gekolar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Tavşanlar Yıllardır Hayatımızdaki Koca Kulaklı Sevimli Hayvanlar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Köpeklerde Lenfomada İmmunohistokimyasal Tiplendirme ve Kemoterapi , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Kedi ve Köpeklerde Bilgisayarlı Tomografi (Ct) , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Radyoterapi ile Kanserde Daha Uzun ve Ağrısız Sağ Kalım , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Sindirim Sistemi Fizyolojisi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Besin Maddeleri ve İnsan İçin Önemi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  19:58
  Top