TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
KEDİ ve Köpekte İSHAL Belirtileri ve TEDAVİSİ

Tolgay AYTAR Fotoğraf
Vet.Hek.Tolgay AYTAR
İzmir
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi54 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 42 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 47188,

* Yayın Tarihi : 17-05-2010 - 15:28 (2440 gün önce),

* Ortalama Günde 19.34 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 8107 , Kelime Sayısı : 779 , Boyut : 7.92 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Vet.Hek.Tolgay AYTAR hakkında söyledikleri:
Merhabalar ben ve arkadaşim limontepede papağan üretiyoruz.papağanlarimizin rahatsizligi için bir veteriner arayişina girmiştik .bulduğumuz her veteriner bize kuştan anlamadiklarini söyleyerek bizi geri çevirdiler.ama şükürler olsun ki tolgay beyi bulduk aradik ve bizi hemen kabul etti. Bir buçuk aylik bir tedavi sonucunda kuslarimin hepsi iyilesti ve harika bir kadrosu var sanki kuslar bizim degilde kendilerininmis gibi davraniyorlar. Tesekkurler tolgay bey tesekkurler aslı hanim.tesekkurler öz- vet.
(ufuk önder, Müşteri, 07-06-2014)

Öncelikle bütün Tavsiyeediyorum.com ziyaretçilerine merhaba demek istiyorum. Benim Tolgay Bey ve ekibiyle tanışmam, muhabbet kuşum Aşkın'ın aylar önce hastalanması sonucu oldu. Aşkın, ağzını açarak hızlı bir şekilde soluk alıp veriyordu ve kanatlarını açıyordu. Kalbi çok hızlı atıyordu. Ve giderek enerjisi ve morali tükenir bir hâl almaya başladı. Bu yetmiyormuş gibi bir de oğlumun poposuna yakın bir bölgede şişlik oluşmaya başladı... Bulunduğum şehirdeki veterinerler Aşkın'ın hastalığı konusunda hiçbir şey söyleyemiyorlardı. Muhabbet kuşları hakkında bilgi ve tecrübe sahibi değillerdi. Ben de... [DEVAMI..]
(İmren USTA, Müşteri, 21-05-2014)

Kendinizi ve can dostlarınızı güvenilir ellere emanet ettiğinize emin olun :) oğlum Zeus benden daha büyük ilgi görüyor diyebilirim :) Çalışma arkadaşları ile muhteşem bir uyum içinde olan bu klinik simgeleri ve harika kedileri efe ile bir bütün.Gerçekten kaliteli hizmet veren güleryüzlü işini tam anlamıyla yapan ve değer veren kar amacı gütmeyen mükemmel bir klinik.Kendilerine teşekkürü bir borç bilirim .... Özellikle Tolgay Bey tecrübesi ile harika bir işletmeye sahip olmak dışında oğlum Zeus'un vazgeçilmezleri arasında...
(Mahir, Müşteri, 15-03-2014)

Vet.Hek.Tolgay AYTAR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
KEDİ ve Köpekte İSHAL Belirtileri ve TEDAVİSİ

KEDİ İSHAL TEDAVİSİ BELİRTİLER KÖPEK İSHAL TEDAVİSİ BELİRTİLER
Hayvanların sık sık ve sulu kıvamda dışkı çıkartması olayına ishal(diarhoe) adı verilmektedi.İshal köpeklerde ve kedilerde sık olarak görülür. İshal kedi köpeklerde barsak salgılarının artmasıyla beraber kalın barsaklarda sıvıların geri emilmesinin azalmasından kaynaklanan bir olgudur.Bütün kedi ve köpek cinslerinde görülebilir.Yangı sonucuda ortaya çıkabilir.İshalle seyreden hastalıkların ilk günlerinde genelde hayvanda konstipasyon (kabızlık) ishale dönüşür ve neden ortadan kalkıncaya kadar sürekli veya aralıklı olarak sürme eğilimindedir.
Bu ishal olguları hafif veya şiddetli, kanlı ya da değil, kötü kokulu veya diger özelliklerde olabilir. İshal olan bir köpekde karın şişliği, ağrı şikayeti ve ağız kokusu görülebilir,vücut ısısında düşme,dehidrasyon,göz çukurlarında çökme,okülerde matlaşma gözlenir hatta bazen ishal fışkıran şekildedir. ishalle beraber kusma bazen görülebilir bazen görülmeyebilir.ishalli bir hayvan günde normal bir günde çıkardığı dışkı miktarının 20-30 misline kadar dışkı çıkarabilir.İleri olgularda bitkinlik,ayağa kalkamama,bilinç kaybı,kalp ritminde bozulma(aritmi), kilo kaybı görülür.
Kedi köpeklerde ishal aslında hayvanlarda vücudun savunmasına hizmet eden bir eylemdir,öncelikle hayvan vücudu için zararlı etkenleri ve hastalık etkenlerini vücuttan atılmasına yardım ettiği için faydalıdır yalnız ishal çok şiddetli seyrettiği zaman ve uzun süreli olduğu durumlarda hayvan için zararlı olabilir ve ishal kedi köpeğin ölümüne neden olabilir.İnce barsak hastalıklarında dışkı çok suludur, kalın barsak hastalıklarında cıvık ve mukusludur.Köpeklerde ve kedilerde protein parçalanmasından dolayı dışkı kötü kokuludur.Dışkıda kan veya irin görülmesi kalın barsak sorununa işaret etmektedir.
Kedi köpek ishal belirtileri/ ishalin süresine niteliğine,şiddetine,etkenine,yaşına,direncine göre değişir.
-Kedi köpeklerde yoğun ishallerde sıvı kaybına bağlı dehidrasyon şekillenir kedi köpek çok süratle kilo kaybeder,deride esneklik azalır,hayvanın gözleri içeri çöker.
-Kalp kasında kalp fonksiyonları bozulur,nabız zayıflar.
-Durgunluk,iştahsızlık,vücut ısının düşmesi,koma,ölüm görülebilir.
-Kan koyulaşır,idrar azalır,kan basıncı azalır.
-Kedi köpegin elektrolit dengesi bozulur.
-Stres görülür.
Kedi köpeklerde ishalin tipleri şunlardır
a)Hafif ishal olguları/hayvanın iştahı kaybolmamıştır,çok fazla miktarda su içerler,hafif durgunluk,kanda koyulaşma oluşmamıştır deride elastikiyet kaybı yoktur.Hemotokrit değeri normalin üzerinde,dışkı sulu,mukozalar kurudur.
b)Orta dereceli ishal Olguları:kedi ve köpek bitkindir,iştah tamamen kaybolmuştur,su içme ya yoktur yada çok azdır,dehidrasyon belirgindir,kornea donuktur,kulak ve bacak uçları soğumaya yüz tutar,hemotokrit değer normalin üst sınırını geçmiştir.
b)Şiddetli ishal olguları/bitkinlik,iştah tamamen kesilmiş veya az,kornea donuk,göz küreleri kurumuş,göz çukurları çökmüş,kan koyulaşır,iskelet kaslarının tonusunda azalma mevcuttur,solunum yüzlektir,bilinçte zayıflama görülür,hemotokrit değer yükselmiştir.
c )İleri derecede ishal olguları/iyice bitkinleşme oluşur,komaya girer ölüme neden olabilir.
Kedi köpeklerde ishal nedenlerini sınıflandırmamız gerekirse şöyle sınıflayabiliriz.
1-Kedi köpeklerde zehirli maddelerin yenmesinden ileri gelen hastalıklar/Çürümüş beklemiş gıdaların verilmesi,bozuk ve tarihi geçmiş kuru mamaların kedi köpeklere verilmesi,kurşun,civa zehirlenmesi,antifirizli suların içilmesi.
2-Kedi köpek mantarlardan ileri gelen ishaller/Yemlerde ve sularda ,yaşam ortamlarında bulunan mantarlar ve bunların ürettiği toksinlerden ileri gelmektedir.Tetrasiklinler gibi geniş spektrumlu antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımı vücuttan bulunan bakterilerin üremesi candida,proteus,preudomonas,e.coli gibi bakteriler anormal olarak çoğalır.
3-Kedi köpek parazit kaynaklı ishaller/Mide ve barsaklara yerleşen parazitler hayvanlarda en sık karşılaşılan ishal nedenidir.cocsidiyosis, mide-barsak kıl kurtları(nematodirus spp,bunostomum spp,stronyloides spp ,oxiyuslar,trichuris spp vs)
4-Gıda kaynaklı ishaller/hatalı beslenmeler,stres,asidoz,alkaloz,alışkın olmadığı miktarda gıda verilmesi,mide barsak ta bulunan mide ve barsakta bulunan normal bakteri florasının bozulması sonucu meydana gelir.Gıda değişiklikleri özellikle kedi köpeklerde kuru mamalarda özellikle marka değişikliklerinde ishal olayı görmekteyiz bu tip durumlarda diğer mama bitmeden yeni mamadan eski mamaya azar azar karıştırılarak geçiş yapmayı önermekteyiz.
5-Kedi köpeklerde bakteriyel enfeksiyonlar/barsaklara yerleşmektedirler. Enterotoxemie ,salmonella.
6-Kedi köpeklerde viral enfeksiyonlar ve miks enfeksiyonlar/köpeklerde gençlik hastalığı,köpeklerde parvo virüs(köpek kanlı ishal virüsü),köpeklerde corana virüs,leptospirosis,kedilerde panleucopenia,hepatitis contagioza canis,köpeklerde distemper
7- Yabancı cisimler /Çöp veya sindirilemeyen bir nesnenin(oyuncak gibi), kirli bez,ağaç dalları yenmesi ve yutulmasıyla şekillenebilir.Kedi ve köpeklerde oyun alanlarında yabancı cisim bırakmamanızı tavsiye ederim.
8-Malabsorbsiyon,Yangısal barsak ve mide hastalıkları,intestinal lenfomalar,riketsiyal hastalıklar,toksik enteritler,insektisit kullanımı,dezenfektanlar, antiinflamatuar ilaçlar, allerjik hastalıklar,
9-Kedi köpeklerde bağışıklık sisteminin zayıflaması,kısa barsak sendromu,ince bağırsak tümörleri.
10-Kedi ve köpeklerde protozoanlar/ Giardia, Coccidia
Kedi ve köpeklerde ishal vakalarında neden olduğunun belirlenmesinde belli bir sıralama takip etmek gerekmektedir öncelikle anemnez fiziksel muayene yapıldıktan sonra a) Akut dönem /gıda faktörlerinin eleminasyonu-dışkı muaynesi-dışkı kültürü-semptomatik sağaltım-ilaç ve toksinlerin eleminasyonu b)Kronik dönem/dışkı muaynesi-sistemik hastalıkların eleminasyonu için labratuvar muayneleri yapılır durum 1-ince bağırsak orjinli ise kedilerde felv,fıv testi,abdominal radyografi,endeskopi,destekleyici tedavi,malabsorbsyon için serum folate-cobalamin tayini,tlı tayini,hipertiroidizmin eleminsayonu yapılmalıdır.2-Kalın bağırsak orjinli ise endeskopi,destekleyici tedavi yapılır.
Kalın bağırsak ishallerinin nedeni yangısal bağırsak hastalıkları(fıp,felv,salmonella,klostridyum sppvs),kalın bağırsakların obstrüktif hastalıkları(intralüminal tıkanma(konsttipasyon,neoplazi,yabancı cisim vs),neoplastik kalın bağırsak hastalıkları(lenfosarkoma,adenokarsinoma),Yangısal olmayan kalın bağırsak hastalıkları(akut pankreatitis,motilite anormallikleri),sistemik hastalıklar(toksisiteler,üremi,toksemiler),gıda ile ilişkili hastalıklar(gıda zehirlenmesi,yabancı cisim,intolerans yada allerji)
İnce bağırsak ishallerinin özellikleri
Akut faz/genelde 48 saatten kısa sürelidir,nadiren mukus içerir,sindirilmemiş gıda içerir,dışkı miktarı deyişkendir,iştahsızlık,dışkılama sıktır,semptomatik sağaltım etkilidir,ıkınma olabilir
Kronik faz/7-10 gün sürebilir,dışkı miktarı artmıştır,dışkı kahverengidir,mukus içermez,ıkınma yoktur,kilo kaybı vardır,spesifik tanı ve sağaltım gerekir.
Kalın bağırsak ishallerinin özellikleri
Akut faz/48 saatten uzun sürebilir,dışkı miktarı azdır,mukus ve taze kan içerebilir,sindirilmemiş gıda içermez,dışkıda lökosit vardır,kahverenği veya kırmızıdır,dışkılama çok sık değildir,ıkınma şiddetlidir,semptomatik sağaltım etkilidir.
Kronik faz/7-10 günden beri sürüyordur,mukus içerir,dışkı miktarı azdır,dışkıda taze kan vardır,dışkı kahverengidir,ıkınma vardır,biyopsi gerekebilir.
İshal şikayetlerinde nedenin belirlenmesinde radyoloji,laboratuvar,dışkı mikroskobik inceleme,göz kontrolü,tam kan,biyokimya testleri,röntgen,ultrasonografi,biyopsi,endoskopi,laporotomi vs yöntemler kullanılmaktadır.Kedi köpek sahiplerine önerim ishal olgularında hemen acil olarak bir veteriner hekime başvurmalarını tavsiye ederim.Gecikilmiş olgular tedaviyi güçleştirmektedir.Yoğun ishallerde özellikle kedi köpeklerde böbrek fonksiyonlarında inanılmaz tahribat oluşmaktadır. Hasta sahipleri ishal olgusunu basit zannetmekte ve başlangıçta önem göstermemektedirler bu nedenle tedavi süreci uzamaktadır ve başarı şansı düşmektedir. Bu yazıyı bu nedenle yayınlamak istedim

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"KEDİ ve Köpekte İSHAL Belirtileri ve TEDAVİSİ" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Tolgay AYTAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Vet.Hek.Tolgay AYTAR Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Hamster Hastalıkları Ve Tedavi Bakım Yöntemleri Nelerdir?
 • Kedi Ve Köpeklerde Tüy Dökülmesinin Nedenleri
 • Dişi Köpeklerde Gebelik Ve Doğum Erkek Köpeklerde Üreme Kontrolü Ve Kısırlaştırma,çiftleşme
 • Muhabbet Kuşlarında Endokrin Hastalıkları, Diabetes Mellitus, Kilo (Aşırı Yağlanma), Guatr, Gözle İlgili Rahatsızlıklar Ve Körlük
 • Muhabbet Kuşlarında Karaciğer Ve Böbrek Hastalıkları Knemidocoptes Enfeksiyonu
 • Kedi Ve Köpeklerde Zehirlenme Ve Tedavileri-Kediler İçin Zehirli Olan Bitkiler -Kedi Ve Köpeklerde Parasetamol Zehirlenmesi
 • Köpeklerde Konjenstif Kalp Yetmezliği, Kedilerde Hypertrophic Cardiomyopathyalp (Hcm) , Kedilerde Kalp Kurdu Hastalığı (Heartworm Disease) Köpeklerde Şişmanlık , Kedilerde Şişmanlık
 • Kaplumbağalarda Ve Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağasında (Red Eard Slider/Singapur Kaplumbağası) Görülen Hastalıklar Belirtiler Ve Tedavi Yöntemleri
 • Kedi Ve Köpeklerde Köpeklerde Diş Eti,diş Taşı Diş Tümörleri Ve Diş Hastalıkları Diş Tümörleri
 • Köpek Ve Kedilerde Epilepsi Belirtileri Ve Tedavisi
 • Kedi Ve Köpeklerde Egzama Tedavi Ve Belirtiler Otohemateropi/Veteriner Hekimlik Mesleği Üzerine Güncel Yaklaşımlar
 • Kedi Ve Köpeklerde Allerji: Gıda Allerjisi, İlaç Allerjisi, Pire Allerjisi, Tedavi Ve Belirtiler
 • Muhabbet Kuşlarında Ve Kuşlarda Tedavide Serum Uygulama Yöntemleri Ve Yoğun Bakım Küvöz Kullanımı
 • Köpek Ve Kedilerde Meme Tümörleri Tedavi Ve Belirtiler Nelerdir?
 • Köpek Ve Kedilerde Uyuz Hastalığı Belirtiler Ve Tedavi
 • Kedi Ve Köpeklerde Raşitizm Kemik,kas Ve Eklem Hasarları (Kırık,çıkık Ve Ezilmeler)Belirtiler Ve Tedavi Kedi Ve Köpeklerde Kemik Operasyonları(Osteosentez –çivileme-Plak-Vidalama)Teknikleri Sorular?
 • Köpek Ve Kedilerde Kulak Hastalıkları Tedavi Ve Belirtileri Nelerdir?
 • Tavşan Bakımı Hastalıkları Ve Tedavisi
 • Kedi Ve Köpeklerde Colitis (Kanlı İshalin) Nedenleri Tedavisi?
 • Muhabbet Kuşlarında Yumurtlama Sorunları Belirtileri İlk Yardım Ve Tedavi Yöntemleri
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Peynir: Türkiye Ve Dünya Peynirleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Hipotiroidzm , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Dünya Keçi Irkları , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Cushing’s Hastalığı , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Soru-Cevaplarla Köpeklerde Lenfoma , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Hormonlar Ve Görevleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Muhabbet Kuşlarında Veba , Vet.Hek.Mehmet Yavuz UĞUR
 • Hamilelik Ve Toksoplasma , Vet.Hek.Melike AKAY
 • Kedi Ve Köpeklerde Sıcak Havalarda Yapılması Gerekenler , Vet.Hek.Bora BİLGİN
 • Gıda Üretimi İşletmelerinde Hijyen Ve Sanitasyon , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Mineraller , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kafes Kuşları Sindirim Sistemi Mantar Hastalığı “candidiasis” , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Kedi Ve Köpeklerde Kan Grupları , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Evlerde Beslenen İki Değişik Hayvan: Dev Salyangozlar Ve Leopar Gekolar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Tavşanlar Yıllardır Hayatımızdaki Koca Kulaklı Sevimli Hayvanlar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Köpeklerde Lenfomada İmmunohistokimyasal Tiplendirme Ve Kemoterapi , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Kedi Ve Köpeklerde Bilgisayarlı Tomografi (Ct) , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Radyoterapi İle Kanserde Daha Uzun Ve Ağrısız Sağ Kalım , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Sindirim Sistemi Fizyolojisi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Besin Maddeleri Ve İnsan İçin Önemi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  01:01
  Top